Timişoara, iar pe scut: prim joc în 2012 fără set cîştigat acasă

De la jocuri de 0:3 aproape fără spectatori la transmisii în direct pe DIGI Sport 1, cum a fost cazul în „Constantin Jude” sîmbătă la 11, şi putîndu-se totodată considera flataţi şi de declaraţia antrenorului clujean Bogdan Tănase după succesul de miercuri al ardelenilor, 3:0 cu CSU Galaţi, „mulţi ne întreabă cu cine am prefera să jucăm în play-out, iar dacă ar fi să alegem, ar trebui să pierdem”, cu referire la preferinţa de a-i întîlni pe dunăreni în duelul play-out al locurilor 9-10, şi nu pe „U” Timişoara, bănăţenii au fost însă readuşi din păcate cu picioarele pe pămînt… 0:3 cu Clujul.

"Albi" contra... "albi": blocajul timişorean se înalţă la atacul lui Bratosin (1) de pe flanc

Cu alte cuvinte, exact cînd îi ardea buza mai tare, la asaltul final pentru locul 11, şi după 5 meciuri acasă în 2012 în care au cîştigat măcar cîte un set, cu Dinamo, Craiova, Piatra Neamţ şi Baia Mare, respectiv chiar primul joc, 3:0 cu gălăţenii, „albii” Timişoarei au clacat fără a mai cîştiga sîmbătă măcar unul… 0:3. „Am rămas cuplaţi la victoria cu Galaţiul”, a explicat antrenorul Grădinaru, care va aştepta acum de pe locul 12 un duel de play-out cu ocupanta locului 9… Să fie Agronomia Bucureşti? Sau Craiova?

Derbyul universitar dintre ocupantele locurilor 12 şi 10 s-a încheiat cu 0:3 (18:25, 22:25, 32:34). Speranţe erau… Căci dacă la începuturi a năzuit să smulgă un prim set, ceea ce reuşea în runda a 7-a, sub Pietricica, iar mai apoi a cutezat măcar la un prim punct, pe care-l obţinea tot în deplasare, tocmai la jocul din tur cu clujenii, 2:3 înaintea Crăciunului, în schimb odată cu primul triumf de la promovare, bifat vinerea trecută, 3:0 cu colega de suferinţă CSU Galaţi, „U” Timişoara a început să-şi facă şi calcule pentru elevarea pe locul 11 şi implicit un pare-se mai abordabil duel 3 din 5 de play-out cu ocupanta locului 10 la finele celor 22 de etape din A1.

Care ar fi putut fi tocmai… „U” Cluj. Iar cît de apropiate sunt totuşi valorile în această zonă 9-12 o pot spune şi scorurile cu care au dispus în ultima săptămînă timişorenii şi ardelenii de CSU Galaţi, mai întîi elevii lui Sorin Grădinaru, pe seturi la 20, 23 şi 15, iar miercuri alb-negrii, la 19, 22 şi 20.

Dar Timişoara, la debut în teren cu 7. Balint, 6. Râpeanu, 9. Schiesz – căpitan, 14. Cotoranu, 10. Olar – libero şi 3. Palfi-Tamas, a condus doar de două ori în primul set, cu 2:1 şi 3:2, , clujenii întorcînd apoi sec, 3:8, în sextetul de start 12. Cosmin Ghimeş – cpt, 8. Răzvan Vâlcelean, 7. Adrian Fuzeşi, 3. Ioan Badea, 10. Doru Ghimeş – libero, 1. Bogdan Bratosin. Cursa de urmărire a fost purtată mai ales de atacurile lui Alexandru Cotoranu, de pe flanc, un al cincilea punct pe care l-a obţinut reapropiindu-i pe bănăţeni la 14:15. După care „U” s-a redesprins pe fondul unor mingi bine plasate între liniile timişorene în vreme ce acelaşi Cotoranu a mai avut o unică zvîcnire, ajungîndu-se la 15:20.

De la 3:0 la 0:3... Timişorenii n-au mai repetat succesul cu CSU Galaţi

Şi orice a mai încercat la acel scor profesorul Grădinaru, de două ori time-out, sau Ungureanu în locul lui Palfi-Tamas şi Craia pentru Râpeanu, n-a mai putut revitaliza corabia Timişoarei. După un punct de set irosit, oaspeţii s-au impus în 20 de minute… 18:25, cu Vâlceleanu obţinînd punctul decisiv.

Gazdele, cu Dincă şi Unguraş în sextet, au început mai bine şi setul secund, cu Balint în prim-plan, dar de la 6:3 au căzut identic, la 6:8 la primul time-out tehnic, de unde „U” Cluj a luat avans, timişorenii reapropiindu-se cel mai mult prin acelaşi Cotoranu, la 13:16. Grama a intrat în locul lui Cotoranu şi bănăţenii aveau să se reapropie şi pe fondul înlocuirilor de la ardeleni, cu Chebereaţă pentru Cosmin Ghimeş şi Georgescu pentru Vâlcelean, dar amfitrionii au irosit serviciul, la 20:22. Şi atît le-a fost… 22:25 în 24 de minute: 0-2. Şi tot cu Vâlcelean obţinînd ultimul punct…

Mult mai palpitant a fost setul 3, care avea să se dovedească a fi şi ultimul, în care „U” Timişoara a condus doar cu 1:0 în debut, dar a revenit încet-încet, egalînd la 8 şi 9 şi preluînd conducerea: 10:9. De unde, cu Grama în mînă, chiar s-a desprins la 14:11, dînd speranţe asistenţei, ceva mai mari şi mai partizane sonor. N-avea să fie însă decît un foc de paie, stins şi de arbitrii Lupuţan şi Paşcan, la 18:19, cînd au acordat clujenilor un foarte controversat şi aprig contestat punct. Totuşi, Timişoara a revenit şi a avut la 24:23 şi 25:24 două prime puncte de set dintr-un total de 6, toate neexploatate.

Iar după un al optulea egal, la 32:32, blocajul lui Vâlcelean şi concentrarea alb-negrilor au împins setul la 32:34. După o jumătate de oră de suspans şi volei ceva mai calitativ…

Înaintea ultimei etape a returului Diviziei A1, a XXII-a, “U” Timişoara – “U” Cluj, calculele spuneau că bănăţenii, cu 4 puncte şi setaveraj 12:51, ar putea scăpa de ultimul loc şi “lanterna roşie” măcar cu un succes cu 3:2 contra clujenilor, victorie care i-ar fi săltat la 6 puncte, cu setaveraj 15:53, pe poziţia a 11-a. Însă clujenii au dovedit că există totuşi o diferenţă vizibilă şi între locurile 10 şi 12, impunîndu-se în Timişoara în cîte 20, 26 şi 30 de minute…

Urmează şi disputarea unor restanţe… “U” mai are de jucat săptămîna viitoare la Bucureşti, cu Tomis Constanţa şi CSM Agronomia din localitate, iar apoi, pe 3 martie, la Dej, cu CS Unirea. Pe cînd CSU Galaţi încheie cu meciuri acasă, cel din acest week-end (sîmbătă ora 14) fiind pierdut cu 0:3 cu Steaua, iar apoi cu VCM LPS Piatra Neamţ (28.02) şi SCM U Craiova, sîmbătă 3 martie.

Alt blocaj reuşit al Universităţii dar Clujul a surprins-o cu bine plasate mingi între linii

De ce ar fi fost atît de importantă clasarea pe locul 11 după 22 de etape? Pentru că, ulterior, în play-out, locul 11 ar urma să joace cu locul 10, iar 12 cu ocupanta poziţiei a noua, în fiecare dintre cazuri gruparea mai slab clasată beneficiind de două meciuri acasă din totalul de cinci. Ierarhia zonei minate spune momentan aşa:… 8. SCM U Craiova 24p (20j), 9. CSM Agronomia Bucureşti 22p (19j), 10. “U” Cluj 21p (21j), 11. CSU Galaţi 6p (20j), 12. “U” Timişoara 4p (19j).

Evoluţia scorului, pe seturi… I: 0-1 Vîlcelean, 1-1 fileu atins de clujeni, 2-1 Schiesz, din serviciu, 2-2 Schiesz, serviciu greşit, 3-2 atac Cotoranu, 3-3 Badea, 3-4 Badea, 3-5 Vîlcelean, 3-6 Tudoran, 3-7 Palfi-Tamas, atac în aut, 3-8 Schiesz, aut din serviciul lui Badea, 3-8 time-out, 4-8 atac Cotoranu, 4-9 atac Bratosin, 5-9 atac Palfi-Tamas, 6-9 atac Schiesz, 6-10 atac Vîlcelean, 7-10 atac Schiesz, 7-11 atac Fuzeşi, 8-11 atac Cotoranu, 9-11 C. Ghimeş atinge fileul, 9-12 Fuzeşi trimite în aut dar arbitrul acordă punct pentru clujeni, 10-12 atac “U”, 10-13 atac Tudoran, 11-13 atac Cotoranu, 11-14 atac C. Ghimeş, 12-14 Badea, serviciu greşit, 13-14 atac Palfi-Tamas, 13-15 atac Baldosin, 14-15 atac Cotoranu, 14-16 Palfi-Tamas, greşeală de serviciu, 14-17 Râpeanu atinge fileul, 14-18 atac U Cluj, 15-18 atac Cotoranu, 15-19 atac Bratosin, 15-20 Cluj, din serviciu, 15-21 Bratosin, din serviciu, 15-22 atac Cluj, 16-22 atac Schiesz, 16-23 atac Cluj, 17-23 atac „U”, 17-24 Schiesz, serviciu greşit, 18-24 „U” Cluj, aut, 18-25 atac Vâlcelean.

II: 1-0 atac Balint, 1-1 atac Bratosin, 2-1 blocaj Balint, 3-1 blocaj Cotoranu, 3-2 atac Vâlcelean, 4-2 atac Unguraş, 4-3 blocaj Timişoara în aut, 5-3 Vâlcelean în fileu, 6-3 blocaj Timişoara, 6-4 atac Badea, 6-5 Cotoranu, în fileu, 6-6 blocaj „U” Cluj, 6-7 blocaj timişorean în aut, 6-8 atac Cluj, 7-8 atac Unguraş, 7-9 atac Bratosin, 7-10 Olar depăşeşte linia de centru a terenului, 7-11 atac Cluj, 7-12 blocaj Cluj, 8-12 atac Cotoranu, 9-12 atac Balint, 10-12 Bratosin, în fileu, 10-13 Balint atinge fileul, 11-13 atac Schiesz, 11-14 atac Ghimeş, 12-14 Bratosin greşeşte serviciul, 12-15 atac Cluj, 12-16 atac Badea, 13-16 atac Cotoranu, 13-17 atac Vâlcelean, 13-18 atac Cluj, 14-18 atac Unguraş, 14-19 atac Bratosin, 15-19 blocaj Timişoara, 15-20 atac Cluj, 15-21 aut Timişoara, 15-22 Schiesz, atac în aut, 16-22 atac Schiesz, 17-22 atac Dincă, 18-22 greşeală U Cluj, 19-22 atac Schiesz, 20-22 atac U Cluj în aut, 20-23 Timişoara, serviciu greşit, 21-23 atac Schiesz, 21-24 atac U Cluj, 22-24 atac Schiesz, 22-25 atac Vîlcelean.

În setul III… 1-0 atac Râpeanu, 1-1 atac Cluj, 1-2 atac Cluj, 2-2 atac Grama, 2-3 atac Vâlcelean, 3-3 atac Unguraş, 3-4 atac Cluj, 3-5 atac Badea, 4-5 atac Schiesz, 4-6 atac Cluj… 6-8 prim time-out tehnic, 7-8 atac Schiesz, 8-8 atac Timişoara, 8-9 atac Vâlcelean, 9-9 atac Timişoara, 10-9 blocaj Timişoara, 10-10 atac Badea, 11-10… 12-10, 12-11 atac Tudoran, 13-11 atac Grama, 14-11 atac Grama, 14-12 atac Bratosin, 15-12 atac Timişoara, 15-13 atac Cluj, 15-14, 15-15, 16-15, 16-16 Dincă, serviciu greşit, 16-17, 16-18, 17-18 atac Schiesz, 17-19, 18-19, 18-20, 19-20, 20-20, 20-21 blocaj Cluj, 21-21 atac Grama, 21-22, 22-22, 22-23, 23-23 atac Timişoara, 24-23 atac Timişoara, 24-24 atac Bratosin, 25-24 atac Râpeanu, 25-25 atac Bratosin, 26-25 atac Schiesz, 26-26 atac Vâlcelean, 27-26 Cluj în fileu, 27-27 atac Tudoran, 27-28 Grama în aut, 28-28 blocaj clujean în aut, 28-29 atac Cluj, 29-29 atac Palfi-Tamas, 30-29 atac Timişoara, 30-30 atac Vâlcelean, 30-31 blocaj bun Cluj, 31-31 atac Palfi-Tamas, 32-31 atac Schiesz, 32-32 atac Vâlcelean – al optulea egal!, 32-33 blocaj Vâlcelean, 32-34 atac Cluj.

Universitatea Timişoara (antrenor Sorin Grădinaru), a convocat următorii 12 echipieri: 3. Sebastian Palfi-Tamas, 5. Alexandru Ungureanu, 6. Liviu Râpeanu, 7. Albert Balint, 8. Dragoş Unguraş, 9. Sorin Schiesz – căpitan, 10. Paul Olar – libero, 11. Alexandru Craia, 14. Alexandru Cotoranu, 15. Cristian Bălulescu, 16. V. Dincă, 18. Ioan Mihai Grama.

„U” Cluj (antrenor Bogdan Tănase): C. Ghimeş – cpt., Vâlcelean, Todoran, Fuzeşi, Badea, Bratosin şi D. Ghimeş, libero; au mai jucat Georgescu, Cherbeleaţă, Popovici.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.