Voleibaliștii Timișoarei pierd tot cu 3:1 la U Cluj, ca și în tur, acum exact 4 luni. Duminică, decisiv pentru locul 2 și calificare, cu Brașov

CSU Politehnica Timișoara doar a redus din handicap dar n-a obținut astăzi nici un punct în ierarhia turneului play-off al Diviziei A2 Vest de volei masculin, ce se dispută de vineri până duminică la Cluj, cedând cu același 3:1 cu care se înclina gazdei CS ”U” și în turul sezonului regular, în ultimul weekend din noiembrie 2014.

Voleibaliștii Timișoarei au disputat astăzi de la ora 16 meciul de gală al turneului play-off al celor mai bune 4 grupări din seria vestică a eșalonului secund, cu gazda CS U Cluj, într-un duel al primelor două clasate la finele sezonului regular, însă ardelenii au repetat și în ziua a doua a patrulaterului de sub Feleac victoria de pe teren propriu din toamnă.

Atunci, în etapa a VII-a și ultima a turului, fosta prim-divizionară în sezonul trecut s-a impus cu 3:1, pe seturi 25:21, 18:25, 25:18, 25:20, timișorenii revanșându-se în 14 februarie pe malurile Begăi, în ultima rundă a returului, cu același 3:1.

”Mânjii” Timișoarei, triumf în 40 de minute contra lui CS ProVolei Arad: pentru a 5-a oară 3:0 în jocurile directe din ultimii 2 ani

Astăzi, în sala LPS din cartierul Mănăștur, CS U Cluj – CSU Politehnica Timișoara s-a încheiat după 86 de minute, cu 25:19, 25:23, 22:25, 25:12, gazdele acumulând astfel 6 puncte, maxim posibil după primele două zile, iar bănățenii rămânând cu trei.

În aceste condiții, meciul de mâine cu CSU Bravol Brașov, care s-a impus astăzi cu 3:2 și 16:14 în setul decisiv în fața celor de la CSM Câmpia Turzii, devine decisiv pentru păstrarea de către timișoreni a locului secund, care i-ar califica în alt turneu de baraj de promovare în elita Divizia A1. O victorie la orice scor în partida de duminică din Sala ”Horia Demian” ar fi suficientă galben-albaștrilor pentru accederea la play-off-ul de promovare.

Astăzi, CSU ”Poli” a început foarte bine, conducând cu 9:2, dar clujenii au egalat la 11:11 și s-au impus în primul set la 19. Gazdele au învins și în setul doi, la 23, iar timișorenii au revenit în cel de-al treilea, în ciuda unor decizii discutabile ale brigăzii de arbitraj: 25:22.

Un start slab în setul patru, 8:1 pentru clujeni, a echivalat cu capotarea la 12.

”În primul set am încercat să redresăm situația după un start bun, dar nu am reușit, în ciuda a 6 schimbări și două time-out. Miza mai mare și-a pus amprenta pe evoluția celor mai tineri jucători ai noștri și a rezultat o prestație marcată de inconstanță, în care perioadele bune au alternat cu cele mai puțin bune. Al doilea secund n-a mers astăzi și am încercat altă formulă, în setul 3 cu Unguraș trăgător de zona 4. Bădiceanu n-a putut juca vineri, fiind bolnav, iar astăzi a intrat la finalul setului 2, ca ridicător”, a spus profesorul Sorin Grădinaru după înfrângerea cu clujenii.

Timișorenii au în fața brașovenilor ascendentul moral al victoriilor tur-retur, 3:1 în noiembrie pe Bega și 3:0 în ianuarie, sub Tâmpa.

Clasament după două zile: 1. CS U Cluj 6 puncte, 2. CSU Politehnica 3p / 3. Bravol Brașov 2p, 4. CSM Câmpia Turzii 1p.

:::

În faza play-out a locurilor 9-12 în Divizia A1 de volei masculin, CSVC Banatul a ratat de puțin șansa de a tranșa deja din primele 3 meciuri soarta rămânerii în elită. Astăzi, sub Pietricica, a fost VCM LPS Piatra Neamț – CS VC Banatul Caransebeș 3:2 (25:2221:25; 28:30;25:18; 15:10). Scorul general al partidelor a devenit 2-1 pentru cărășeni. Duminică după-amiază este meciul 4, tot în Moldova, iar la nevoie un joc decisiv s-ar disputa joi 2 aprilie la Caransebeș.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.