Din nou start ratat iar apoi 15 puncte primite la rînd în sfertul 2: BC Timişoara – CSM Oradea 79:87 (37:55)

BC Timişoara a repetat şi în această seară prostul obicei de a începe jocul ezitant şi de a ceda primul sfert, obişnuinţă a acestui sezon cu excepţia deplasării la Constanţa, dar meciul din etapa a 7-a cu redutabila CSM Oradea l-a pierdut de fapt în sfertul secund, când a primit 15 puncte la rând fără replică, bihorenii menţinându-se apoi în avantaj, chiar dacă “violeţii” au câştigat sferturile de după pauză: 79:87 (37:55).

BC Timişoara - CSM Oradea 79:87: coşgeterul Anthony Lee Ingram iese accidentat în ultimul minut

Iar pentru ca seara să fie şi mai dezamăgitoare pentru spectatorii timişoreni, care au ocupat până în susul tribunei zonele centrale din “Constantin Jude”, fiind însă dominaţi vocal de micuţa dar zgomotoasa galerie a orădenilor, şi golgeterul partidei din runda a 7-a a Ligii Naţionale de baschet băieţi, Anthony Lee Ingram, care a marcat 26 de puncte şi a reuşit cele mai multe recuperări pentru “violeţi”, şapte, s-a accidentat în ultimul minut, părăsind terenul într-un picior. Oricum, deznodământul era atunci clar, conturat după cum urmează: 21:24, 16:31, 22:20, 20:12.

Aşadar, la 4 săptămâni după ce ceda aici campioanei CSU Asesoft Ploieşti, pe 12 octombrie, cu 73:84, BC Timişoara n-a reuşit să fructifice elementul-surpriză al aducerii lui Conley, bihorenii dovedindu-se mai puternici între două prime partide programate în grupele EuroChallenge, dintre care una a pierdut-o la un punct diferenţă marţi, cu Atomeromu, iar o alta urmează marţi 12 noiembrie, pe teren propriu.

În 5-ul de start Jovanovic, Panic, Lee, Volkus, Toth, timişorenii i-au avut în faţă pe Franklin, Dillon, Subotic, Nicoară, Ţibîrnă, iar oaspeţii s-au distanţat în primele minute, până la 5:14, la care “violeţii” au oferit o replică dătătoare de speranţe, revenind la 17:16. Avea să fie însă unica dată când BC Timişoara a condus în acest al 4-lea joc de campionat disputant acasă în noul sezon.

Ceea ce n-a mai reuşit apoi, deşi s-a reapropiat de două ori la un punct handicap la începutul sfertului secund, în care s-a pierdut însă busola, de la 34:36 la 34:51! Mai apoi, Dillon a mărit avantajul şi la 35:55, în ultimele secunde ale aceluiaşi sfert, şi tot el a stabilit şi ecartul maxim, 51:72, într-un sfert 3 la finele căruia timişorenii l-au pierdut pe Volkus, cu 5 greşeli personale.

În aceste condiţii, şi susţinuţi şi de o galerie de circa 30 de suporteri, care s-au pozat din nou amical, la final, cu de-acum cunoscuţi fani ai timişorenilor, cei de la Oradea n-au mai avut probleme în a gestiona finele unei dispute în care au dominat şi la recuperări, cu 44 la 36, dar s-au şi abţinut din a arunca de la distanţă, odată ce s-au lămurit că nu sunt în mână.

BC Timişoara în schimb a tot insistat, uneori, în încercarea de a recupera deficitul, trezindu-se că rata aruncare după aruncare, de fiecare dată de 3 puncte, totalizând doar 7 reuşite din 29 de încercări, faţă de două din 10 ale oaspeţilor.

Şi n-a fost deloc seara “atomicului” Jovanovic, cu o reuşită din 8 la două puncte, respectiv două din 8 de 3 puncte, iar cum nici elementul surpriză n-a dat roade, Conley având o reuşită din 8 aruncări de la semidistanţă sau distanţă, în 23 de minute jucate, elevii lui Cristian Achim au câştigat destul de clar.

Fără Dragoş Andrei iar cu George Toth jucat nici 5 minute, timişorenii s-au înclinat în faţa unui lider cu un meci în plus jucat care l-au avut pe Titus Nicoară drept al doilea marcator, cu 21 de puncte şi 13 recuperări.

*

BC Timişoara: Lee 26 puncte (7 recuperări), Radulovic 20p, Panic 10p, Jovanovic şi Volkus – câte 8 puncte, Conley 5 puncte (7 recuperări), Filip – două puncte.

CSM Oradea: Dillon 24 puncte, Nicoară double-double (21p-13 recuperări), Markovic 11p, Ţibârnă şi Subotic – câte 8p, Denison 6p, Comazic 5p, Franklin 4p.

BC Timişoara va juca sâmbătă la 18,15 la Rovinari iar apoi în 25 noiembrie la U Mobitelco Cluj, pe 30 noiembrie revenind acasă cu CSU Atlassib Sibiu. Orădenilor le e acum mai greu, cu încă două meciuri în EuroChallenge strecurate în această lună, în care vor juca în continuare pe rând cu CSU Ploieşti şi la vicecampioana BC Mureş.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.