„Violeţii” bisează în faţa „găzarilor” cu banca mai scurtă

Din 3 şi 10 februarie, când trecea acasă cu 89:75 de prahoveni şi la Craiova cu 83:66 de olteni, n-a mai semnat SCM winsed.swiss Mozzart Bet victorii legate în zona 11-18 a Ligii Naţionale, atunci în grupa a II-a valorică, de astă dată – marţi la Arad şi joi seară înapoi pe Bega, la startul în play-out, dar deja decisiv, cu cuţitul la os dat fiind caracterul eliminatoriu cu trimitere la retrogradare, „violeţii” bisând când le ardea buza mai tare în dauna lui CSM Baschet Petrolul Ploieşti, la fel, fără a excela în marcarea punctelor, precum pe Mureş, mai exact 74:69 (31:28) la revederea în sala „Constantin Jude”, după 72:65 cu 48 de ore înainte. Suficient însă pentru ca luni bănăţenii să fie în Prahova la doar 40 de minute de păstrarea statutului prim-divizionar.

În vreme ce alţii se îndeletnicesc cu începerea meciurilor din play-off-ul grupei I valorice, prins şi de Dinamo Bucureşti, învins cu 87:68 de campionii clujeni în prima întâlnire de pe Someş în sistemul „cel mai bun din 5 jocuri”, dar şi de CSM CSU Constanţa, depăşit cu 104:78 şi 91:82 în primele partide de la Oradea ale ocupantelor locurilor 2 şi 7 în Top10, pe când în disputa de deschidere a vecinelor de pe treptele 4 şi 5, Rapid – FC Argeş, s-a simţit acelaşi echilibru iar învingători au fost oaspeţii la un coş, 76:78, urmând ca sfertul CSO Voluntari – BC CSU Sibiu să înceapă duminică, abordat de ilfoveni de pe locul 3 iar de ardeleni de pe 6, în schimb timişorenii trupei „Municipalului” s-au găsit săptămâna aceasta în postura de neinvidiat de a trage la evitarea retrogradării în compania vecinilor de clasament de pe locul 15, prahovenii.

Oaspeţi cu o bancă mai scurtă, doar 8 fiind sportivii utilizaţi de Ivan joi seară în sala „Constantin Jude”, dar tot numai şi numai 4 „mari şi laţi” precum în urmă cu 48 de ore la Arad, fiecare cu peste 33 de minute jucate,  ceea ce nu i-a împiedicat însă pe „găzarii” cu Brkic principal autor a 21 de puncte, completat de Funderburk cu 16 şi Corpodean cu 15, să câştige totuşi sfertul final, de departe cel mai deschis, 24:29, înjumătăţind astfel avansul cu care abordau „violeţii” ultimele 10 minute după ce acumulau un avantaj şi de 14 puncte după pauză, tranşând cu o apărare fermă sfertul 3, 19:12, decisiv în economia acestei a doua întâlniri.

Nu s-a marcat din nou deloc mult într-o primă parte evident apăsată de miza evitării retrogradării, egalitate în sfertul inaugural, 18:18, net mai puţine puncte înscrise în cel de-al doilea, 13:10, bănăţenii scoţând-o totuşi la capăt după ieşirea de la vestiare, atât pe seama rotaţiei mai ample dar şi pe mâna lui Luka Mitrovic, autor a 25 de puncte şi 4 pase decisive, cu totalul punctelor echivalent depăşirii unei treimi din reuşitele învingătorilor, generând şi un run de 9 puncte cu care li s-a… dat fum „găzarilor”, contribuţa venind şi la recuperare din partea lui Adam Mirkovic, intrat consistent de pe bancă, aproape 33 de minute jucate, cu un double-double, 19 puncte şi 11 mingi recuperate, asigurând şi două pase decisive.

Într-un 5 de start cu Mitrovic, Schipor, Gajic, Kesar şi Lazar, localnicii s-au mai văzut şi conduşi la un coş sau împărţind în câteva rânduri egalitatea cu galben-albaştrii incluzându-l şi pe Bogdan Popa, însă au reuşit în cele din urmă a se redesprinde, după ce izbuteau mai întâi a avansa la 31:22 în minutul 18, Mitrovic şi „triţa” lui Gajic conturând avantajul maxim al partidei deja în primele două minute după pauză, 44:30, la adăpostul căruia elevii lui Petricevic au fructificat mai bine recuperările ofensive, punctând la reluarea atacurilor, chiar dacă s-au lăsat adesea surprinşi pe contraatacuri.

Una peste alta, cu tot revirimentul regăţenilor, „triţă” Negoiţescu şi 52:51 înaintea ultimelor 8 minute, în care oaspeţii au avut mai multe pusee în cursa de urmărire, ultimul, înaintea celor 15 secunde rămase de jucat, 70:66 pe mâna lui Brkic, „violeţii” au gestionat avantajul şi s-au apropiat la o singură reprezentaţie de salvarea de la retrogradare.

Care ar putea fi confirmată deja luni în Prahova, altfel fiind necesar şi o a patra întâlnire directă, tot acolo, săptămâna viitoare. De gândit pentru decidenţii trupei „Municipalităţii”, vizavi de situaţia limită în care s-a ajuns, doar că superficialii nu-şi bat capul cu asemenea îndeletniciri profunde, totul derulându-se la plezneală, pe pilot automat, pierdere între amănunte în care mai notăm că Schipor a înscris cel mai adesea, 9 puncte, între ceilalţi 7 marcatori ai câştigătorilor.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.