BC Timişoara, la pas, cu gîndul la… nordul Germaniei

Între un debut cîştigător, marţi seară, în FIBA EuroChallenge, şi o deplasare în nordul Germaniei, tot în eurocupe, marţea viitoare, BC Timişoara a bifat vineri după-amiază în Arena de Baschet o deplasare la una dintre cele doar două grupări fără succes în aceste prime 7 etape ale Ligii Naţionale, Badnjarevic profitînd de prilej pentru a mai unge unele relaţii de joc între principali protagonişti ai lotului, dintre care n-au fost totuşi folosiţi astăzi Jelenic (nedeplasat) şi Derasimovic, sau a utiliza 25 de minute pe unul ca Ionel Dodoc.

BC Timişoara n-a apelat la Dinamo la Jelenic sau Derasimovic, oferindu-i în schimb, ca o raritate, aproape 25 de minute lui Ionel Dodoc

Concluzia ar fi că vicecampioana a învins cel mai clar în noua stagiune şi prin a înscrie cele mai multe puncte din acest sezon, 97, după ce şi în precedentele 3 deplasări marca de la 85 în sus, cîştigînd la Târgu Mureş respectiv Oradea, iar acum la codaşa CS Dinamo Bucureşti, una cu jucători în general din generaţiile 1990-1993 şi inclusiv cu timişoreanul Leonard Filip în componenţă.

Totuşi, Predrag Badnjarevic n-a văzut deplasarea în Bucureşti ca pe un prilej de odihnă pentru cei mai mereu utilizaţi dintre alb-violeţi, apelînd la start la Jovanovic, Andrei, Archie, Sarovic şi Johnson, ci ca pe o bună ocazie de a omogeniza şi pe mai departe relaţiile de joc, introducîndu-i pe parcurs, cu 1:31 minute rămase din primul sfert, pe Căpuşan în locul Sarovic, apoi pe Popescu iar în „sfertul” secund pe Dodoc în locul lui Andrei, în cele din urmă intrînd şi Păltinişanu, mai întîi de la pauza mare, substituindu-l pe Sarovic, iar apoi pe final.

Aşadar 9 componenţi utilizaţi, cu toţii marcatori, dintre care şase au înscris cel puţin cîte 10 puncte, tot pietrele de rezistenţă Jovanovic şi Archie evoluînd însă cel mai mult iar Johnson, Dodoc şi Andrei, în această ordine, în jurul a 25 de minute, cu Bogdan Popescu trecînd şi el graniţa a 20 de minute pe parchet. Mai exact, Jovanovic 34:43 minute jucate, Archie 30:27, Johnson 25:03, Dodoc 24:43, Andrei 24:32, Popescu 20:09, Sarovic 18:02, Căpuşan 17:24 şi Păltinişanu 4:57 minute, sau cu alte cuvinte ex-căpitanul devenind doar o figură periferică între jucătorii consacraţi din lot, fără o cît de cît majoră implicare nici în faţa junilor lui Dinamo…

Evoluînd în fieful unei tinere grupări învinsă pînă acum acasă cu 56:101 de CS Municipal Oradea şi cu 58:89 de CSU Atlassib Sibiu, şi care ceda cel mai drastic la Piteşti, cu 46:108, BC Timişoara a fost ceva mai indulgentă în primul rînd mai ales cu sine şi propriile-i forţe înaintea deplasării la EWE Baskets Oldenburg, jucînd cu gîndul la… Germania şi impunîndu-se în consecinţă „numai” cu 97:72 (52:35), doar cu o altă bucureşteană, şi anume CSM, primind mai puţine puncte (68) în Liga Naţională 2012-2013.

Leonard Filip este principalul marcator şi recuperator stagional al lui CS Dinamo, ca jucător de 19 ani împrumutat de BC Timişoara

Johnson a excelat la recuperări, 9 la număr, iar Jovanovic a redovedit că jocul se învîrte în jurul său, din nou primul la assists, cu 11 în cont, alte cifre fiind poate interesante în cazul timişoreanului împrumutat pe Dâmboviţa, Leonard Filip, cu 30:04 minute jucate, mai puţine doar decît Bădilă şi Şipoş dintre învinşi, şi cu 14 puncte din 5/7 la aruncări de două puncte, 4 din 6 din aruncări libere plus 8 recuperări, dintre care 4 ofensive şi 3 assists. Ca puncte, doar Petică (20) şi Bădilă (19) au reuşit mai multe

Iar CS Dinamo, în 5-ul de start Iosif Pîrlog, născut în 1992, Leonard Filip, timişorean născut în 1 iulie 1993, Bădilă, „veteran” din generaţia 1984, precum şi Vladimir Mihai şi Ciprian Mihai, născuţi în 1990, chiar a preluat de 3 ori conducerea în primul sfert, de două ori prin „triţe” ale lui Bădilă, conducînd vreme de 67 de secunde şi ultima oară la 13:11.

Timişorenii, care marcau un al doilea coş abia după peste 3 minute, aveau însă să se desprindă decisiv în ultimele 4 minute ale primului sfert, pe seama impunătorului Johnson, de la 16:20 la 16:28, scor al primelor 10 minute.

BC Timişoara a continuat bine şi pe debutul sfertului secund, pînă la 16:35, înregistrînd apoi cel mai mare avantaj din prima jumătate a partidei, 18:41 la mijlocul acestui sfert secund, după care s-a consemnat şi o ultimă revenire a alb-roşilor, 35:47, cu două minute înaintea pauzei mari, abordată la 35:52.

Oaspeţii au atins chiar şi 26 de puncte avans în penultimul sfert, tocmai la încheierea sa (53:79), după care, tot prin debordanta dominaţie sub panou a tînărului Delvon Johnson, au ajuns şi la 30 de puncte în faţă, în primul minut al sfertului 4, 53:83…

***

CS Dinamo – BC Timişoara 72:97 (16:28, 19:24, 18:27, 19:18)

Oaspeţii au marcat 29 din 40 aruncări de două puncte şi 9 din 20 de 3 puncte, înregistrînd 29 de recuperări şi 30 de assists.

Au marcat toţi componenţii folosiţi, 9 la număr: Archie 17 puncte (2 recuperări / 3 assists), Johnson 15p (9/3), Popescu 14p (5/1), Andrei 13p (2/2), Dodoc 11p (1/3), Jovanovic 10p (2/11), Sarovic 8p (5/4), Căpuşan 7p (2/2), Păltinişanu 2p (0/1).

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.