BC Timişoara, mare succes de moral! 103:91 cu campioana

Iubitorii baschetului masculin au avut de aşteptat trecerea în noul an pentru a asista la reeditarea finalei Diviziei A din mai 2012, dar n-au regretat nimic, avînd parte în schimb şi de… prelungiri. BC Timişoara a debutat cu dreptul luni seară şi pe teren propriu în 2013, cu ocazia unui derby restant din etapa a 11-a, cu campioana CSU Asesoft Ploieşti, în faţa căreia a înregistrat cel mai mare avantaj abia în over-time, adjudecat copleşitor, după ce în prealabil trecea cu un identic 21:18 în sferturile 2 şi 4, deşi se văzuse mai mereu condusă pe parcursul timpului regulamentar de joc… 103:91 (44:46, 87:87; 16:4 OT), la finele unui duel pe muchie, peste media competiţiei.

Aşadar, de la 0-4 în finala de anul trecut, la egalitate după 40 de minute de joc, iar apoi la un triumf categoric în prelungiri!

Rivalele cu cîte doar 3 înfrîngeri în turul actualei stagiuni şi depăşite în ierarhie doar de liderul CS Municipal Oradea au oferit o confruntare palpitantă, extrem de echilibrată şi care le recomandă încă de pe acum pentru atingerea fazelor superioare în play-off-ul Ligii Naţionale, după ce vineri îşi asigurau accederea în Final Four-ul Cupei României, alb-violeţii cu cel mai mic avantaj în ansamblul celor două manşe, iar prahovenii cu cel mai mare, 15 în dauna Giurgiului.

Desigur, nicidecum nu aici s-a jucat campionatul, ci cel mult consolidarea unei situări pe podium şi o poziţionare cît mai comodă în perspectiva fazei play-off, însă aspectul psihologic al derby-ului n-a fost deloc de neglijat, mai ales la ora primei reeditări a finalei din primăvara trecută, adjudecată de prahoveni cu 4-0. Care, egalaţi acum cu 7 secunde înainte de finalul timpului regulamentar, cînd Burlacu comitea o a cincea greşeală personală faultîndu-l pe Jovanovic, bosniac ce a fructificat aruncările libere pentru 87:87 după 40 de minute, s-au văzut în cele din urmă şi depăşiţi după prelungiri, în ciuda faptului că pe ansamblul derby-ului oaspetea a dominat categoric la recuperări, cu 29 la 41, dintre care nu mai puţin decît 21 ofensive!

Dar tocmai pierderea lui Burlacu, principal marcator al campioanei, cu 17 puncte, înaintea celor 5 minute de prelungiri, şi jocul mult mai bun din final, inclusiv la recuperare, le-a insuflat timişorenilor un uriaş balon de oxigen, printr-o foarte frumoasă şi aplaudată victorie de moral. Vicecampioana a egalat cu o ultimă suflare şi a dat apoi lovitura.

A fost aşadar 103:91 (23:28, 21:18, 23:24, 21:18, 16:4 OT), publicul timişorean avînd ocazia să se reîntîlnească şi joi seară (ora 20) cu favoriţii lor, pentru primul joc din retur, acasă cu BC Mureş. De fapt, fanii au venit în număr mare în « Constantin Jude » şi în seara de Sfântul Ion, neregretînd opţiunea de a asista la unul dintre duelurile de vîrf ale unui sport în mare cîştig de popularitate în ultima vreme.

Zlatko Jovanovic, 26 de puncte şi 9 assists în victoria lui BC Timişoara cu CSU Asesoft, 103:91, luni 7 ianuarie 2013, în etapa a XI-a a Ligii Naţionale

Duelul a fost cu atît mai interesant cu cît pe parchet s-au înfăţişat şi printre cei mai buni baschetbalişti români din generaţii la zenitul carierei sau de exemplu şi un orădean la origine care făcea cîndva primii paşi în tricoul lui ELBA, multiplul campion naţional Levente Szijarto, extrema ajunsă la 30 de ani.

Ca evoluţie a jocului, timişorenii au reechilibrat iniţial disputa cu un finish bun al sfertului I, unul foarte deschis şi cu puncte multe, cînd au recuperat de la 16:27, după ce Ivars Timermanis se arătase foarte precis prin cele 9 puncte acumulate din 3 „triţe” iar sîrbul Tica, autor a 7 puncte, şi veteranul de 35 ani Cătălin Burlacu, cu 5 puncte şi 5 recuperări, au dat în principal tonul pentru oaspeţi.

Garry Gallimore, titularizat de Srdjan Jovanovic, şi Sarovic, introdus de pe bancă, au marcat în primul sfert cîte 5 puncte pentru timişoreni, care începeau meciul în cinciul Jovanovic, cu un bandaj la gamba stîngă, Gallimore, Archie, Căpuşan, Johnson.

Campioana ţării, învinsă momentan în deplasare doar la CSM Bucureşti, la chiar a doua ieşire a sezonului, şi care a venit pe Bega cu 7 victorii la rînd, dintre care 4 în deplasare, ultimul eşec datînd din 2 noiembrie, 85:94 cu cei din Oradea, a început cu Vlahovic, Szijarto, Tica, Timermanis şi Burlacu, şi s-a văzut condusă în primul sfert doar cu 1:0 şi 4:3, ajungînd însă să aibă şi 8 puncte avans.

Dacă Jovanovic a forţat revenirea prin Sarovic şi Popescu, iar apoi Derasimovic, în schimb Vladimir Arnautovic şi-a început rotaţia, dintre cei doar 10 jucători, prin Nyakundi şi Miletic, iar apoi conducătorul de joc Tudor.

Cursa de urmărire a dat rezultate în minutul 13, cînd BC Timişoara a egalat la 28, moment în care a intrat şi un alt veteran al Ploieştiului, Virgil Stănescu, iar mai apoi Tudosă a egalat la 34, printr-o aruncare de 3 puncte de mare efect, şi alb-violeţii chiar au preluat pentru scurt timp conducerea, 36:34.

Şi pe fondul unei greşeli antisportive a lui Marko Derasimovic, CSU Asesoft a reuşit însă să se menţină într-un avantaj la limită pînă la pauza mare… 44:46.

Sfertul 3 i-a aparţinut tînărului Vlahovic, care a dat tonul cu primele puncte după pauza mare iar apoi cu aruncări de 3 puncte prin care i-a desprins pe campionii prahoveni la 7 respectiv 8 puncte, însă timişorenii au replicat în general prompt, prin „triţa” lui Gallimore şi chiar două ale conducătorului de joc Zlatko Jovanovic, ultima, cu 21 de secunde înaintea ultimei pauze, ce-i găsea pe combatanţi la 66:69, după o pătrime adjudecată doar la limită de oaspeţi, cu 19:20.

Cu un excelent start al ultimului sfert, lansat de aruncarea de 3 puncte a căpitanului Robert Sarovic, egalînd din nou situaţia, timişorenii s-au regăsit încet-încet într-un avantaj la limită, pe fondul forţării de ambele părţi a aruncărilor de la distanţă. Dar speranţele desprinderii au fost stinse de experimentaţii campioni, care s-au redistanţat şi la 6 puncte avans.

Dar precum întregul joc, dominat de reveniri ale Timişoarei, finalul a aparţinut din nou alb-violeţilor, care au egalat la 87 prin coşgeterul lor, Zlatko Jovanovic, cu 7 secunde înainte de final, din aruncări libere, gazdele cîştigînd şi ultimul sfert cu un 21:18 identic celui consemnat în sfertul 2. Şi over-time…

Care a fost la discreţia Timişoarei din toate punctele de vedere, Ploieştiul, cu alţi 3 străini blocaţi la 4 greşeli personale, rămînînd în cele din urmă şi fără Nyakundi.

Victorie, cu 103:91…

***

BC Timişoara (8 marcatori): Jovanovic 26 puncte (9 assists; 41:47 minute jucate), Archie 20 puncte (7 recuperări; 42:34 minute), Sarovic 15p (34:43 minute), Derasimovic 13p, Gallimore 12p, Popescu 9p, Johnson 5p, Tudosă 3p.

A mai jucat Căpuşan.

Pe bancă: Milencovici, Păun.

CSU Asesoft (9 marcatori): Burlacu 17 puncte (8 recuperări), Vlahovic 16p, Timermanis 15p, Miletic 11p, Stănescu double-double (10 puncte şi 10 recuperări), Tica 9p, Nyakundi 5p, Tudor şi Szijarto – cîte 4 puncte.

Pe bancă: Negoiţescu.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la BC Timişoara, mare succes de moral! 103:91 cu campioana

1. TTB spune:

Frumos articol.
    Sa incercam sa refacem sustinerea publicului la nivelul perioadei Petricevici.
    Sa incercam sa fim 200, 300 sau si mai multi in alb violet (ati vazut cum arata sla din Oradea…) Meciul cu Muresul nu va fi usor si ei vor veni cu galerie.
    Un gand bun si pentru Timba sa ii bata pe juvetzi.