„Leii” reușesc a doua victorie la rând după un sfert trei foarte bun

BC SCM Timișoara a legat două victorii pentru prima dată în acest sezon după ce s-a impus pe propriul teren cu CS Dinamo București, scor 82-77, pe sferturi: 12-20, 20-17, 31-16, 19-24. Alb-violeții veneau după succesul de la Mediaș cu ultima clasată și în meciul cu rivalii din capitală au reușit să revină după un început ezitant de partidă în care au fost conduși și la 11 puncte. Djapa și Dundjerski și-au condus echipa spre a patra victorie stagională cu 26, respectiv 21 de puncte.

IMG_2228Nenad Mandic a început partida în formula Djapa, Jeremic, Zivanovic, Dundjerski și Toth, în timp ce Aleksandar Todorov i-a trimis în 5-ul de start pe Sutalo, Marinov, Babkauskas, Sulovic și Orbeanu. Djapa a înscris primele două puncte ale partidei la intrarea în al doilea minut de joc, dar gazdele nu au mai găsit drumul spre coș în următoarele trei minute și dinamoviștii au avut un „run” de 11 puncte prin care au preluat conducerea (2-11). Dundjerski a oprit seria oaspeților cu cinci puncte la rând (7-11), iar bucureștenii s-au distanțat la avansul maxim de 11 lungimi, scor 7-18 în minutul opt. La prima pauză s-a intrat cu scorul 12-20. Gazdele au înscris doar 3 din 12 aruncări de două puncte în primele zece minute, în timp ce formația din capitală a înscris 7 din cele 8 încercări din interiorul semicercului.

În a doua perioadă de joc diferența a crescut din nou la 11 puncte cu un minut până la pauză, cu dinamoviștii reușind să marcheze pe contraatac. În ultimul minut timișorenii au înscris șase puncte (2 prin Djapa și patru prin Veselinov pe contraatac și de la linia de fault) și au redus ecartul la cinci lungimi la jumătatea partidei: 32-37.

Sfertul trei a fost cel în care BC Timișoara a făcut diferența, reușind un „run” de 10 puncte după revenirea de la vestiare prin care a preluat conducerea cu 42-37. Gazdele au punctat din spatele semicercului și în urma pătrunderilor fundașului Dundjerski și s-au distanțat la cea mai mare diferență înregistrată în această partidă, 63-50 cu două minute până la ultima pauză. Marinov a înscris de la linia de fault pe finalul sfertului, astfel că scorul ultimei pauze a fost 63-53.

Ecartul de zece lungimi s-a refăcut la jumătatea sfertului patru când Djapa a înscris de după linia de 6,75, La fel ca în meciul cu marea rivală Steaua, Dinamo nu a renunțat și a reușit să se apropie la două puncte cu un minut și 12 secunde până la final. „Leii” au rezistat și au înscris prin Djapa, Jeremic și Milencovici, iar partida s-a încheiat cu 82-77 și BC Timișoara obține a 2-a victorie consecutivă (premieră în acest sezon) și a 4-a stagională.

„Leii” au reușit 7 aruncări de la distanță în partea secundă care i-au ajutat să se desprindă. Alb-violeții au înscris în total 11 „trițe” din 26 încercate (42%) după ce la pauză aveau 4 din 13 (31%). Timișorenii au marcat 20 din 45 de aruncări de două puncte (44%) și 9 din 13 libere (69%). 24 din cele 35 de aruncări de două puncte ale dinamoviștilor și-au atins ținta (69%), 4 din 20 de la distanță (20%) și 17 din 19 libere (89%). BC Timișoara a încheiat partida cu 32 de recuperări (10 ofensive/22 defensive), 11 pase decisive, 23 de faulturi, 5 mingi pierdute și 4 intercepții. Oaspeții au avut 37 de recuperări (5/32), 19 pase decisive, 19 faulturi, 13 mingi pierdute și 3 intercepții. Alb-roșii au stat mai bine în ceea ce privește punctele din spațiul de trei secunde (42 la 34), în timp ce timișorenii au înscris 12 puncte în urma greșelilor adverse, față de 8 ale oaspeților.

Dalibor Djapa a fost cel mai bun marcator al partidei cu 26 de puncte (7 din 11 aruncări de două reușite și 3 din 3 de la distanță). Slobodan Dundjerski l-a urmat cu 21 de puncte (3/8 de două puncte și 4/8 de trei). Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Veselinov 12 puncte, Jeremic 11 puncte, Zivanovic 5 puncte, Milencovici 5 puncte și Toth 2 puncte. A mai intrat Warren. Dundjerski a evoluat cel mai mult: 34:31 minute, în timp ce Warren a petrecut pe parchet 8:10 minute. De partea cealaltă, Sutalo a fost integralist și a reușit 22 de puncte, iar Marinov l-a urmat cu un double-double, 20 de puncte și 11 recuperări. Și oaspeții au folosit tot opt jucători, cu Balaban evoluând cel mai puțin, 8:47 minute.

BC SCM Timișoara a obținut a 4-a victorie stagională și are 23 de puncte în clasament, cu 15 înfrângeri, ocupând locul 11. „Leii” rămân tot la un punct în spatele depunctatei BCMU Pitești care a reușit o surpriză pe propriul teren cu U-Banca Transilvania Cluj, învingând cu 72-68 pe una din marile favorite la titlu. Pentru timișoreni urmează deplasarea de la Târgu Jiu cu Energia pe 6 februarie de la ora 20. „Leii” vor încheia prima parte a sezonului regulat cu două partide pe propriul teren, pe 10 februarie cu BCMU Piteși și pe 13 cu Steaua CSM Eximbank.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.