Timișoara Saracens încheie cu al doilea cel mai sever eșec în Grupa 5 și 7 eseuri primite: 49-3 pentru liderul calificat în sferturile acasă Edinburgh Rugby

Timișoara Saracens, campioana Superligii, a pus punct în această seară aparițiilor în Grupa 5 la fel cum începea acasă pe 15 octombrie, tot prin a ceda la scor elevilor lui Duncan Hodge, de această dată în aceeași zonă de sud-vest din Edinburgh unde peste nici 4 luni se va juca pe cealaltă arenă a roș-negrilor din capitala Scoției, BT Murrayfield, și finala competiției Challenge Cup. Învingând pe Myreside cu casa închisă cu un avans cu 4 puncte în plus față de meciul tur, 49-3 (28-0) și prin 7 eseuri dintre care patru cu liniile dinapoi, insularii au câștigat deja grupa și vor găzdui sfertul de finală din perioada 30 martie – 2 aprilie, punctul bonus ofensiv de care nici nu aveau nevoie pentru a-și păstra locul 1 în fața lui Harlequins asigurându-și-l încă dinaintea pauzei.

220px-edinburgh_rugby_logo

Fostă finalistă a competiției în 2015, Edinburgh Rugby și-a afișat ambițiile de a ajunge și în actuala ediție să joace cu trofeul pe masă, mai ales că ultimul act din 12 mai e programat pe propriul teren, așa încât a luat cât se poate de în serios apariția finală din Grupa 5, în plus fiind vorba și despre o reîntoarcere după nu mai puțin de 14 ani pentru o dispută internațională pe Myreside, un alt stadion al roș-negrilor, tot din sud-vestul capitalei.

Scoțienii erau pe un val înalt după triumful de sâmbăta trecută de la Londra, ce i-a propulsat decisiv în postura de a-și adjudeca grupa, îndulcindu-și astfel parcursul mai nefast după primele 12 partide din Guinness Pro12, în care sunt pe zece și antepenultimii clasați, precedenta apariție acasă dintre cele două reprezentații avute între Crăciun și Anul Nou echivalând cu un eșec în fața rivalilor, 12-25 cu Glasgow Warriors.

Așadar stări de spirit total diferite, de-o parte fiind liderul mare favorit la calificarea în sferturi de pe primul loc, în urma unui parcurs în Grupa 5 cu un unic eșec la Paris, iar în jumătatea vizitatorilor debutanta Timișoara Saracens, greu consolabilă după imposibilitatea de a-și apăra șansele acasă sâmbăta trecută din cele mai neplăcute motive, de-acum bine cunoscute.

Abia pe 3 în grupă anul trecut, după Grenoble și London Irish, gruparea din Edinburgh avea orgoliul ei să încheie cum se cuvine actualul parcurs de succes, pricinuindu-i Timișoarei Saracens a doua cea mai drastică înfrângere din cele 5 apariții din 15 octombrie încoace, depășită doar de scorul record din 17 decembrie de la Londra.

Doar 6 titulari a înlocuit Duncan Hodge față de XV-le de start din urmă cu 6 zile de la Londra, Allen și nouarul Fowles intrând astăzi de la ora 21,35 în liniile dinapoi iar pe înaintare Cochrane preluând numărul 2 dar și banderola de la Ford, alături de noutățile Berghan, Gilchrist și Ritchie. Modificările de personal au fost mult mai masive comparativ cu titularii aliniați în tur la Timișoara, păstrându-și pozițiile numai Allen iar Dell și Toolis pe înaintare.

Dar deznodământul a fost similar, 17-59 după un start dezechilibrat în urmă cu 98 de zile, 49-3 (28-0) în această seară, în care, din nou în absența lui Sandu Stelian Burcea – accidentat și care nu va mai continua în Ronaț, titulari precum în tur au mai rămas Pungea, Popârlan, Drenceanu, Ianuș, Rus și cei din liniile dinapoi, cu o excepție, Lemnaru în locul lui Tangimana.

Iar timișorenii nici nu mai jucaseră de peste o lună, de la eșecul la scor din capitala Angliei, răstimp în care Edinburgh Rugby a mai semnat două victorii, inclusiv în Italia, la Zebre, în Guinness Pro12. Și diferența de jocuri în mână a contat și aceasta, ca un ingredient în plus în dezechilibratul duel, campionii României sfârșind astfel aparițiile din Grupa 5 prin a semna 4 reprezentații din totalul de cinci cu cel mult 3 puncte marcate, zero la Paris, câte 3 acasă cu Harlequins și la Londra respectiv tot trei astăzi. Semnate de Valentin Calafeteanu din lovitură de pedeapsă în primul minut după pauză, așadar fără reeditarea satisfacției de a culca balonul în terenul de țintă al scoțienilor, ceea ce Timișoara Saracens izbutea de două ori, singurele la acest capitol în Grupa 5, în revirimentul din tur, în care insularii semnau 9 eseuri, dintre care 8 cu înaintarea.

Precum Harlequins, Edinburgh Rugby nu s-a sfiit să facă scor, mai ales că pe teren propriu câștiga strâns atât cu londonezii, la limită, cât și cu parizienii, cu 5 avans, ceea ce n-a mai fost cazul astăzi, deși în primele zece minute timișorenii s-au ținut cât se poate de tare, afișându-și din nou masivitatea fizică.

Insuficientă însă odată ce favorita și-a intrat în mână, deschizând scorul după ce oaspeții l-au pierdut pe Umaga, înlocuit de Popa, 5-0 în minutul 12 prin molul de margine finalizat de căpitanul Neil Cochrane, la a 50-a sa apariție pentru trupa lui Hodge. Iar Weir a izbutit prima dintr-o serie bună de transformări: 7-0.

Probleme în minutul 17 pentru pilierul Allan Dell, accidentat la cap și înlocuit fără a mai reveni de Cosgrove, ceea ce nu i-a împiedicat pe scoțieni să semneze și al doilea eseu cu înaintarea, în minutul 21, prin Cornell Du Preez, același Duncan Weir transformând: 14-0.

Mureșan l-a substituit apoi pe Marian Drenceanu într-o înlocuire temporară în minutul 27 iar în minutul 33 și Rus a fost retras, schimbat cu Gorcioaia, puțin mai apoi ieșind la rampă fundașul Blair Kinghorn, desprins în minutul 29 de la centrul terenului: 3-0 la eseuri. Weir transforma iar scorul lua proporții: 21-0.

C2pA8qLWgAA-sUq

Amplificat fiind tot prin liniile dinapoi, de Mike Allen – foto, tocmai înaintea pauzei, pentru punctul bonus ofensiv, 4-0 la eseuri și 28-0 după 40 de minute.

Precum în tur la Timișoara, cei din Ronaț au cedat mai greu la reluare, abordând jocul de la pauză cu Mariș în locul lui Pungea iar din minutul 49 cu Căpățână în locul lui Rădoi, împrospătări ale liniei I ce au avut efect.

Cei din capitala Scoției au înscris însă și primul eseu al părții secunde prin același căpitan din linia I, Cochrane, iar Weir și-a făcut iarăși datoria, 35-3.

Scor la care, în minutul 52, Edinburgh Rugby a apelat la o cvadruplă schimbare, intrând McInally, Hidalgo-Clyne, Tovey și Scholes în locul lui Cochrane, Fowles, Weir și Kinghorn, așadar și a trei marcatori de puncte. Puțin i-a fost dat lui Hidalgo-Clyne, expediat în sin-bin în minutul 55, după care, în minutul 56, gazdele au continuat înlocuirile, Du Preez și Toolis lăsându-le locul pe înaintare lui Carmichael și Mata. Iar după o oră muta din nou și Grainger Heikell, Sefanaia și Aholelei ieșind pentru Manumua și Halalilo.

Egalitate numerică din minutul 62, când și Marian Drenceanu a văzut galben iar rezerva Jason Tovey a marcat eseul cu numărul 6 al meciului și tot el l-a transformat. Hodge a rulat banca și în continuare, din minutul 63 McCallum luându-i locul lui Berghan, după care a reintrat și Rus iar Calafeteanu i-a lăsat locul lui Gabriel Conache.

Ultimul cuvânt l-a avut numărul 14, Damien Hoyland, în minutul 67, 7-0 la eseuri, Tovey păstrând procentajul maxim al transformărilor, 7 din 7 pentru 49-3.

timisoara-saracens

Pentru învinși, sau mai bine zis o parte dintre ei, cvintetul meciurilor ”Stejarilor” României în februarie și martie, plus returul din sezonul regular în Superliga, pentru câștigătorii grupei alte 10 etape care să-i scoată de pe locul 10 în Guinness Pro12, începând din 3 februarie, dar cu gândul și la intrarea în semifinala din 12/13 aprilie în Challenge Cup…

*

Edinburgh Rugby: 15. Kinghorn, 14. Hoyland, 13. Allen, 12. Dean, 11. Brown, 10. Weir, 9. Fowles / 1. Dell, 2. Cochrane, 3. Berghan, 4. Toolis, 5. Gilchrist, 6. Bradbury, 7. Ritchie, 8. Du Preez.

Rezerve la start: McInally, Cosgrove, McCallum, Carmichael, Mata, Hidalgo-Clyne, Tovey, Scholes.

Timișoara Saracens: 15. Fercu, 14. Lemnaru, 13. Sefanaia, 12. Umaga, 11. Shennan, 10. Rose, 9. Calafeteanu / 1. Aholelei, 2. Rădoi, 3. Pungea, 4. Popârlan – cpt., 5. Drenceanu, 6. Ianuș, 7. Lazăr, 8. Rus.

Rezerve la start: Căpățână, Halalilo, Mariș, Mureșan, Gorcioaia, Popa, Conache, Manumua.

Arbitru: Adam Jones (Țara Galilor).

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.