Ziua 3. Juniorii de 2000-2002 ai Timișoarei, poziții bune în Naționalul în bazin scurt

Și sâmbătă după-amiază, pentru a doua zi la rând, înotătorii juniori ai cluburilor timișorene CS Aquasport, CSM și CSȘ1 n-au reușit să se strecoare într-o finală A a Campionatului Național FRNPM de înot în bazin de 25 de metri, așa cum izbutea Lucia Giurcă joi, în ziua inaugurală, concurând în cursa în șase de Open pentru medalii la 100 metri spate feminin, însă în schimb au izbutit să pătrundă din nou în mai multe finale B, asigurându-și implicit bune și foarte bune clasări în propriile ierarhii rezervate strict juniorilor.

O cățărare chiar pe podiumul clasamentului înotătorilor juniori în proba de 100 de metri bras a băieților a reușit Rareș Mihai Călin, sportivul din generația 2000 legitimat la CS Aquasport, care, încheind în 1:07,86, s-a clasat pe locul 5 în finala B a întrecerii Open dar și pe 3 între juniori, ierarhie în care Radu Vaipan a încheiat pe 8.

Călin a mai obținut totodată o altă bună clasare între juniori, al patrulea în proba de 100 metri mixt a băieților.

Tot pe locul 4 la categoria de vârstă a juniorilor, dar în acest caz implicați în proba de 50 de metri liber la feminin, s-a situat Carina Notingher, sportiva din generația 2002 înotând pentru CSȘ1 Timișoara, cronometrată în 28 de secunde. Notingher a înotat astăzi și în finala B la Open în proba de 200 de metri liber, încheind a șasea cu timpul de 2.18,84, echivalând cu locul 6 între junioare.

Pe 4 la junioare s-a clasat cu un loc 6 în finala B la Open în proba de 100 de metri fluture și Snejana Dușița Popov, sportiva din 2001 la CSȘ1 Timișoara fiind cronometrată cu timpul de 1.07,44. În aceeași probă, Lucia Giurcă (CSM Timișoara), o colegă de generație, s-a numărat a cincea între junioare.

Popov a obținut tot locul 4 la junioare și în proba de 100 metri mixt a fetelor, printr0o clasare pe locul 4 în finala B la Open, cu timpul de 1.08,80, fiind urmată între junioare, pe 5, de Lucia Giurcă.

Campionatul Național de înot al Federației Române de Natație și Pentatlon Modern în bazin scurt, programat de joi până duminică la Hunedoara și rezervat seniorilor, la tineret și juniorilor, propune duminică ultimele două reuniuni, seriile de dimineață și finalele A și B după-amiaza.

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.