Campioana U-BT Cluj are 2-0 la victorii în finala la titlu cu orădenii, la fel CSO Voluntari în finala mică

Campioana U-BT Cluj a demarat cu victorii acasă finala în sistemul „cel mai bun din 7 jocuri” a „Naţionalului” de baschet masculin, trecând şi marţi de la ora 19 de CSM CSU Oradea, mai strâns, cu 74:69, după ce duminică de la ora 17, în faţa a peste 7.000 de spectatori, debuta în ultimul act prin a-i spulbera pe bihoreni cu 95:64, pe sferturi 25:17, 18:14, 27:19 şi, cel mai clar, 25:14.

După 48 de ore, oaspeţii de pe Criş au început mai bine şi au câştigat primele două sferturi cu 22:26 şi 14:16, conducând la pauză cu 36:42, în contrast cu scorul primelor 20 de minute al întâlnirii din weekend, favorabil cu 12 puncte avans clujenilor, din rândurile cărora Guzman Abreu avea a încheia acea partidă cu nu mai puţin de 21 marcate.

Şi totuşi, deşi au deţinut la un moment dat cel mai mare avantaj al meciului al doilea, de 9 puncte, faţă de cele 8 ale alb-negrilor lui Silvăşan, orădenii au cedat pasul după pauză, localnicii campioni legând şi un run de 8 puncte şi tranşând celelalte sferturi cu 18:13 şi 20:14, în frunte cu Emanuel Căţe autor a 18 puncte dar şi 8 recuperări, ceea ce le-a asigurat victoria cu 74:69

Păşind astfel cu dreptul în seria jocurilor la titlu din ediţia 2023-2024, după ce în primăvara trecută pierdeau primele două partide disputate atunci la Oradea, abia după care şi-au păstrat titlul prin a le câştiga pe următoarele 4.

Zilele acestea s-a repetat în schimb istoricul primei părţi a finalei din 2021, când U-BT, la fel, învingea în primele două partide jucate acasă, cu 73:62 şi 103:80 tot în faţa roş-albaştrilor de pe Criş, triumfători la vremea aceea în următoarele meciuri, 3 şi 4, de la Oradea, dar depăşiţi cu 86:67 în cel de-al cincilea, de pe Someş, decisiv, pe-atunci apelându-se la maximum 5 întâlniri pentru desemnarea campioanei.

Un an mai apoi, clujenii nu câştigau şi al doilea meci acasă, dar le tranşau pe următoarele două, în deplasare la Voluntari, şi îşi păstrau titlul cu 3-1 la victorii.

Dacă vor cuceri şi al patrulea titlu consecutiv, respectiv al treilea în acest timp împotriva orădenilor, rămâne de văzut, următoarele întâlniri fiind programate sâmbătă şi luni în Crişana, de la orele 18:30 şi 19, cert fiind faptul că, de când cu întreruperea în martie 2020 a competiţiilor, clujenii au preluat dominaţia luptei pentru lauri, după ce în 2019 orădenii erau cei care abordau finala cu două succese la rând acasă în faţa sibienilor, depăşiţi ulterior şi în cel de-al patrulea joc, 3-1 la victorii directe pentru roş-albaştrii lui Achim, păstrându-şi atunci titlul după ce dispuneau tot cu 3-1 şi de CSM Steaua EximBank în 2018.

La ora actuală, Richard a fost cu 16 puncte cel mai prolific marcator al învinşilor de la Cluj, unde, în acelaşi joc de marţi seară, urmărit de niţel mai puţini spectatori decât în weekend, şi totuşi 6.550, Cătălin Baciu a reuşit 9 recuperări pentru cei de pe Criş.

Alte sfere ale întrecerii, pe când timişorenii au încheiat-o deja pe foarte modestul loc 13, înaintea nou-promovaţilor vâlceni, pe când ploieştenii au câştigat primele două întâlniri ale disputelor cu focşănenii pentru poziţia a 15-a la 38 respectiv 15 puncte diferenţă. Avantaje şi mai mari conturând craiovenii în partidele pentru locul 11 cu gălăţenii, 108:61 şi 115:74, care va să zică gruparea moldavă CSM Galaţi a devansat-o în clasamentul general final al ediţiei 2023-24 pe SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timişoara.

Ceva mai sus, dinamoviştii au smuls locul 7 cu succese la 13 respectiv 16 puncte diferenţă cu BC CSU Sibiu, iar constănţenii pe cel de-al cincilea cu victorii la 10 respectiv 6 puncte în faţa rapidiştilor.

Victorii mai detaşate semnând CSO Voluntari în primele partide ale finalei mici de consolare pentru locul 3, cu 84:67 şi 96:62 acasă cu FC Argeş, care va găzdui vineri a treia partidă.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.