Popa, coşgeter la Târgu Jiu, unde ceda şi BC Timişoara-n toamnă: Energia – Timba 101:58

Unde s-a înclinat, destul de consistent, şi BC Timişoara, în turul din toamnă, era de aşteptat să fie răpusă şi codaşa BC Timba, care, după ce a cedat acasă cu 58:100 orădenilor, a pierdut astăzi şi în runda a 17-a a Ligii Naţionale, cu 101:58 (48:24), la Târgu Jiu.

Aspirantă la calificarea în play-off, Energia Rovinari a câştigat la 19 puncte diferenţă primul sfert al inegalului duel cu “Urşii” galben-negri de la BC Timba Timişoara, care au încheiat cel mai strâns sferturile 2 şi patru: 28:9, 20:15, 29:15, 24:19.

Seară grea pentru oaspeţii timişoreni pe malurile Jiului, unde n-au avut nici cea mai mică şansă, fiind dominaţi cu 50-28 la recuperări, ca un aspect semnificativ al autorităţii gorjenilor. În doar 10 jucători, dintre care Udrea n-a evoluat, bănăţenii s-au străduit să limiteze proporţiile scorului, cel mai abitir opunându-se şi jucătorii cu cele mai multe minute pe parchet pentru BC Timba, şi anume Florin Popa şi Petru Czmor, autori a 21 respectiv 14 puncte, fiecare cu câte 5 recuperări la activ.

Într-un duel fără istoric, Mihuţi a mai marcat 8 puncte, Nakic şi Costa câte 5, Pătru 3 iar Păcurariu două, Florveus reuşind 7 recuperări iar Andrieş evoluând fără a înscrie.

Gazdele, care au obţinut cea de-a zecea victorie în LNBM, şi-au utilizat principalii jucători în jur de 20 de minute, cu un maxim pentru Karpelesz (26), mai puţin, sub un sfert de oră, fiind folosiţi Kakaroudis, Aktas, Alionescu şi Gliga. Principalii marcatori ai amfitrionilor au fost Darby jr. şi Milosevic, cu câte 17 puncte, ultimul şi cu 11 recuperări, respectiv Vlaicu, cu 16 puncte şi 10 recuperări.

Energia Rovinari va ajunge în retur să o viziteze şi pe BC Timişoara, concitadina BC Timba urmând să primească runda viitoare vizita clujenilor.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.