Poli Timișoara s-a impus cu 26-22 la revenirea în competițiile continentale. Violeții au avut 6 bare și puteau să-și asigure un avans mai mare pentru retur

Politehnica Timișoara a revenit în competițiile europene cu o victorie. Alb-violeții s-au impus cu 26-22 în meciul de pe propriul teren  cu Polva Serviti, contând pentru primul tur preliminar al Cupei EHF. Poliștii au revenit după o pauză de opt ani pe scena continentală și și-au creat multe șanse cu estonienii mai obișnuiți cu aceste tururi preliminare în ultimii ani. Elevii lui Pero Milosevic au reușit câteva faze spectaculoase în fața celor aproximativ 700 de spectatori, au lovit  bara de 6 ori, dar au avut și câteva ratări din faze clare, astfel că puteau să câștige la o diferență mai liniștitoare. Violeții au protestat după unele decizii ale arbitrilor. Partida a adus bilete de intrare la meciurile handbaliștilor timișoreni.

Cristi Fenici a revenit în lot pentru meciul din preliminariile Cupei EHF după ce nu a făcut deplasarea la Constanța pentru debutul în campionat. Căpitanul violeților a fost trimis în formula de start de Pero Milosevic. Poli a început în apărare, iar alături de timișorean au mai intrat Zlatko Daskaloski, Vuk Milosevic, Marko Lasica, Filip Marjanovic, Marko Pejovic și Marko Simovic. De partea cealaltă, antrenorul Kalmer Musting a apelat la formula: Eston Varusk – Kristjan Muuga, Hendrik Varul, Raiko Rudissaar, Henri Sillaste, Roman Aizatullov, Sergii Liubchenko.

IMG_2828Oaspeții au avut primul atac, dar Liubchenko a șutat peste. Pe atac Milosevic l-a înlocuit pe fiul său cu Filip Lazarov. Lasica a deschis scorul în minutul doi și a văzut și prima eliminare temporară în același minut. Aizatullov a egalat la 1, Simovic și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar Rudissaar a nimerit bara de la 7 metri. A urmat o primă eliminare și în tabăra oaspete, în minutul cinci, când Varul a fost trimis două minute pe bancă. Estonienii au făcut pași în atac, iar violeții au repus rapid și Milosevic i-a dat o pasă de gol lui Marjanovic care a punctat din extremă pentru 3-1. Daskaloski a reușit o a doua intervenție, dar  Lazarov nu a găsit spațiul porții și Sillaste a redus diferența la un gol, 3-2. Marjanovic a punctat de la 7 metri, Fenici a lovit bara, iar portarul Varusk l-a blocat pe Lasica. Lazarov a tras în blocaj în amenințare de joc pasiv, oaspeții au dus rapid mingea în atac iar Muuga a punctat pentru 4-3.

3 goluri la rând pentru Poli

Fenici a punctat după o repunere rapidă, Daskaloski a parat, Simovic a tras și el în bară, iar Ștefan, intrat pe atac, a dus scorul la 6-3. Estonienii au cerut primul time-out în minutul 16, iar Simovic a șutat tare de la 9 metri și i-a distanțat pe timișoreni la 7-3 după jumătatea reprizei. Interul dreapta a fost eliminat temporar, iar Muuga a oprit seria gazdelor cu un gol din extrema dreaptă. Violeții au pierdut două atacuri după ce nu au recepționat pasele, astfel că Pero Milosevic a cerut timp de odihnă. Intervenții din partea ambilor portari și a urmat o nouă serie de trei goluri pentru Poli. Ștefan, Lasica pe contră și din extremă după un pas pe la spate a lui Simovic au marcat și scorul devenea 10-4 pentru bănățeni.

Sillaste a marcat 3 goluri consecutive pentru Polva Serviti (de  pe semicerc, pe contră și din extrema stângă cu o boltă peste Daskaloski), 10-7, iar Milosevic a intrat pe lista celor care au nimerit bara. Hiiend și Neeme au fost eliminați temporar la o distanță de 18 secunde, iar Marjanovic a transformat de la 7 metri pentru 11-7 cu mai puțin de cinci minute până la pauză. În dublă superioritate poliștii s-au apărat sus și destul de agresiv, iar oaspeții au dat un pas direct în tribună. Daskaloski a recuperat obiectul de joc, iar Simovic a dus scorul la 12-7 și 13-8. A intrat și Păiuș în apărare, iar Simovic a primit a doua eliminare în minutul 29. Daskaloski a apărat un 7 metri, Lasica a punctat de pe extremă, iar Rudissaar a stabilit scorul pauzei: 14-9.

IMG_2904

Filip Lazarov, autor a 6 goluri, toate în repriza secundă

Fenici a văzut și el cele două degete arătate de arbitrii și a fost eliminat temporar cu 25 de secunde rămase din prima repriză. Antrenorul Pero Milosevic a protestat energic la deciziile arbitrilor și a primit cartonaș galben. Tehnicianul a fost nemulțumit că bielorușii nu au lăsat avantaj pentru echipa sa care scăpase într-o poziție favorabilă și au întors faza pentru fault, cu puține secunde până la pauză. Lazarov a executat o ultimă aruncare cu zid in față, iar scorul la jumătatea partidei a rămas 14-9. Pe lângă biletul de intrare o altă noutate la meciurile lui Poli a fost standul de la intrare de unde fanii au putut să-și cumpere tricouri negre cu sigla clubului și stickere. Cei de la stand au promis că vor diversifica produsele pe care le oferă.

Lazarov a șutat în bară după revenirea de la vestiare, a intrat și Santeiu în apărare, iar Sillaste și-a lăsat echipa în inferioritate și a dat un 7 metri. Varusk l-a blocat pe Marjanovic, iar Poli a trecut la 5+1 în apărare. Daskaloski a parat aruncarea de la șold a lui Hiend, iar Fenici cu Simovic au reușit o fază frumoasă, un-doi cu pase rapide pe semicerc prin care căpitanul a scăpat spre poartă, dar șutul a fost apărat de Varusk. Lasica a înscris primul gol al reprizei, după patru minute. Apărare în semicercul polist și Sarapuu a punctat de la 7 metri. Simovic, golul 16 cu un șut de la șold, din nou intervenție a lui Varusk și Rudissaar a punctat pentru 16-11. Fenici, la a doua eliminare, dar și pentru Neeme, după nici un minut. Lazarov a preluat sarcina executării loviturilor de la 7 metri și a transformat în minutul 38 pentru 17-11.

IMG_2927Lasica s-a accidentat la faza când a scos lovitura de pedeapsă dar nu a vrut să iasă din teren și i s-a dat cu spray în timp ce coechipierul său transforma. Extrema dreaptă a reușit o intercepție la faza următoare și a punctat pe contraatac pentru 18-11. Aizatullov a punctat în inferioritate, iar Marjanovic a lovit bara. Hiend (de la nouă metri) și Muuga (cu efect după o contră reușită) au redus diferența la 18-14, iar Varusk l-a blocat la două faze la rând pe Lasica din extremă. Din nou inferioritate pentru oaspeți, iar Ștefan a marcat golul 19. Daskaloski și-a făcut simțită prezența din nou, dar Polva a mai înscris o dată în inferioritate prin Sillaste, iar portarul său a continuat prestația bună din partea secundă cu o intervenție la Simovic. Au urmat momente în care apărarea violetă a reușit mai multe intercepții, Lazarov a dus scorul la 20-15, ia golul lui Marjanovic a fost anulat pentru că a călcat semicercul după o contră la care mingea a circulat pe traseul Lazarov-Lasica-Marjanovic. A revenit și Fenici în teren, iar Lazarov puncta pentru 21-15 în minutul 48. Gazdele au fost nemulțumite de felul cum se apărau estonienii la pivotul Ștefan, ridicat pe sus în mai multe rânduri.

Varul a punctat pe contraatac  pentru 21-16, Simovic a tras peste și Musting a cerut timp de odihnă. Fenici a încercat în câteva faze șuturi sau pătrunderi, a fost blocat de portar sau de apărare, dar a cerut fault și nu a primit. Căpitanul timișorean a fost accidentat în această săptămână și a început târziu antrenamentele cu restul echipei. Muuga a finalizat un nou contraatac și a strâns distanța la patru goluri. Eliminare temporară pentru Rikken, iar Lazarov a marcat după o aeriană cu Lasica. Ambii portari au reușit câte o intervenție, iar Lazarov și Lasica au repetat din nou aeriana, cu același inter punctând pentru 23-17. După time-out-ul polist Fenici a dus scorul la 24-17 în minutul 24. Aizatullov a oprit seria polistă, Simovic în bară, iar Varul a făcut 24-19 cu trei minute și ceva pânp la final, iar Aizatullov a fost eliminat temporar. Lazarov a transformat de la 7 metri, Hiiend a marcat golul 20 al oaspeților.

IMG_2936Marjanovic a fost găsit foarte bine de Simovic cu o pasă peste zonă, a rămas singur cu portarul și a punctat din extremă. Greșeli în ambele ofensive cu forțare la Polva și pas greșit la Poli, ultimul time-out pentru Musting cu 67 de secunde până la final. Aizatullov a marcat, Varusk l-a blocat pe Fenici, când banca timișoreană a cerut din nou fault. Vuk Milosevic a fost eliminat temporar cu 11 secunde până la final și s-a dat 7 metri. Proteste din partea tatălui său, care a fost sancționat cu 2 minute. A intrat Savic la ultima fază dar nu a putut să îl oprească pe Sarapuu, astfel că SCM CH CSU Poli Timișoara – Polva Serviti s-a încheiat 26-22 și alb-violeții au fost destul de dezamăgiți de diferența de la final.

Marko Lasica și Filip Lazarov au fost cei mai buni marcatori ai partidei cu câte 6 goluri. Extremaa reușit 4 goluri în prima repriză și 2 în a doua, în timp ce Lazarov a marcat toate cele șase goluri după pauză (2×7 metri). Simovic și-a trecut în cont 5 goluri (4/1), iar Marjanovic 4 (3/1, 2×7 metri). Pentru Poli au mai înscris Ștefan 3 goluri (2/1) și Fenici 2 goluri (1/1), iar Daskaloski a reușit 13 parade. Au mai jucat Păiuș, Santeiu și Pejovic. De partea cealaltă, Henri Sillaste a marcat 5 goluri (4/1), urmat de Muuga cu 4 goluri (2/2), Aizatullov 4 goluri (1/3), Rudissaar 3 reușite (2/1), Sarapuu 2 (0/2, 2x7metri), Varul 2 (0/2) și Hiiend 2 (0/2). Portarul Varusk și-a trecut  și el în cont 10 intervenții. Situația la eliminări a fost destul de echilibrată, cu 7 pentru gazde (4/3) și 8 pentru oaspeți (3/5).

Poliștii și-au creat șanse în atac prin care puteau obține o victorie mai clară, care să le ofere un ecart mai mare la retur, dar au făcut destul de multe greșeli în ofensivă, cu ratări din poziții bune. De 6 ori au lovit violeții bara.

Cea mai clară victorie în primul meci din primul tur de calificări a obținut-o Futebol Clube de Porto care a trecut cu 49-16 de georgienii de la BSB Batumi. Ambele partide se dispută în Portugalia. Alpla HC Hard (Austria) a trecut acasă la +11 de olandezii de la OCI-Lions (28-17). 9 goluri a fost diferența pentru ZTR Zaporozhye (Ucraina) la Chișinău cu HC Olimpus 85 USEFS, scor 28-37. BB Ankara Spor a trecut cu 32-24 de formația croata GRK Varazdin 1930, cu ambele dispute pe terenul turcilor. Două dueluri s-au încheiat cu diferențe de 7 goluri. AC Diomidis Argous din Grecia găzduiește ambele partide cu islandezii de la Haukar. Nordicii au câștigat primul meci cu 33-26. Și maghiarii de la Csurkoi KK au luat o opțiune importantă pentru calificare după ce au trecut cu 28-21 de Bodo HK din Norvegia. RK Metaloplastika Sabac a pierdut prima manșă acasă cu rușii de la Dinamo Astrakhan, scor 24-30, astfel că sârbii cu care timișorenii s-au întâlnit în amicale au de tras pentru a trece în turul următor.

Patru partide s-au încheiat cu diferențe mai mici de cinci goluri. Ca și duelul de la Timișoara, la partida dintre KH Besa Famiglia (Kosovo) și HC Dukla Praha (Cehia) s-a consemnat un ecart de patru goluri: 35-31. În Franța s-a încheiat 29-32 meciul în care US Creteil Handball a primit vizita croaților de la HC Zamet. Cel mai echilibrat duel a fost cel din Luxemburg unde Handball Kaerjeng a întâlnit pe Vojvodina, iar victoria le-a revenit sârbilor cu 31-30. Returul se va disputa în aceeași locație. Alte trei partide din primul tur au fost  programate pentru 3 septembrie, dar rezultatul nu a apărut încă pe site, în timp ce  duelul dintre Maccabi Srugo Rishon Lezion și London GD HC se va disputa în Israel cu primul meci programat pe 9 septembrie.

Returul dintre Polva Serviti și Politehnica Timișoara este programat pe 10 septembrie, de la ora 18. Până atunci alb-violeții vor juca primul meci acasă în campionat, miercuri de la ora 16 cu AHC Dunărea Călărași.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.