Din nou înfrângere la limită în deplasare pentru BC SCM Timișoara. Alb-violeții au avut cu 8 posesii mai mult decât campioana din Oradea după ce au dominat la recuperare în ultimul sfert

BC SCM Timișoara a fost învinsă cu 84-82 pe terenul campioanei CSM CSU Oradea în etapa a 8-a din Liga Națională, scor pe sferturi 21-19, 20-20, 27-24, 16-19. Gazdele s-au distanțat la 11 puncte în primul sfert, dar timișorenii au revenit și au condus în sfertul secund cu cinci lungimi. Meciul a avut în total 13 schimbări de lider și 11 egalități. Înainte de partida din Liga Națională s-au înfruntat sateliții celor două echipe. Tot bihorenii au avut câștig de cauză, scor 70-66, după prelungiri.

În deschiderea duelului  din Liga Națională s-a disputat meciul dintre sateliții celor două cluburi din etapa a 5-a a Ligii 1. După prelungiri victoria le-a revenit orădenilor cu 70-66 (16-8, 11-15, 19-18, 14-19, 10-6). Tămășdan, de la gazde, a fost cel mai bun marcator al partidei cu 34 de puncte. Pentru satelitul timișorean s-au remarcat Ursan cu 20 de puncte, Albu cu 19 și Rada cu 15 puncte.

img_4162

Adrian Diaz a fost cel mai bun marcator al partidei de la Oradea cu 18 puncte (arhivă)

Partida din Liga Națională s-a disputat  de la ora 19 și  nu a fost televizată deși opunea două dintre formațiile din prima parte a clasamentului. CSM CSU Oradea nu l-a putut folosi la această partidă pe pivotul Denison. Achim i-a trimis în formula de start pe Mirkovic, Nicoară, Țîbîrnă, Pasalic și Nicolescu. Mandic nu l-a avut nici la acest meci pe Cakarevic care a ratat deja mai multe partide din cauza problemelor medicale. BC SCM Timișoara i-a avut în teren la angajament pe Andrieș, Jeremic, Komatina, Drăgușin și Rambo. Jeremic a deschis scorul, iar Țîbîrnă și-a dus formația în avantaj, 5-2. Din nou Jeremic cu un coș de două puncte și a urmat „run-ul” de zece al gazdelor prin care s-au desprins la 15-4 la jumătatea perioadei de joc. Orădenii au avut un avans maxim de 11 puncte, dar alb-violeții au încheiat primul sfert cu opt puncte la rând, nu au primit coș aproape două minute și s-au apropiat la două lungimi la prima pauză când tabela de la Arena Antonio Alexe arăta 21-19.

Diaz i-a dus din nou pe oaspeți în avantaj în debutul părții secunde, iar alb-violeții au avut un avantaj maxim de cinci lungimi: 26-31 în minutul 15. Campioana en-titre a revenit la conducere și după parțialul sfertului secund 20-20 la pauza mare s-a intrat cu 41-39. Gazdele au avut mai multe reușite din acțiune în timp ce bănățenii au marcat cu 6 libere în plus.

Formația care în acest sezon evoluează în prima ediție a Basketball Champions League  s-a desprins la șapte puncte în sfertul trei, dar timișorenii au egalat din nou. Orădenii au profitat de o eroare în atacul advers și conduceau cu 68-63 la ultima pauză. Bănățenii l-au pierdut  în a treia perioadă de joc pe Jeremic care a făcut trei greșeli personale (printre acestea și un tehnic) și a ieșit cu 5 faulturi. Zeno a punctat de după semicerc și scorul devenea 71-63. Și formația gazdă a pierdut un jucător important din cauza greșelilor personale, Țîbîrnă fiind eliminat în minutul 32.

Alb-violeții s-au apropiat pe mâna lui Popa Calotă și Drăgușin, iar cinci puncte la rând a lui Otasevic i-au readus  pe timișoreni în avantaj după jumătatea ultimului sfert: 71-72 după ce gazdele nu au găsit drumul spre coș mai mult de șase minute. Mirkovic a întrerupt de la linia de fault seceta din atacul ardelenilor, Komatina a egalat la 73 transformând una din cele două libere, iar Mirkovic și Pasalic au dus scorul la 78-73 când mai erau două minute și jumătate. Rambo a reușit cinci puncte cu care și-a păstrat formația în joc și Komatina a egalat la 80 când mai erau 32 de secunde din joc, profitând de mingea „furată” de Rambo de la Zeno. Time-out Achim și după 20 de secunde Zeno a înscris de la distanță un coș care s-a dovedit decisiv în stabilirea câștigătoarei. Time-out  Mandic și timișorenii s-au apropiat la o lungime, 83-82 cu opt secunde înainte de final după reușita de două puncte a lui Păun. Din nou timp de odihnă al gazdelor, Zeno a marcat prima liberă și a ratat-o pe a doua. Komatina a pasat greșit, Pasalic a mai  beneficiat de două libere dar le-a ratat și partida s-a încheiat cu scorul 84-82.

Adrian Diaz a fost coșgheterul meciului cu 16 puncte, fiind aproape de double-double cu 9 recuperări. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Komatina 14 puncte, Popa Calotă 12, Jeremic 11, Otasevic 11, Drăgușin 7, Rambo 5 și Păun 4 puncte. A mai intrat Andrieș. De partea cealaltă cei mai buni marcatori au fost Țîbîrnă și Barnette cu câte 14 puncte. I-au urmat Mirkovic și Zeno cu câte 13 puncte și Mandache cu 11.

BC SCM Timișoara a avut cu opt posesii mai mult: 94 față de 86. Gazdele au reușit 0,97 puncte  per posesie, în timp ce oaspeții au avut 0,87. Timișorenii au fost mai buni la recuperare cu 41 de mingi prinse la panou (14 ofensive/27 defensive) față de 31  de recuperări orădene (5/26). Cele două formații aveau același număr de recuperări după trei sferturi: 24. Bihorenii au fost mai preciși de la distanță: au marcat 8 din 18 aruncări de trei  puncte (44%) față de 5 din 17 (29%) cât au avut timișorenii. Cele două echipe au avut un procentaj identic la reușitele din interiorul semicercului: 52%. Alb-violeții au înscris 24 de aruncări de două puncte și 46 încercate, iar gazdele 22 din 42. Ambele formații au ratat destul de mult de la linia de fault. CSM CSU Oradea a transformat 16 libere din 25 (64%), iar BC SCM Timișoara 19 din 27 (70%).

Timișorenii au pierdut pentru a treia oară la rând în deplasare, cu ultimele două partide încheiate la diferențe mici: un punct la Mureș și două la Oradea. Alb-violeții au un bilanț de 4 victorii și 4 înfrângeri (12 puncte) și sunt pe trei în clasament, la egalitate cu orădenii care au 5 victorii și 2 înfrângeri. Cele două formații sunt la un punct în urma liderului Steaua.

Pentru BC SCM Timișoara urmează disputa cu Municipal Olimpic Baia Mare, una din cele trei formații cu o singură victorie. Cele două echipe s-au întâlnit în primul  tur al cupei când timișorenii s-au calificat mai departe după o dublă victorie. Partida din etapa a 9-a se va juca la sala Constantin Jude vineri 18 noiembrie de la ora 17:15 și va fi televizată.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.