Cristian Fenici: ”E bine pentru noi că nu am pierdut acasă!”

Căpitanul Cristian Fenici, unul dintre cei 2 handbaliști ai Politehnicii incluși pe lista lărgită a selecționerului României, Aihan Omer, în vederea stagiului din 15-30 decembrie în Portugalia, și care a marcat astăzi primul său gol în revirimentul ”violet” de după pauză, 12-13 în minutul 32, a fost pe aceeași lungime de undă cu antrenorul său, semnalând semnificația evitării unei înfrângeri acasă cu Știința Bacău: 25-25 (10-13).

Demis Grigoraș, celălalt internațional avut în vederile lui Aihan Omer, a marcat 5 goluri pentru ”Poli” în remiza 25-25 (10-13) cu Știința Municipal Dedeman Bacău, dintre care patru la reluare, Kaftin a contribuit tot cu 5 (4/1), Chikovani 5 (1/4), Fenici cu 3 (0/3), Timofte cu două goluri (0/2), Ciubotariu tot cu două (2/0), iar Irimescu, Halcă și Păiuș, cu câte un gol, pivotul în prima parte. Marius Bondar a fost golgheterul partidei, cu 9 reușite, 4 în prima parte și 5 la reluare, urmat la vizitatori de Pinnonen, cu 5, toate la reluare, Vârtic cu 3 (3/0), Rotaru, Celestin și Johansson cu câte două, primii 2 doar în repriza I, scandinavul, împărțite pe reprize, respectiv Dospinescu, înaintea pauzei, și Tokic, la reluare, cu câte un gol fiecare.

Cristian Fenici a admis după a șaptea remiză înregistrată în Liga Națională 2014/2015 că ”După cum s-a jucat, consider că rezultatul e echitabil, și după evoluția scorului. Puteam să câștigăm și noi, dar și ei. Din păcate nu am reușit un meci așa cum ni-l doream, așa cum l-am pregătit, dar e un rezultat echitabil. E bine pentru noi că nu am pierdut acasă!”

Întrebat despre cele două perioade fără gol marcat, Fenici a repetat: ”V-am spus că n-am făcut un joc strălucit, am pregătit cu totul altceva, dar așa e sportul, nu ne iese tot timpul așa cum ne dorim, toate aruncările la poartă să fie goluri, căci atunci am câștiga probabil toate meciurile! Am jucat prost prima repriză, în cea de-a doua am intrat mult mai motivați și am și recuperat diferența dar, din păcate, nu am reușit să și câștigăm…”

Căpitanul ”violeților” a mai răspuns și la o întrebare în privința încurajărilor galeriei viola: ”Ne-a ajutat, chiar am avut o întrunire cu suporterii, și le mulțumesc pe această cale! Avem nevoie de ei la fiecare meci, avem nevoie de câți mai mulți spectatori, căci și cu ajutorul lor putem să facem rezultate mult mai bune”. Revederea susținători – handbaliști va fi după deplasarea de luni seară la CSM București, difuzată în direct de DIGISport, și anume în ultima rundă a turului, cu CSU Suceava.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.