„Două şchioape”? CS Timişoara, în trombă: 40-25 cu „U”…

Timişoara handbalistică şi-a început aventura în eşalonul secund feminin românesc cu un derby local tranşat de o manieră categorică de nou-înfiinţata Clubul Sportiv, care a dispus cu 40-25 de Universitatea, într-un joc considerat în deplasare, după care Cornel Jude, antrenor al gazdelor, a spus că în loc de o echipa bună a oraşului, s-au format “două şchioape.”

Derby la handbal feminin, exclusiv timişoreanfluierul de început al partidei de handbal feminin dintre H.C.M Universitatea Timişoara şi C.S Timişoara a fost auzit la ora 14:30, în Sala Constantin Jude.

Universitarele, în galben, şi Clubul Sportiv, în albastru, la debutul în Divizia A Seria B

C.S. Timişoara a avut ca reprezentante în şaptele de start următoarele jucătoare: Claudia Florica Andrei (9) centru, Cătălina Calu (10) extremă dreaptă, Loredana Mariana Sas (8) extremă stângă, Carmen Maria Turceanu (7) inter dreapta, Olivia Ornela Cluci (13) inter stânga, Alina Crapciu (Cioriciu) (14) pivot, Mariela Meseşan (1) portar, pe banca de rezervă fiind Cătălina Maria Preda (2), Andreea Obreja (3),  Adriana Durac (4), Mihaela Barbuia ( 5), Corina Adelina Fosin (6), Doina Picu Roman (11), Cristina Râpă (12) portar rezervă, antrenor Sorin Voicu.

Studentele de la H.C.M Universitatea Timişoara au aliniat următoarea formaţie: Adriana Gilea (8) centru, Angela Dinga ( 5) extremă dreaptă, Dorina Paşca (2) extremă stângă, Maria Ana Pester( 6) inter dreapta, Florentina Biro (3) inter stânga, Lavinia Pârvan (14) pivot, Florentina Grigorie (1) portar. Pe bancă au luat loc Timeea Kavacs( 4), Patricia Panait (9), Anca Agape (11),  Ana Maria Livadariu (12) portar rezervă, Lăcrămioara Negrea (13), Karin Klein ( 16), Helen Juhasi (18), antrenor Cornel Jude.

Primul atac  fost declanşat de  H.C.M Universitatea Timişoara, care după cateva încercări a marcat primul gol prin Maria Ana Pester (6) . Primul gol al echipei CS Timişoara a fost înscris de Alina Crapciu (Cioriciu), pivot cu numărul 14. În primele cinci minute studentele conduceau cu 5-2. În minutul 14 şi 55 de secunde CS Timişoara a reuşit să egaleze, după care s-a cerut time-out, la reluarea jocului CS Timişoara înscriind şi preluând conducerea, crescând ulterior treptat avantajul până la pauza (scor 11-18).

Clubul Sportiv Timişoara, un nume nou în peisajul ligii secunde. Vânt bun

Alte repere ale primei reprize : H.C.M Universitatea Timişoara a avut o eliminare de două minute, prin Mirela Paşca (2), şi au fost patru execuţii de la şapte metri pentru CS Timişoara, reuşind să înscrie doar un gol, în minutul 29, prin Mihaela Barbuia ( 5), pe apărarea portarului Ana Maria Livadariu (12), primele trei execuţii fiind parate de Florentina Grigorie (1).

Schimburile făcute în prima repriză, la HCM, au fost Dorina Paşca (2) cu Lăcrămioara Negrea (13), la CS doar schimb de portari, de două ori, Mariela Meseşan (1) cu Cristina Râpă (12).

Repriza a doua a fost dominată de CS Timişoara, în schimb, într-o atmosferă încarcată de nervozitate, HCM având patru eliminări a câte 2 minute, prin Anca Agape (11), Maria Ana Pester( 6), Florentina Biro (3), Lavinia Pârvan (14). CS a avut trei eliminări, şi anume Andreea Obreja (3), Carmen  Maria Turceanu (7), Florica Andrei (9).

Deprimant de puţină lume în "Constantin Jude", sâmbătă după-amiază. Şi când te gândeşti că doar handbalul feminin a dus Timişoara în finala Cupei Campionilor Europeni

Execuţiile de la şapte metri pentru CS au fost acordate în număr de patru, portarul Florentina Grigorie(1) apărând două, golurile înscrise astfel au fost în minutul 33´04’’ de Adriana Durac (4) respectiv Florica Andrei (9), în minutul 40’60’’. Studentelor le-a fost acordate trei execuţii de la şapte metri, reuşind să înscrie de două ori, pe apărarea ambilor portari ai CS-ului. Diferenţa a crescut constant ajungând de la şapte goluri la pauză la 15 goluri la final, scor final 25 -40.

Marcatori pentru H.C.M Universitatea Timişoara : Florentina Biro (3)  şapte goluri, Lavinia Pârvan (14) şase goluri, Angela Dinga ( 5) cinci goluri, Maria Ana Pester ( 6) trei goluri, Adriana Gilea (8) doua goluri, Dorina Paşca (2) un gol, Timeea Kavacs( 4) un gol.

La CS Timişoara au marcat Cătălina Calu (10) nouă goluri, Alina  Crapciu (Ciorciu) (14) opt goluri, Claudia Florica Andrei (9) sapte goluri, Olivia Ornela Cluci (13) sase goluri, Diana Picu Roman (11) patru goluri, Andriana Durac (4) patru goluri, Loredana Mariana Sas (8) un gol,  Mihaela Barbuia ( 5) un gol.

Universitatea în atac, C.S. învingătoare detaşată...

Enunţăm în continuare părerea celor doi antrenori… Întrebat dacă înfrângerea a fost surprinzătoare, antrenorul Cornel Jude a răspuns dezamăgit: “După ce am văzut pe teren, nu, nu s-a jucat … Doar de două trei dintre ele, da… pot să-mi analizez doar portarul,… doar două au mai jucat pe teren.”

“Debut cu victorie, început de meci cu emoţii. Era inerent un astfel de început… Mai avem două trei jucătoare lipsă pe partea stângă, sper să le recuperăm în săptămâna următoare şi să trecem la o treaba serioasă. Acest meci trebuie să ne dea de gândit şi putem face o echipă, prin pregătire şi simbioza între jucătoarele cu experienţa şi cele cu mai puţină experienţă“, a spus profesorul Sorin Voicu la debutul victorios.

Claudia Andrei, a doua marcatoare pentru CS, venită din rândul junioarelor, a fost remarcată de către presa şi antrenor, care spune că e o jucătoare cu “talent nativ”.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la „Două şchioape”? CS Timişoara, în trombă: 40-25 cu „U”…

1. Alex spune:

”doua schioape”? profesorul Jude trebuia sa-si dea jos ochelarii de soare cu care se plimba prin sala ca sa vada fata ambelor echipe…daca vreuna a fost schioapa e vb doar de echipa dansului…care de ceva vreme se cam zbate pe ultimele locuri din divizie si sa lase rautatea cand vede ca cineva incearca sa faca performanta…
    cateva cuvinte si individului care se da ziarist…invata sau documenteaza-te in privinta numelui jucatoarelor si posturilor pe care joaca,si apoi scrie ceva…as obosi sa ma apuc sa corectez acum toate greselile facute,mai simplu fiind sa scriu putinele nume scrise corect din echipa CS-ului…

2. Mira spune:

asta e o cronica dragutza pentru CS, ca la ce joc plicisitor au facut echipele, ambele, are dreptate d. Jude. Fata de baieti aseara, joc de junioare

• Alex spune:

Da Mira,ai dreptate,cand se joaca doar la o poarta e normal sa fie mai plictisitor….daca se termina egal sau la un gol diferenta cu gol marcat in ultima secunda sunt convins ca aveai alta parere…;)