Pepiniera ”satelitului” SCM Politehnica din Divizia A spulberă concitadina CSU Politehnica Timișoara: 25-46 (12-22). Al doilea cel mai clar triumf al turului

Junii pepinierei ”satelit” din Divizia A a grupării din prima ligă SCM Politehnica au încheiat astăzi după prânz în trombă turul seriei sud-vestice a eșalonului secund de seniori, semnând de departe cel mai clar succes al lor din 7 apariții în care s-a strecurat un singur eșec în etapa a doua, de fapt al doilea triumf consecutiv, considerat în deplasare la concitadina codașă CSU Politehnica Timișoara: 25-46 (12-22).

Notabil, SCM Politehnica Timișoara ”Div A” a încheiat turul Seriei C între seniori prin victorii consecutive în fața celorlalte formații timișene din componența de 8 cluburi a grupei sud-vestice, acest nou sezon la nivel divizionar conturându-se a fi cu atât mai bun pentru frageda echipă căpătând o astfel de experiență competițională după rodajul sub însemnele CNOPJ, ale Centrului Național Olimpic de Pregătire a Juniorilor Timișoara.

Cu juniori cărora le-a fost deja oferit debutul și în garnitura prim-divizionară de seniori a Politehnicii din Liga Zimbrilor, pepiniera ”satelit” SCM Politehnica ”Div A” a spulberat-o astăzi de la ora 13:30 în sala ”Constantin Jude” pe Cenușăreasa seriei, concitadina CSU Politehnica, autoare a unei singure egalări, 2-2 în minutul 6.

Formația juvenilă a alb-violeților din Liga Națională s-a redesprins apoi decisiv, de la 4-3 la 7-3 și ulterior 10-4 în minutul 17. Codașii de la CSU Politehnica au replicat prin a izbuti la rândul lor o serie de 3 goluri, însă autori de goluri și în Liga Zimbrilor precum Cîtu și Dumitrescu, completați puțin mai apoi de Grad și Bran, au refăcut avantajul, 14-8. Aproape dublat până la pauză, 22-12, cu Constantin Darius Bran, la rândul său autor de goluri în elita seniorilor, principal marcator în prima repriză. de 8 ori.

”Satelitul” polist n-a fost depășit în acest tur nici de ex-prim-divizionara CSM Reșița, cu care a remizat la începerea campionatului seriei sud-vestice în sala ”Constantin Jude”, și nici în deplasările la Drobeta Turnu Severin și Craiova, și acestea remizate, rezultate de egalitate cărora le-a adăugat tot atâtea victorii, deja trei.

A treia, și cea mai clară, junii ”violeților” detașându-se categoric în primele minute după pauză cu 6 goluri fără replică, înscrise de Chira, Bordeanu de două ori, Lazăr, din nou Chira și Bran, 12-28 după nici 40 de minute, meci ca și jucat.

Se mai punea problema proporțiilor scorului, diferență majorată aproape încă pe-atât în ultima treime a meciului, SCM Politehnica tranșând chiar și mai clar repriza a II-a, cu 13-24.

Doar liderul imbatabil din Oradea a mai semnat o victorie la peste 20 de goluri diferență în actuala ediție a Seriei C în Divizia A, SCM Politehnica ”Div A” conturând așadar al doilea cel mai detașat triumf în noul campionat, în ciuda a nu mai puțin de 8 eliminări din tabăra ”satelitului” polist. Care va începe returul peste două săptămâni, în etapa a opta, la CSM Reșița – învingătoare azi cu 32-42 la Târgu Jiu, după ce și prim-divizionara SCM Politehnica va fi reluat între timp parcursul în Liga Zimbrilor, în jur de 11 noiembrie la CS Minaur Baia Mare.

Alți 9 jucători s-au înscris deja până la pauză pe lista marcatorilor de la SCM Politehnica ”Div A”, golgheterul Bran fiind completat în ordinea reușitelor de Fudulache, Enculescu, Dumitrescu – cu 3 goluri, Bote cu unul, Grad și Cîtu cu câte două fiecare, Bordeanu, Lazăr cu două și Vuia.

Iar în repriza a II-a au punctat, în ordinea reușitelor, Chira de două ori, Bordeanu cu 7 goluri, Lazăr cu unul, Bran și Grad cu câte două fiecare, Bote, Moldovan, Dumitrescu cu două goluri, Enculescu cu 3, Ulariu și Fudulache de două ori.

Constantin Darius Bran a totalizat 10 goluri iar Antonio Ovidiu Bordeanu opt, fiind vorba despre juniori care au debutat deja, dar au și înscris în Liga Zimbrilor. Ianus Dumitrescu, marcator și el în elită, a punctat azi de 5 ori, Alexandru-Mihai Grad în 4 rânduri, la fel și Constantin Valentin Enculescu. În total, nu mai puțin de 13 marcatori dintre elevii induși spre seniorat de Attila Ioan Horvath.

Câștigătorii au beneficiat de un 7 metri, transformat. Învinși au marcat două goluri din aruncări de la 7 metri, una ratând-o.

Rezultatele etapei a 7-a în Seria C din Divizia A de handbal masculin, precum și programul viitor și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Handbal. CSU UVT nu va juca în runda în curs a Diviziei A feminine, dat fiind că două formații stau rând pe rând în așteptare rundă de rundă, ca urmare a începerii campionatului cu 13 cluburi la start și a retragerii ulterioare pe parcurs a celor de la AMY Slatina.