Etienne Dragotă (CS Aquasport), 3 locuri I, un nou record național și un loc 3 la Campionatul Național de cadeți, în București

Etienne Dragotă a confirmat bunele rezultatele realizate anterior și cu ocazia Campionatului Național de natație pentru cadeți, rezervat categoriei de vârstă 12-14 ani, stabilind la București un nou record național în proba de 50 metri fluture, doborând o performanță veche de 30 de ani cu timpul de 29 de secunde și 12 sutimi. În total, Dragotă a obținut în weekend pentru CS Aquasport Timișoara 3 titluri de campion național în probele de 50 metri fluture – timp 29.12, 50 m liber – timp 27.49 și 100 m liber timp – 1.00.46 și s-a clasat pe poziția a treia a podiumului în proba de 100 m fluture, cu timpul de 1,00.81.

Antrenorul Sabin Avram și Etienne Dragotă, de la CS Aquasport

Săptămâna trecută, echipa CS Aquasport Timişoara, în componența Etienne Dragotă (12 ani), Mihai Jurchescu (13 ani) și Vlad Remzing (13 ani), coordonați de către antrenoriul Sabin Avram, a participat la Campionatele Naționale de Copii cu vârste de 12-14 ani, organizate la București sub egida Federației Naționale de Natație și Pentatlon Modern. În total, sportivii de la Aquasport au obţinut 4 medalii, dintre care 3 de aur și una de bronz. Competiția a fost supervizată de către secretarul general al Federației, respectiv domnul Viorel Bitang. La startul competiției s-au prezentat 62 de cluburi din țară.

La individual, Etienne Dragotă a confirmat rezultatele bune realizate anterior. El stabilit un nou record național în proba de 50 m fluture, vechiul record fiind realizat în anul 1985. Timpul realizat de către Etienne Dragotă este de 29 de secunde și 12 sutimi. În total la acest concurs a obținut 3 titluri de campion național în probele de 50 m fluture – timp 29.12, 50 m liber – timp 27.49 și 100 m liber timp – 1.00.46 și s-a clasat pe poziția a treia a podiumului în proba de 100 m fluture cu timpul de 1,00.81. Etienne a obținut puncte și prin clasarea pe locul 4 în cadrul probei de 100 m spate cu timpul 1.12.11.

Mihai Jurchescu a realizat cele mai bună performanțe ale lui în probele de spate când a reușit clasări în prima jumătate a clasamentului cu noi recorduri personale. Mihai a terminat proba de 200 m spate cu timpul de 2.42.26 si respectiv 1.14.96 în proba de 100 m spate.

Vlad Remzing a reușit să termine proba de 1500 m liber cu timpul de 19.49.44 stabilind, după 4 ani de la înființare, prima participarea a unui sportiv din cadrul CS Aquasport în proba cea mai lungă de înot organizată în bazin. În clasamentul individual al probei s-a clasat pe un onorant loc 12 din 21 de sportivi. Vlad a concurat și în celelalte probe de liber, astfel în cea de 400 m liber a reușit să înoate 5.01.80, la câteva sutimi de recordul grupei de vârstă al CS Aquasport (5.01.46)

*

Clubul de Înot CS AQUASPORT TIMIŞOARA reuneşte copii cu vârste cuprinse între 6 şi 18 ani. Iniţiativa promovează practicarea activităţii sportive de către copii, în general, vizând, în acelaşi timp, atât păstrarea stării de sănătate, cât şi îmbunătăţirea capacităţii sportive a practicanţilor.

Activitatea se desfăşoară sub coordonarea antrenorilor Sabin Avram şi Camelia Antal.

Clubul este afiliat cu ca membru cu drepturi depline la Federaţia Naţională de Nataţie şi Pentatlon Modern, începând din anul 2011. Practicarea înotului în cadrul Clubului CS AQUASPORT Timişoara se face la bazinul Arena Aquasport, Calea Dorobanţilor nr. 92A. Programul acopera aproape fiecare zi a saptamânii: de luni până vineri, între 08-19, respectiv sâmbăta, 9-11. Cei interesaţi, pot obţine detalii pe Internet, websiteul oficial al clubuluiwww.csaquasport.ro, pagina oficiala de facebook a clubului www.facebook.com/csaquasport sau la e-mail: [email protected],

[email protected]

Rezultatele complete de la această competiţie pot fi accesate pe website-ul Federației la adresele swimming.ro sau frnpm.ro, sau pe portalul calendarinot.ro

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.