CSM Lugoj câștigă prima oară în 2022, în al 5-lea joc

CSM Lugoj a repetat cu succes în această seară înaintea primirii marți seară a turcoaicelor de la Aydin BBSK în returul sferturilor Challenge Cup, dispunând categoric de nou-promovata penultim clasată ACS Volei Cristina Pîrv Turda în cea de-a treia etapă a returului Diviziei A1 de volei feminin, al cincilea meci jucat de bănățence în 3 competiții diferite în ultimele două săptămâni.

Mari favorite, elevele lui Ugljesa Segrt au câștigat ”scurt” partida de la ora 18:30 din runda a XIV-a în prima ligă, în 62 de minute de joc efectiv, cu 3:0, pe seturi 25:15, 25:15, 25:14, triumf absolut categoric în fața ardelencelor sosite din Divizia A2 Vest, cu o singură victorie în cont și cu numai 9 componente aliniate în sala ”Ion Kunst Ghermănescu”.

CSM Lugoj s-a reînscris astfel în cursa pentru locul 4 în ierarhia elitei, iar următoarele două etape vor fi foarte importante în acest sens, mai întâi în deplasare în capitală, la CS Rapid, joc de campionat după returul sferturilor din CEV Challenge Cup cu vizitatoarele din Turcia – manșă a II-a programată marți de la ora 18:30 în Banat, bucureștencele atacând la rândul lor poziția a cincea în primul eșalon, iar apoi pe teren propriu cu a patra clasată, CS Medgidia, în etapa a XVI-a, și aceasta sfertfinalistă în Challenge Cup.

Căpitanul Bojana Celic-Markovic a fost principala realizatoare a învingătoarelor, cu 16 puncte, iar compatrioata sa Sakradzija a strâns 15 puncte pentru bănățence. Care pierdeau primele apariții din noul an, 2:3 acasă cu vicecampioanele din Blaj la startul returului, cu 3:0 la Târgoviște în fața campioanei în returul sferturilor Cupei României, cu 3:1 sâmbăta trecută în campionat la Dinamo București și marți în Turcia, strâns, cu 3:2.

În ansamblu, a fost o etapă cu două meciuri amânate în Divizia A1 Feminin. Rezultatele și clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Volei.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.