Voleibalistele Lugojului au cedat în această seară în Ilfov la prima deplasare din noul în campionat într-un joc realmente ”maraton”, în care au condus cu 0:2 la seturi și au avut mingi de meci, pierzând în prelungiri setul 3, ceea ce le-a permis gazdelor medaliate cu bronz în sezonul trecut să renască, izbutind într-adevăr egalarea la seturi și chiar victoria în prelungirile celui decisiv, cu 19:17. O reeditare la cote pasionante a finalei pe teren neutru a Supercupei, formația din CEV Cup din zona capitalei luându-și revanșa și aplicând bănățencelor al doilea eșec la mustață cu 3:2 în tot atâtea etape.
După ce în runda inaugurală a noului campionat a jucat și a pierdut la limită acasă sâmbăta trecută cu cealaltă reprezentantă a României în Challenge Cup, Rapid București, CSM Lugoj a sărit la fileu în prima deplasare din ediția 2022/3 în zona capitalei în fața exponentei Diviziei A1 în CEV Volleyball Cup – competiție continentală inter-cluburi numărul 2, și anume CSO Voluntari – medaliată cu bronz a campaniei anterioare, cu mențiunea că primele două clasate în aceeași stagiune trecută, campioana reinstalată din Blaj și ex-campioana din Târgoviște vor juca în turul 4 din CEV Champions League. Ca o paranteză, la masculin, campioana Arcada Galați a demarat în rundele preliminare din Champions League, Dinamo și SCM Craiova sunt înscrise în CEV Cup iar CSA Steaua în Challenge Cup.
Așadar un alt duel ”european” și sâmbătă de la ora 17 în sala ”Gabriela Szabo” din Voluntari, între învinse în runda de start tot în întâlniri ”europene”, bănățencele cu 2:3 pe Timiș cu CS Rapid, ilfovencele cu 3:0 la Blaj pe terenul campioanei CSM Volei-Alba.
Implicit, cu atât mai mare dorința celor din Voluntari de a câștiga la debutul acasă în noul sezon, venind după două înfrângeri, dat fiind că ilfovencele și timișencele s-au reîntâlnit astfel la nici două săptămâni după ce au disputat pe teren neutru, la Mioveni, Supercupa României, adjudecată la zero de lugojence.
În mod normal, CSO Voluntari și CSM Lugoj n-ar fi avut ce să caute în cadrul Supercupei, dar din moment ce FRV a lărgit cadrul, au profitat de situație și nu s-au înduplecat la ridicarea cortinei noului sezon, în ziua inaugurală a patrulaterului din Argeș, de favoritele din Dâmbovița și Alba, timișencele – 3:1 cu formația din Blaj, dar despre asta am mai consemnat.
Să fi întreprins FRV ceva în timp pentru a stopa hemoragia Diviziei A1, pierzând aproape anual cluburi eligibile să participe la campionatul elitei, și în această vară rămânând fără nu mai puțin de 3 grupări, asta apropo de găzduirea Supercupei la Mioveni, a cărei CS Dacia 2012 – a zecea după campania trecută, nu mai continuă pe prima scenă, rămasă într-un efectiv impar, ”șchioapă” cum s-ar zice. La fel, CS Medgidia, trupă de play-off, a patra în stagiunea trecută, a dispărut din cadru, și nici nou-promovata pe teren din Galați nu-și apără șansele adjudecate pe drept, eșalonul întâi având în schimb, precum la orele Supercupei, formații ce n-ar avea ce să caute la o adică în cadru, și anume CS U NTT Data Cluj, retrogradată două sezoane la rând, din rău în mai rău dat fiind că în 2021-2022 n-a câștigat nici un meci, respectiv CSM București, luată pe sus de pe palierul secund, completare la număr, de umplutură. Să fie… 11.
Acesta este contextul general în care a pornit cu întârziere la drum caravana sexului frumos la fileul intern, de menționat fiind și aspectul că lugojencele vor afla luna aceasta adversara la care vor debuta în deplasare în 14 decembrie în turul 16-imilor Challenge Cup, dintre PIT SC Ankara din Turcia și Tchalou Chapelle-Lez-Herlaimont din Belgia, returul fiind programat în Banat în 21 decembrie. Mai e până atunci.
Tot ce a contat pe moment, reîntâlnirea în campionat a sportivelor din Voluntari și Lugoj, iar disputa pe puncte a dat câștig de cauză gazdelor, revenind de la 0:2 la seturi, triumfătoare cu 3:2 după un ”meci nebun”, cu nu mai puțin de 235 de puncte, disputate în 146 de minute de joc efectiv, care s-a încheiat după mai bine de două ore și jumătate.
Dezarmant, să participi la un asemenea spectacol sportiv în care să conduci cu 0:2 în deplasare, și totuși să cedezi la potou și la mustață, după incredibile răsturnări de situație, în prelungirile setului decisiv.
Dacă lugojencele au câștigat în prelungiri setul inaugural, cu 27:29, după nu mai puțin de 33 de minute de joc efectiv, adjudecându-și-l și pe cel de-al doilea cu 20:25. ei bine, au și cedat alte seturi în prelungiri, cu 28:26 pe cel de-al treilea, CSO Voluntari tranșându-l apoi pe cel de-al patrulea, cu 25:19, cel mai detașat al partidei, decisivul fiind ”de infarct”, 19:17.
Controlat în majoritatea sa de lugojence, conduse în prima sa parte doar cu 5:4, ulterior și cu 12:11 și 13:12, însă prima minge de meci tot bănățencele au avut-o, la 13:14, iar apoi alte două, la 14:15 și 15:16.
Vizitatoarele n-au avut însă determinarea să fructifice decisiv atâtea oportunități clare, iar elevele lui Ljubicic au profitat, răsturnând situația la 17:16 și impunându-se la a doua minge de mci avută.
Ori voleibalistele de pe Timiș ar fi putut proceda la fel încă din setul 3. Atât de aproape de o nouă victorie împotriva medaliatelor cu bronz, și totuși învinse de o manieră deznădăjduitoare.
CSM Lugoj va juca în etapa a III-a pe teren propriu cu CSM București. Rezultatele rundei, programul viitor și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Volei.