Timișorenii trec din nou de clujeni tot la circa 40 de puncte

Diferență valorică menținută la aceleași cote prin prisma rezultatelor finale din acest sezon în duelurile dintre CS Universitatea Cluj și CS SCM Timișoara, în jurul a 40 de puncte în favoarea bănățenilor, sâmbătă la matineu în calitate de oaspeți pe ”Iuliu Hațieganu” în returul triunghiularului nord-vestic din Cupa României, repetiție pentru cei din Ronaț înaintea revanșei din 14 august de la 10:30 cu laureații băimăreni așteptați pe ”Gheorghe Rășcanu”. Unde în turul din aprilie cei de pe Bega treceau cu 52-15 de alb-negrii de sub Feleac, o lună mai apoi întrecându-i și în campionat, tot în vestul Timișoarei, cu 59-19. Acum a fost 7-48…

După ce luna trecută n-a jucat restanța din runda inaugurală a Superligii, 5-0 acasă la ”masa verde” cu constănțenii, CS SCM Timișoara fiind în schimb pusă mai mult pe achiziții, sâmbătă și-a început a doua jumătate a anului competițional 2021 prin a se impune clar, just și așteptat în fieful clujenilor învinși pe linie în Grupa A din Cupa României, antrenament înaintea sosirii maramureșenilor învingători în duelul direct la vârf din primăvară de la Baia Mare, cu 40-10.

Sâmbăta viitoare e programat momentul adevărului pentru cei din Ronaț, revanșa cu ”Zimbrii”, după care miercuri 18 august vor juca și-n campionat la Cluj, în restanța din antepenultima etapă a returului Superligii, completat în 4 și 11 septembrie la CSA Steaua și cu Dinamo, însă până atunci CS SCM Timișoara a contabilizat încă un succes la scor în competiția eliminatorie, grație înscrierii a 7 eseuri, dintre care 3 până la pauză, când scorul era 0-22.

Scor deschis încă din minutul 2, Rupanu semnând primul eseu, completat fiind pe aceeași listă de Tevita Manumua în minutul 15 și noua achiziție Tiqe puțin înaintea pauzei, două dintre eseuri fiind și transformate.

Vizitatorii din Banat au marcat un alt eseu și în primele minute ale părții secunde, printr-o altă nouă achiziție, Saukuru, dar și tot după un sfert de oră și din partea a doua, autor fiind centrul Khvicha, un alt nou sosit. Normă după pauză dublată în minutele 65 și 71 de Shennan și Trăușan, iar timișorenii ar fi plecat de sub Feleac învingători la zero dacă ”U” nu semna eseul de onoare în chiar ultimul minut… 7-48.

Victorie la pas a favoriților, în XV-le Conache – Tiqe, Manumua, Khvicha, Shennan; Jipa, Rupanu / Sikote, Rădoi, Militaru – Trăușan, Mureșan – Morrell, Neculau – cpt., Saukuru. Au mai intrat la bănățeni Sabău, Chiriac, Digo, Lazăr, Sîrbu. Holoia, Vlaicu, Altinok.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.