Trupa lui Cazacu a făcut valuri la „Cupa Dunării”

Popa, Cazacu, Pastor (sus, de la stânga la dreapta) şi Revesz şi Voişian

Echipa naţională a României a fost invitată, zilele trecute, la ediţia a 19-a a concursului internaţional de powerlifting „Cupa Dunării”, desfăşurată în Bulgaria la Gorna Oreahoviţa. Lotul nostru a fost alcătuit, în exclusivitate, din sportivi timişoreni, legitimaţi la CS Argus MAG. După cum era de aşteptat, sportivii antrenaţi de maestrul sportului Sorin Cazacu au avut o comportare remarcabilă, obţinând nu mai puţin de patru medalii, plus alte două cupe.

Astfel, Adela Voişian a ocupat locul 1 şi medalia de aur la categoria 63 kg, cu un total de 307,5 kg. La masculin, Levente Revesz (categoria 93 kg) a obţinut medalia de argint, cu un total de 605 kg. Tot argint a obţinut şi sportivul-antrenor al lotului, Sorin Cazacu (categoria 120 kg), cu un total de 862,5 kg. La categoria +120 kg, Daniel Pastor a luat şi el argintul, cu un total de 720 kg. Tot la capitolul realizări trebuie trecut şi locul 5 obţinut de Silviu Popa (categoria 120 kg), cu un total de 755 kg.

Per total, România a ocupat locul 3 pe naţiuni şi cupa aferentă, iar Sorin Cazacu a obţinut tot locul 3 în clasamentul open (şi, de asemenea, o cupă), la un punct distanţă (ceea ce se traduce în mai puţin de un kilogram ridicat!) de locul 2. Dealtfel, la categoria 120 kg a fost concurenţa cea mai disputată a competiţiei, învingătorul fiind un fost campion mondial!

Cu bateriile încărcate, şi încercate la această puternică întrecere, timişorenii noştri se pregătesc pentru următoarea mare „bornă” a anului, Campionatele Europene care vor avea loc în Cehia, la Plsen (3-7 mai). Sorin Cazacu se arată încrezător: „Cu o zi bună, pot intra în primii şase la categoria mea. Plus că la europene se acordă medalii pe fiecare probă în parte (n.r.: genoflexiuni, împins de la piept culcat, îndreptări)”. Dar dacă ziua va fi foarte bună?… Vom vedea.

Acest articol a fost publicat în Powerlifting și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.