România bate Spania în Grupa I principală la Euro 2014: 22-20 (9-14)

Reprezentativa României a câștigat și în Grupa I principală a Campionatului European de handbal feminin, după ce a surmontat în fața Spaniei un handicap de 5 goluri căscat înaintea pauzei, când ”tricolorele” intrau la vestiare fără a mai fi marcat timp de peste 10 minute.

Cu a doua repriză excelentă, în care a primit numai 6 goluri și s-a desprins cel mai mult în ultimul minut, la 22-19, România a trecut luni de la ora 17 de Spania cu 22-20 (9-14), în al cincilea meci disputat la Debrecen în ultimele 9 zile.

Româncele au înscris 4 goluri la rând la revenirea de la vestiare iar Neagu a reușit egalarea exact la mijlocul reprizei secunde, 16-16, finalul aparținându-le, cu 3 goluri decisive, la rând.

Paula Ungureanu a avut 20 de intervenții iar Cristina Neagu a fost din nou golgheter al partidei, cu 7 reușite.

Cu 3 puncte în plus față de românce la începutul acestui prim meci din runda secundă a Grupei I principale, ibericele sperau să și consolideze poziția secundă și, după ce s-au văzut conduse cu 2-4 în minutul 9, au preluat conducerea, 8-6 în minutul 16, și s-au distanțat cu 3 goluri la rând pe finele primei părți: 14-9.

România totuși a învins, repetând succesul de joi, din Grupa B preliminară, contra Ucrainei, dar nu mai deține șanse pentru a accede în semifinalele de vineri de la Budapesta.

Marcatoare: Neagu 7 goluri, Ardean-Elisei 4, Chiper 3, Brădeanu și Țăcălie – câte două, Pîrvuț, Perianu, Ciuciulete și Chintoan, câte un gol. Pinedo a înscris de 5 ori pentru învinse, iar Martin, Pena și Cabral, în 4 rânduri.

Clasament: 1. Norvegia 8 puncte, 2. Danemarca 5p, 3. Ungaria 4p, 4. Spania 4p, 5. România 3p (89-96), 6. Polonia 0. În această seară s-au mai jucat și Polonia – Norvegia 24-26 și Ungaria – Danemarca 20-23.

Româncele vor mai evolua și miercuri de la ora 17, contra Poloniei, în runda a III-a și ultima a Grupei I principală. În celelalte meciuri, Danemarca – Spania și Norvegia – Ungaria.

În prima zi a Grupei II principale, la Zagreb: Muntenegru – Germania 27-20, Suedia – Franța 29-26, Olanda – Slovacia 30-20. Clasament: 1. Olanda 5 puncte, 2. Suedia 5p, 3. Muntenegru 4p, 4. Franța 4p, 5. Germania 0, 6. Slovacia 0.

Turneul final al celei de-a XI-a ediții a Campionatului European de handbal feminin se va încheia duminică 21 decembrie la Budapesta, cu finalele pentru medalii.

* Hamburg a pierdut și pentru a treia oară la rând în Bundesliga, timișoreanul Alexandru Viorel Șimicu fiind al treilea marcator al alb-negru-albaștrilor duminică seară, cu 4 reușite, în jocul HSV – TBV Lemgo 28-32, la pauză 10-15. A doua înfrângere consecutivp în campionat în O2 World, în fața a 6.871 spectatori, a coborât gruparea lui Christian Gaudin pe locul 9, oaspeții părăsind ultima poziție, a 19-a, prin acest al patrulea succes, consemnat în runda cu numărul 17. Lindberg, cu 10 goluri, și Mahe, cu 6 reușite, au fost principalii marcatori ai hanseaticilor.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.