ASU Politehnica, încă un triumf afară conturat pe final, tot cu 1-2, în Ungaria. Rezultatele altor amicale

Mai multe formații timișene au fost implicate și duminică în meciuri de verificare, în frunte cu secund-divizionara ASU Politehnica, învingătoare peste graniță. Iată detalii de la succesul alb-violeților precum și de la alte jocuri amicale derulate în ultimele ore.

FC Szeged 2011 – ASU Politehnica Timişoara s-a încheiat 1-2 (1-1), echivalând cu al treilea triumf al ”violeților” de miercuri încoace, atunci când se impuneau tot pe final, și tot cu 1-2, la Salonta, contra colegilor de eșalon de la CS Luceafărul.

După victoria de ieri, cu 4-1 în faţa lugojenilor de la CSM, la un interval de numai 24 de ore, alb-violeţii au reuşit un nou succes, în deplasarea efectuată astăzi în țara vecină, în dauna lui Szeged 2011, prin golurile marcate de Bădăuţă în minutul 24 şi Mera în minutul 88. Pentru gazde, Zadori marca golul egalizator în minutul 36.

Au jucat următoarele formaţii:

Szeged 2011: Szermezoi – Achim, Toth, Farkas, Zabari, Meszaros, Coroian, Kiraly, German, Andorka, Zadori.

Antrenor: Laszlo Klausz.

Au mai jucat în mitanul secund: Molnar – Zagodics, Horvath, Paszuka, Geiger, Balogh și Kasuba.

ASU Politehnica Timișoara: Gakos – Motreanu, Mera, Bilia, Ghinescu – Nicolescu – Birău, Țugui, Gorovei, Vucea – Bădăuță.

Antrenor: Sorin Brîndescu.

Au mai jucat în partea secundă: Gălan, Stancu, Teuț, Giuricici, Neamțu, Bîte și Blănaru.

Flacăra Parţa

Surpriză în Flacăra Parţa – Voinţa Maşloc 2-1 (0-1).

Disputat în această după-amiază de la ora 14 pe terenul din localitatea liderului Seriei a II-a în Campionatul Județean Timiș, amicalul a fost câștigat de gazda Flacăra, care a repurtat o victorie în faţa vicecampioanei ediţiei trecute din liga a IV-a timișeană, Voinţa.

Antrenorul Adrian Şeţu a folosit două garnituri, câte una în fiecare repriză, în cea secundă apărând componenții implicați în categoria ”Promoţie”.

Șchiopu a deschis scorul în primul sfert de oră, rezultat care a rămas nemodificat până la pauză. Însă în minutul 30 autorul golului a suferit o accidentare gravă, fiind înlocuit cu Ardelean.

În mitanul secund, gazdele au marcat prin Bogdan Andriuca şi s-au impus printr-un autogol.

De menţionat că elevii antrenorului Adrian Drăgan au mai jucat un meci amical și ieri, în compania celor de la Şag, tot pe teren propriu, învingând cu 5-3.

Au jucat formaţiile:

Flacăra: Ionescu – Mogoş, Bîce, Milovan, Ismail, Sabău, Ioviţu, Dragotescu, Pais, Nicolaescu şi Aioanei.

Au mai jucat: Lascu, Andriuca, Pătriucă, Solonca, Mladenov şi Iordache.

Voința Maşloc: Amarinei – Gabără, Berceanu, Hriţcan, Cosmin Bogdan, Raţiu, Glodean, Damian, Rus, Şchiopu (min. 30, Ardelean), Flavius Glişa.

Au mai jucat în partea secundă: Amarinei – Ardelean, Danielescu, Ştefan Glişa, Ciobanu, Poiană, Dragomir, Gabrian şi Drăgan.

Următorul meci pentru Voința Maşloc este duminica viitoare, la AS Murani.

În alte dispute…

Unirea Ghilad – Unirea Banloc 2-3 (0-3). Cele trei goluri pentru divizionara D au fost marcate de Aleksandar Radovan, Adrian Martiniuc şi Alexandru Periat. Antrenorul Teo Suciu a declarat că ”am mai înscris trei goluri dar au fost anulate de arbitrul lor. Dacă știam că terenul este foarte greu, cu muşuroaie şi foarte moale, nu ne-am fi deplasat, dar sunt mulţumit că nici un jucător nu a suferit vreo accidentare”.

Banloc a folosit următorii jucători: Marta – Gîtin, Mincu, Burdan, Semeniuc, Martiniuc, Cozma, Turdăşean, Briceag, Ivănescu şi Radovan. Au mai jucat: Clipici, Nemeş, Dorin Ion, Fanu şi Costan.

FC Bazoş – Voinţa Iosifalău 3-3 (1-1). Disputat astăzi pe terenul sintetic din complexul sportiv ”Dan Păltinişanu” de la ora 13, meciul amical s-a încheiat cu o remiză, liderul Seriei a III-a din Campionatul Județean Timiș încheind la egalitate cu colegii de întrecere din Iosifalău, după ce duminica trecută a terminat tot la egalitate, 4-4 cu AS Recaş.

Au marcat: Marius Negrean, Cristian Curea şi Andrei Achimov, respectiv Marius Hornea, Armin Schulz şi Ovidiu Rad.

Următorul meci de verificare pentru lider este duminica viitoare, returul cu AS Recaş.

AS Recaş (Judeţ) – AS Ianova (Promoţie) 8-1 (5-0). Au marcat: Mihai Velescu – 3, Cosmin Codreanu – 2, antrenorul-jucător Traian Ciobanu – 2 şi Flavius Lazea – un gol respectiv Ionuţ Aldea.

AS Carani (Judeţ) – AS Atletic Timişoara (Promoţie) 4-3 (2-1). Au marcat: Lucian Olaru, Ionuţ Moş, Ion Petreuş şi Daniel Ierima respectiv Mihăiţă Pîrjol – hat-trick.

Alte rezultate: AS Buziaş – Sacoşu Turcesc 3-3, Voinţa Şandra – Steaua Roşie Bulgăruş 5-1, AS Hitiaş – AS Tormac 6-4 și Spartak Gottlob – Unirea Tomnatic 0-6.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.