ACS Poli, cel mai aproape de primul succes afară în Liga 1, după întâiul avantaj la pauză

ACS Poli a egalat în această seară numărul eșecurilor în deplasările din Liga 1 cu cel al remizelor pe alte terenuri, patru la patru, dar a fost probabil cel mai aproape de întâia ieșire triumfătoare, nereușind însă a conserva primul avantaj avut la pauză în acest campionat și încheind pentru a șasea oară la rând fără victorie în elită, dar măcar cu avansul de două puncte păstrat în ierarhie față de FC Botoșani.

acs-poli-timisoara

După două eșecuri consecutive în debutul returului, cu Pandurii și CFR Cluj, ACS Poli a repetat istoria din tur și a obținut primul ei punct și în jumătatea secundă a sezonului regular tot pe seama celor din Botoșani, așa cum spărgea gheața și în tur, cu întâia sa victorie de la promovare. Chiar dacă nu a bifat încă primul succes extern, pentru care îi mai rămân așadar 5 încercări, gruparea de pe Bega a înregistrat în cadrul rundei a 16-a a șasea remiză, respectiv a patra în deplasare, scor 1-1 pe terenul lui FC Botoșani, una dintre contracandidatele în lupta pentru evitarea retrogradării.

Extrem de mulțumit de calificarea în sferturile Cupei României, după victoria cu 2-1 împotriva Petrolului Ploiești, Florin Marin a păstrat și contra moldovenilor, în linii mari, aceeași formulă de joc. Singurele modificări au fost cele pentru postul de portar, Smaranda fiind înlocuit de Kirschstein, primă opțiune la meciurile din campionat, și la închidere, unde Ovidiu Popescu a fost substituit de polivalentul Melinte, și cu alte ocazii în această capacitate.

Iar după goluri cu grupări care au în palmares titlul de campioană, FCSB și CFR Cluj, Javi Hernandez a marcat în premieră și într-un joc în deplasare din Liga 1, el stabilind luni seară rezultatul pauzei după o combinată iberică în prelungiri: 0-1. Cu această reușită, spaniolul i-a egalat în fruntea golgheterilor „alb-violeți” pe Elek și Goga, toți având câte trei reușite.

Ca și în cazul altor partide susținute pe terenul unor formații din subsolul clasamentului, vezi ieșirile la Voluntari și Petrolul, gruparea bănățeană a avut și la Botoșani multiple oportunități pentru a-și trece în cont toate punctele puse în joc dar, din nou, șansa nu a fost de partea sa. Același Hernandez, extrem de activ, a ochit din întoarcere, cu stângul, bara transversală, iar în alte două situații, tot după pauză, a fost blocat în ultima clipă de portarul Iliev. De altfel, goalkeeper-ul bulgar a fost unul dintre cei mai buni jucători ai întâlnirii de pe stadionul “Municipal”, el mai având două intervenții salvatoare, la reluările lui Rufino și Croitoru, cu banderola de căpitan împotriva fostei sale echipe.

Dar în cele din urmă ratările s-au răzbunat iar gazdele au găsit breșa salvatoare la foarte puțin timp după înlocuirea lui Cânu, accidentat, cu Scutaru, pe zonă centrală un-doi-ul cu Hadnagy oferindu-i tocmai unui timișorean, Petre Ivanovici, intrat de nici 20 de minute, ocazia de a le reaminti celor de pe Bega că nu i se oferea șansa de a ajunge din Freidorful lui Auto pe ”Dan Păltinișanu”: 1-1 în minutul 74.

A fost de fapt unica remiză a celei de-a treia etape din retur, acest 1-1 păstrând și nota medie a numărului de goluri marcate pe meci în actuala ediție, cu foarte puțin peste cifra 2.

Dacă în precedentele dueluri directe în elită FC Botoșani s-a impus tur-retur cu 1-0, iată că de astă dată ACS Poli este cea care a încheiat neînvinsă ”dubla” cu gruparea moldavă, după ce pe 27 iulie, în turul campionatului, cei de pe Bega bifau primele puncte ale stagiunii prin reușita lui Elek, cel responsabil cu golul în prima parte a sezonului și pe nedrept sancționat în această seară cu ”galben” pe final pentru o simulare imaginată doar de ”central”, în urma unei pătrunderi în careu, la puțin timp după ce îl înlocuia pe Rufino în minutul 81.

Seria pozitivă de două jocuri fără înfrângere vine cum nu se putea mai bine, tocmai înaintea partidei cu cel mai hulit adversar de pe stadionul „Dan Păltinișanu”. Sâmbătă, de la ora 20,30, la Timișoara va poposi Dinamo București, o echipă în continuă căutare a înălțimilor de altădată dar până una-alta pulverizată în această seară în ”Groapă”, cu 1-5 (0-1), de FC Viitorul, după ce Gnohere egala pentru gazde în minutul 54. S-a egalat astfel diferența maximă de scor înregistrată în această campanie la partidele Astra – ASA 1-5 și FC Viitorul – ACS Poli 4-0…

*

FC Botoșani – ACS Poli Timișoara 1-1 (0-1)

Stadion ”Municipal”, luni 2 noiembrie, ora 18.

Au marcat: 0-1 Hernandez (min. 45+1), pe jos, printr-un șut pe sub portar, din preajma careului mic, de pe partea dreaptă, după o pasă a lui Rufino; 1-1, Ivanovici (min. 74), după un un-doi cu Hadnagy, a rămas singur cu Kirschstein, pe care l-a executat de la 9 metri, la colțul scurt.

FC Botoșani: Iliev – Dimitrov, Plămadă, Cordoș, Acsinte – Bordeianu (Ivanovici, 55), Vașvari, Cabrera, Martinus (Fulop, 68) – Hadnagy, Roman (Raul Costin, 75).

Pe bancă: Pleșca – Popovici, Miron, Cucu.

Antrenor: Cristi Pustai.

ACS Poli: Kirschstein – Belu-Iordache, Luchin, Cânu (Scutaru, 72), D. Popescu – Melinte, Llorente – Hernandez, Croitoru – cpt. (O. Popescu, 79), Curtean – Rufino (Elek, 81).

Pe bancă: Smaranda – Poparadu, Mailat.

Antrenor: Florin Marin.

Cartonaşe galbene: Hadnagy (49), Plămadă (90+1)  – Curtean (30), Cânu (35), Croitoru (51), Elek (87).

Arbitri: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) – Sebastian Stoianov (Constanța), Stelian Slabu (Brașov).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.