ACS Poli, prim eșec în pregătiri, la încheierea amicalelor: 1-0 (0-0) Honved Budapesta, locul 2 în NB1

Anunțat încă din timpul sezonului de toamnă, cel mai notabil meci amical al prim-divizionarei ACS Poli din această perioadă de iarnă a echivalat astăzi după-amiază cu al cincilea joc de verificare al timișorenilor în ultimele 11 zile respectiv al doilea în deplasare și tot peste hotare, de această dată în Ungaria, în fief-ul cunoscutei secund clasate la zi în NB 1, Honved Budapesta, care s-a impus la limită: 1-0 (0-0).

Venit tot la 3 zile după un amical acasă, precum cel de marția trecută de la Subotica, remizat 1-1 cu Spartak, jocul disputat astăzi de la ora 14 la roșu-negrii fondați în 3 august 1909 a constituit ultima verificare a bănățenilor înaintea primirii lui CS Gaz Metan Mediaș în partida de campionat de peste 6 zile, luni seară de la ora 20, prima din cele 3 rămase de găzduit în sezonul regular, cu apariții ulterioare la Târgu Mureș, pe ”Dan Păltinișanu” cu CSM Poli Iași, la Ovidiu cu FC Viitorul și acasă cu Concordia.

Budapestanii au în schimb câteva zile în plus până la reluarea întâlnirilor oficiale, programată în cazul lor în 11 februarie pe Groupama, în fief-ul concitadinei Ferencvaros, pentru un loc în sferturile de finală ale Cupei Ungariei, tot un duel local aducându-le pe 18 februarie și continuarea returului, la MTK.

A doua clasată în NB I cu bilanțul 19 10 4 5 32-17, la egalitate de puncte pe podium cu Videoton și concitadina Vasas SC, după ce încheia sezonul de toamnă cu un 1-0 acasă cu Mezokovesd pe 10 decembrie, Honved s-a aflat astăzi tot la al cincilea meci de verificare din iarnă respectiv al doilea după revenirea din cantonamentul în Turcia, partidă jucată tot sâmbătă și în care roșu-negrii au răsturnat scorul la 2-1 (1-1) în dauna celor de la Elore 1912 Békéscsaba, prin golurile lui Eppel în minutul 31 și Zsótér în minutul 85.

Același nouar de 25 de ani Eppel Marton – foto pagina I, care, precum șeptarul italian de 30 de ani Davide Lanzafame, a strâns cele mai multe goluri în sezonul de toamnă, șapte, a înscris și astăzi, în minutul 55 al confruntării de pe terenul SZAC din strada Thököly 5, printr-un șut din careu, de la 12 metri.

Inclusiv cu un jucător român în efectiv, Raul Palmeș, alături de alți câțiva străini din lotul pregătit de Marco Rossi, și anume fundașul nigerian Ikenne-King, veteranul sârb Dusan Vasiljevic sau congolezul Kabangu Kadima, maghiarii își începeau antrenamentele pe 9 ianuarie și disputau 3 partide de verificare în cantonamentul din 15-25 ianuarie de la Belek, în Antalya, unde pe 18 ale lunii remizau alb cu rușii de la Amkar Perm, pe 21 cedau cu 0-1 tocmai cu Gaz Metan Mediaș iar pe 24 dispuneau cu 2-0 de bulgarii de la Botev Plovdiv prin reușitele lui Kamber și Vasiljevic.

ACS Poli s-a prezentat în districtul 18 după o suită fără înfrângere, 3-0 cu CS Național Sebiș, 1-1 în Serbia, 2-1 de la 0-1 la pauză cu CSM Școlar Reșița și 4-0 cu CS Millenium Giarmata, amicalul de astăzi abordându-l cu Straton – Străuț, Bocşan, Cânu, Şeroni – Šoljić, Artean – Bărbuț, Croitoru, Doman – Drăghici, așadar și cu o nouă achiziție în 11-le de start, rezerve fiind portarul Curileac și Hăruț, Neagu, Novak, Morariu, Pădurariu, Bârnoi și Popovici.

Timișorenii n-au putut însă conta nici acum pe câțiva componenți indisponibili din motive medicale, aliniind totuși o formulă de start în linii mari similară celor de la încheierea sezonului de toamnă.

Apoi, spre final, în ultimul sfert de oră, Ionuț Popa a apelat la câteva schimbări, în minutul 75 ieșind portarul Straton și Drăghici și intrând Curileac respectiv Popovici, iar în minutul 80 Bîrnoi luându-i locul lui Croitoru.

Până la deschiderea scorului, congolezul gazdelor l-a pus la încercare în câteva rânduri pe Straton, care a fost la post, în replică Artean, în minutul 44, respectiv Doman și Croitoru, la scorul de 1-0, încercându-și tirul pe spațiul porții, și din lovituri libere. Câștigătoare, Honved mai are un ultim meci de pregătire sâmbătă 4 februarie, cu croații de la Cibalia Vinkovci.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.