Avântul Periam, remiză cu peripeții la Dudeștii Vechi și cu o lovitură de la 11 metri apărată de Stoianov

Divizia D Timiș a avut parte în această seară de a patra zi consecutivă de meciuri în campionat, runda a V-a demarând pe arena ”Hristo Stoichkov” printr-un duel al neînvinselor între gazda lider și ocupanta locului 4, formații care au jucat și marți seară, când ”bulgarii” remizau 2-2 la Tomnatic iar actualii vizitatori au dispus acasă cu 5-2 de cei din Făget. De la ora 18 a fost fără goluri, Pobeda Dudeştii Vechi – Avântul Periam 0-0.

Gazdele din Dudeștii Vechi au tras cu îndârjire să-şi adjudece toate cele trei puncte, însă nu a fost să fie, și în absența a nu mai puţin de patru titulari, indisponibili, și anume Marius Demian – spitalizat în urma celor petrecute în etapa intermediară la Tomnatic, Toma Budur, cu piciorul în ghips tot după deplasarea cu scântei la Tomnatic, Emanuel Michi – suspendat şi Alexandru Ciui.

Şi oaspeţii din Periam au fost nevoiți să schimbe placa atunci când au constatat că 2 titulari nu au sosit la stadion în timp util, efectuând deplasarea pe cont propriu. Iar motivul întârzierii a fost dat, paradoxal, tocmai de viteza peste limita admisă legal, automobilul în care se îndreptau spre Dudeștii Vechi jucători ai Avântului fiind detectat de aparatul radar pentru depășirea limitei de viteză regulamentară. Iar astfel a rămas Blaga fără permisul de conducere, dar a ajuns totuși până la pauză la teren, cei 2 jucând în mitanul secund. În care oaspeţii au irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 74, când Trandu a şutat slab iar portarul Stoianov a apărat…

Ioan Kalapiş (Pobeda): ”Rezultatul este echitabil, am avut patru titulari lipsă. Prima repriză a fost a noastră, am ratat trei ocazii mari, iar în repriza a doua am fost dominaţi de adversari. S-a simţit mult lipsa celor patru titulari şi oboseala de la meciul anterior. Am fost sancţionaţi cu un 11 metri uşor acordat de arbitrul Botaş. În final, sunt mulţumit de rezultat!”

Marius Stanache (antrenor Avântul Periam): ”Sunt mulţumit de acest rezultat, ţinând cont că am jucat în deplasare la o echipă foarte bună în acest eşalon. Repriza secundă a fost dominată clar de noi şi pot spune că puteam să ne întoarcem acasă cu toate cele trei puncte. Am constatat o creştere constantă a echipei, iar după 2-3 etape vom da drumul la motoare şi veţi vedea ce echipă vom avea!”

La fluierul arbitrului Cătălin Botaş au jucat următoarele formaţii:

Pobeda Dudeştii Vechi: Stoianov – Matei, Mirciov, Drăguş, Roncov, Vasilcin, Ciocan, Tranculov, Rusu, Kalapiş, Novac.

Au mai jucat: Ioan Boboiciov, Stroe.

Pe bancă: Raul Boboiciov şi Golea.

Periam: Ulmet – Filip, Costândana, Artimon, Totoreanu, Toma, Cioica, Mânecan, Trandu, Mihalache şi Ologu.

Au mai jucat: Blaga, Bobu, Steop şi Ciobănică.

Pe bancă: Holca şi Forghici.

Clasamentul actualizat și programul etapelor a V-a și a VI-a, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.