Biled stopează seria nefastă de 8 eșecuri și prin portarul Bogdan, la al 5-lea gol

Ultimul joc al etapei a XXII-a în Divizia D Timiș s-a derulat în această după-amiază pe terenul din Biled, între echipa din localitate, Voinţa, şi CS Timişul Șag, două formaţii avide de puncte, gazdele având numai 15 pe locul 13 iar vizitatorii 12 pe poziția a 15-a în clasament: Voinţa Biled – Timişul Şag 2-1 (2-0).

v biled3

Voința s-a desprins în prima repriză și și-a păstrat apoi avantajul, stopând o serie neagră de 8 înfrângeri, pe când Timișul contabilizează chiar 13 în ultimele 15 apariții în liga a IV-a, întrerupte de două victorii, una chiar săptămâna trecută.

Debutul a fost promiţător pentru gazde, cu antrenorul Cornel Mihalache chiar din primul minut în teren, acesta fiind faultat în careu de Tutunaru la întâiul atac al partidei, pentru care s-a acordat penalty. Lovitura de pedeapsă a fost transformată cu siguranță de portarul Nicuşor Bogdan, care a ajuns astfel la cinci goluri marcate, toate de pe punctul cu var de la 11 metri: 1-0.

Cu trei minute înainte de pauză, Paulevici a stabilit scorul primei părți, 2-0, la o combinaţie în careu cu Mihalache.

Ambele echipe au efectuat câte o schimbare la pauză, Adrian Marincu fiind înlocuit cu Martinov iar de la oaspeţi Tăut cu Seculin. Efecte pozitive pentru trupa lui Adrian Ianoşev, care a redus din diferenţă în minutul 55, la o incursiune pe flancul drept, tocmai a lui Seculin, lansator al unei diagonale pe stânga spre Costea, care a intrat în careu şi l-a învins pe portarul Bogdan.

Din nou, alte schimbări pentru ambele formaţii și în minutul 63, ieșind atunci Nemiţanu şi Tăut și intrând Stroe respectiv Mărgineanţu, după care gazdele au efectuat ultima modificare, Meltiş cu Chiricescu, cu cinci minute înainte de final.

După gol, oaspeţii au echilibrat jocul şi erau aproape de egalare dar fluierul final al arbitrului Gaitin le-a adus o mare bucurie celor de la Voința, a căror precedentă victorie data din 18 octombrie 2015, în urmă cu 5 luni și jumătate, 7-0 acasă cu cei din Făget.

În concluzie, o etapă a gazdelor, cu 6 victorii și golaverajul general 35-9, vizitatorii smulgând puncte doar prin ACS Poli II, 5-3 la Peciu Nou, și Progresul Gătaia, 0-0 la Dudeștii Vechi. Și urmează o rundă intermediară…

*

Voinţa: Bogdan – Brustureanu, Paulevici, Alexandru Marincu, Meltiş, Berbece, Tomescu, Adrian Marincu, Mihalache, Costândana şi Nemiţanu.

Rezerve: Butoi, Chiricescu, Martinov şi Stroe.

Timişul: Cristian Puiu – Palade,Tăut, Moga, Tutunaru, Costea, Goia, Gîrba, Robotă, Costescu şi Foldi.

Antrenor: Adrian Ianoşev.

Rezerve: Alin Puiu, Ropota, Mărgineanţu, Seculin şi Giurasevici.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Laurenţiu Marian şi Daniel Paşca. Observatori: Traian Dejeu şi Ioan Popa.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.