Campionatul Județean Timiș: etapa 24

Liderii AS Seceani şi Unirea Banloc, victorioși în cadrul rundei a XXIV-a în liga a cincea timișeană, în schimb CSM Lugoj II a suferit o înfrângere la scor în deplasare la Bacova. Surprinzătoare victoria celor de la Sacoşu Turcesc la Moşniţa Nouă. S-a depăşit suta de goluri pe etapă, gazdele scuturând de 74 de ori plasele şi strângând 12 victorii iar vizitatorii mulţumindu-se cu 5 succese, dintre care una la ”masa verde”, patru rezultate de egalitate, dintre care unul dintre ele obţinut cu 1-1 de Autoliv la Dragşina, şi 44 de goluri.

Seria I

Victorii pe linie ale gazdelor, scorul etapei fiind semnat de cei din Valcani, cu 11-2, urmat îndeaproape de Unirea Tomnatic, cu 8-0. Ambele acasă, cu Sarafoleana respectiv Grabaţi.

AS Seceani – Dacia Cărpiniş 5-2 (1-2). Duşul rece din prima repriză i-a trezit pe elevii lui Ioan Damşa, care au întors rezultatul, câştigând la trei goluri diferenţă. Jucătorul meciului, Nicu Făgeţan, cu patru goluri marcate, plus Ionuţ Olărescu.

Tricoul 1 Iunie – Plavii Delia Sâmpetru Mare 2-1 (1-1). Chiar dacă oaspeţii au deschis scorul în minutul 4, gazdele au întors rezultatul, câştigând greu în faţa ”lanternei roşii” din această serie. Pentru trupa lui Ion Neamţu cele două goluri au fost marcate de Daniel Motreanu, în minutele 25 şi 65. Timişorenii au folosit următorii jucători: Jurcuţ – Bogdan Preda, Ovidiu Preda, Telios, Hărpăilă, Laboş, Hodineanţ, Păunescu, Motreanu, Gheorghevici şi Creţu. Au mai jucat Mateică, Laslo şi Rittes. De la gazde, Ovidiu Preda a fost eliminat pentru două cartonașe galbene în minutul 80.

Voinţa Valcani – Voinţa Sarafoleana Saravale 11-2 (6-1). Este pentru prima dată când trupa lui Daniel Vasilcin şi Aurel Marta conturează o victorie de o manieră aşa de categorică, fiind vorba chiar de scorul rundei a XXIV-a.

Jucătorul meciului a fost Emanuel Michi, cu 4 goluri marcate, urmându-l cu un hat-trick Adelin Oboroceanu, iar cu câte o ”dublă” Marius Pâs şi Marin Gheorghiţă, respectiv Cosmin Radu, cu două goluri, dintre care unul din lovitură de la 11 metri, pentru oaspeţi. Pentru gazde au jucat: Denis Şuştrean – Andrei Maxim, Florin Bondor, Laurenţiu Daju, Andrei Manoliu, Dragoj Buicu, Emanuel Michi, Marin Gheorghiţă, Marius Pâs, Daniel Oboroceanu și Andrei Răgălie, iar pe parcurs au mai intrat Ionuţ Alexandru, Daniel Brânduşe, Daniel Ienovan şi Laurenţiu Urzicaru.

Mureşul Cenad – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 3-0: forfait! Trupa lui Iosif Harkai a avut o misiune foarte uşoară, câştigând acest meci fără joc, căci oaspeţii s-au retras din campionat. Meciul Mureşul Igriş – Pobeda Dudeştii Vechi II s-a jucat numai 19 minute, find întrerupt la scorul de 4-0 pentru gazde, la care oaspeţii au rămas în 6 jucători.

Seria a II-a

Unirea Cerneteaz – Unirea Banloc 0-3 (0-2).

1 cerneteaz

Victoria liderului este meritată, demonstrând că nu întâmplător duce trena în clasament. Au punctat: Alin Gîrz (min. 33 şi 71) şi Florin Natanticu (min. 37). Ambele echipe au trimis mingea în transversală, prin Răzvan David (min. 81) şi Alin Gîrz (min. 90). Vom reveni luni cu o cronică şi fotografii.

AS Utvin – Rapid Săcălaz 4-4 (1-3). Nici de această dată trupa lui Mircea Gogoaşă nu a reuşit să-şi depăşească adversarul, încheind la egalitate, 4-4 ca la teatru. Dar în final a reuşit egalarea, ce-i drept când a avut şi vântul în avantaj, în dauna celor de la Săcălaz, care au scăpat victoria printre degete, cu toate că au avut meciul în mână. Pentru localnici au marcat: Florin Văcărescu – hat-trick şi Sebastian Soş, respectiv Ariel Trif – 2, Ema Kovacs şi Daniel Păstrăvan.

Seria a III-a, cu înfrângere pentru liderul CSM Lugoj II la Bacova…

Gloria Moşniţa Nouă – Viitorul Sacoşu Turcesc 3-5 (2-3). Surpriza etapei a reuşit-o trupa lui Tristian Koller, aflată la a doua victorie consecutivă și sperând în continuare la salvarea de la retrogradare. A marcat pentru gazde un singur jucător, Bogdan Andriuca, în minutele 3, 17 şi 33, iar pentru învingători Emilian Severin (minutele 4 şi 9), Doru Jurca (minutele 18 și 86) şi Neluţu Ploscaru.

Au jucat formaţiile:

Gloria: Gît – Vedinaş, Suharu, Serle, Ignat, Şerban, Petrea, David, Cârnu, Andriuca şi Plopeanu. Antrenor: Marian Ochea. A mai intrat Briceag.

Viitorul: Ţepeş – Hoanăş, Severin, Faur, Todea, Ploscaru, Vilcinschi, Tufiş, Rusu, Doru Jurca, Petiu. Antrenor: Tristian Koller. Au mai jucat: Brocea, Constantin şi Bucătariu.

Timişul Urseni – AS Recaş 3-3 (1-2). Meci frumos, cu multe goluri şi cu un final dramatic, în care gazdele au smuls un punct și chiar puteau obține şi victoria dar au ratat un penalty în minutul 95, prin Vlăduţ Turdăşan, care a reuşit şi o ”dublă” în minutele 39 şi 94, pentru Timișul mai înscriind și Valentin Cruceriu (min. 88). Pentru vizitatori, Flavius Florescu (min. 22), Mihai Bunea (min. 32) şi Flavius Cristescu (min. 65).

În fine, Real Dragşina – Autoliv Lugoj 2-2 (1-1). Au marcat: Anghel Rareş (min. 18) și Stelian Cerna (min. 54) respectiv David Szabo (min. 19) şi Alexandru Ivaşcu (min. 53).

Rezultatele, clasamentele și programul viitor, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.