Chişoda, de la 0-2 într-un ex-derby de podium, cu Furdean stopînd marfarul CFR

Două grupări care în cursul sezonului trecut remizau 1-1 tur-retur şi tot făceau rocadă pe locurile 2 şi 3, cu chişozenii încheind în cele din urmă vicecampioni, au oferit sîmbătă un duel cu 6 goluri în runda a XV-a a Diviziei D Timiş, în căutarea mai bunei posturi din precedenta ediţie.

Şadi Abu Lebda, în centrul defensivei, în absenţa căpitanului suspendat Viţan

Cîştig de cauză a avut acum gazda CS FC Chişoda, cu 4-2 (2-2), aflată astfel la a treia victorie la rînd acasă respectiv la al 7-lea joc consecutiv fără înfrîngere, în vreme ce CFR Timişoara, de acum cu Andrei Pobega la timonă, o păţeşte pentru a doua oară în acest tur în a înregistra două eşecuri la rînd.

Cheia triumfului chişozenilor, în condiţiile în care Adrian Şeţu nu-i putea alinia pe Gherman, Berceanu şi Viţan, pentru primirea unor cartonaşe roşii la Peciu Nou, cu suspendări pe o etapă, s-a numit Şadi Abu-Lebda, ex-căpitan care şi-a repreluat banderola şi a umplut cu tact golul din centrul defensivei amfitrionilor, ţinînd strîns rîndurile.

A rezultat un al cincilea succes în ultimele 6 etape, în condiţiile în care gazdele strîngeau doar două victorii în primele 9 runde, reviriment care îi recomandă pentru o bună replică la Sânnicolau Mare, deplasare în care vor reintra şi „înroşiţii” la Peciu Nou.

Iar dacă în precedenta ieşire au avut motive de frustrare pe seama perceputei inconsecvenţe a deciziilor de arbitraj interpretînd în mod diferit varii replici, comentarii sau chiar nevricale şi injurii din partea jucătorilor, principale motive pentru cele 3 cartonaşe roşii încasate, cei de la Chişoda au avut parte şi pe mai departe de şi mai multă apă la moară văzînd cum aceleaşi derapaje ale adversarilor sunt mai blînd sancţionate, cu galbene.

Cît despre jocul în sine, Aldea avea să trimită mingea în plasă deja în minutul 1, reuşita fiind anulată pe motiv de ofsaid, dar la poarta cealaltă aveau să cadă două goluri în nici primul sfert de oră, mai întîi în minutul 5, cînd CFR a fructificat o – se vede – bine ticluită în antrenamente lovitură liberă, Iorgovan regăsindu-se liber în urma schemei pe lîngă zid şi ochind colţul lung, iar apoi în minutul 10, cînd Crişan, din dreapta, a trimis peste Sîrbu, la colţul lung: 0-2.

Chişozenii au dominat mai apoi teritorial şi au anihilat handicapul tot în decurs de cîteva minute, pînă la pauză, mai întîi dintr-o lovitură de la 11 metri contestată de alb-vişinii, cînd Magdaş obţinea penalty-ul iar Aldea era ghicit de Toma, care n-a putut deturna însă şutul: 1-2 în minutul 33.

Mintutul 38 a adus restabilirea egalităţii, Vereşteanu şutînd de la 22 de metri iar balonul urmînd o traiectorie uşor ciudată, ce l-a plasat lîngă bara din dreapta portarului: 2-2. Pauză…

Venind din urmă, FC Chişoda s-a impus încet-încet în mitanul secund, avînd mai întîi o bară prin Ilie, din lovitură liberă, cînd a ochit stîlpul din dreapta al porţii ceferiste, şutul fiind deviat de Golea, iar după minutul 60 înteţindu-şi oportunităţile, prin Glodean, acelaşi Ilie respectiv Furdean.

Valentin Furdean, încadrat de Pistol (dreapta), cu care sosea în iarnă în fotbalul timişean, la Făget, de la Mureşul Deva, respectiv de Tuculea (stînga)

Golurile au căzut în ultima pătrime a partidei, mai întîi în minutul 68, la centrarea expediată de pe stînga de Adrian Ilie, pe care Valentin Furdean a fructificat-o, bară transversală – gol: 3-2.

Acelaşi Furdean a reuşit apoi o execuţie de generic, în vinclu, de la 18 metri, după ce Glodean avea în primă instanţă un şut respins de defensiva ceferistă: 4-2.

Contrariat de încasarea a numeroase cartonaşe galbene de către jucătorii săi, în special din linia defensivă, printre care Oberşterescu, Livădaru, Zele, Neamţu, Hriţcan dar şi Toma, în final, antrenorul oaspetei CFR, Andrei Pobega, s-a declarat negru de supărare pe maniera de arbitraj şi ca fiind cel mai umilit în cariera sa: „Nu sunt adeptul comentării arbitrajelor şi în primul rînd felicit echipa gazdă pentru victoria reuşită, dar sunt mai supărat ca niciodată pentru maniera de arbitraj, care a considerat orice contact da fiind fault. Cred însă că este mai în măsură să vorbească arbitrul Mureşan, care le-a acordat un penalty într-o fază în care cred că atacantul lor a ţinut de fapt, sau cel puţin a fost o tragere reciprocă… La centrul terenului a fost un henţ mare, mare de tot, la care s-a jucat minge lungă şi s-a egalat… După pauză am mai avut vreo două ocazii mari şi n-am ce să le reproşez băieţilor noştri, care chiar au respectat tot ceea ce am vorbit la vestiar, remarcabilă fiind dăruirea lor în joc, pentru care le mulţumesc. Am spus că nu voi comenta arbitrajul dar ar trebui să fie un mare semn de întrebare şi n-am cuvinte vizavi de acordarea cartonaşelor, în condiţiile în care Neamţu avea tibia aşa cum o avea şi coapsa însîngerată. Şi de la mine, recunosc, Zele merita roşu pe final, la cum a atacat, dar la ei două cartonaşe roşii trebuiau”.

CS FC Chişoda: Sîrbu – Ilcău (Vasîncă), Abu-Lebda – cpt., Petruş, Vereşteanu – Furdean, Aldea, Glodean, Ilie – Golea (Sava), Magdaş.

Pe bancă: Asoltanei.

CFR Timişoara: Toma – Livădaru (46, Bonda), Oberşterescu, Hriţcan (Brînzan), Zele – Crişan, Neamţu (Dragotescu), Parfenie, Năstase – Iorgovan, Iţu (Ungur).

Pe bancă: Vlad – Stiopu, Lupancu.

Arbitri: Horia Mureşan – Lotrean, Gherman.

CFR Timişoara va încheia turul cu FC Marcel Băban Jimbolia (acasă) respectiv la Gottlob.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.