Pripas şi Ciomoş aduc la potou Detei un doar al doilea succes: 2-1 (0-1)

AS FC Deta a fost una dintre cele doar două gazde triumfătoare în ultima etapă a turului Diviziei D Timiş, izbutind golul victoriei, ca şi Banatul Nerău, abia în ultimele clipe ale partidei.

Detenii s-au impus de o manieră dramatică, răsturnînd rezultatul în ultimele nici 5 minute şi obţinînd doar al doilea succes stagional, după un surprinzător 1-0 cu FC Auto Timişoara, în runda a 10-a. De data aceasta, învinşi ai ultimei clasate au fost cei de la AS Peciu Nou, chiar dacă au condus la pauză.

A fost aşadar 2-1 (0-1) pentru AS FC Deta, Pripas egalînd în minutul 87, dintr-o lovitură liberă de la 20 metri, lateral stînga, iar rezerva Ciomoş, intrat la mijlocul părţii secunde, fructificînd în minutul 90 o aşezare a altei rezerve introduse pe parcurs, Pau.

„Ori ne consolidăm ori ne lăsăm de tot”, a conchis la final Erich Konig, conducător al detenilor, estimînd că gruparea antrenată de Florin Albu se va întări cu 4-5 jucători în pauza competiţională.

AS FC Deta: Marta – Picioruş, Paraschiv, Bodor, Schwartz (Pau) – Pantiş (67, Ciomoş), Stan, Pripas – cpt., Gheorghiţă – Marcu, Rujan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.