FOTO. ASU Politehnica – Voința Mașloc 1-2 (0-2): ”dublă” Vițan. 4-0 la bare

ASU Politehnica s-a pregătit astăzi și sub forma unui meci amical disputat de jucătorii din lot mai puțin sau deloc folosiți în primele 7 runde ale Ligii 2 în vederea partidelor consecutive de pe teren propriu cu CS Mioveni și Sepsi OSK, de sâmbătă respectiv săptămâna viitoare. Iar precum în urmă cu două săptămâni tot pe ”Știința”, alb-violeții au pierdut partida de verificare, atunci cu Centrul Național de Pregătire, acum cu formația din eșalonul patru Voința Mașloc.

Colege de competiție în Divizia D Timiș în cursul ediției 2014-2015, la finele căreia ”violeții” au cucerit locul 1 și au promovat la baraj în Liga 3, în vreme ce Voința a încheiat pe poziția a cincea, ASU Politehnica Timișoara și vizitatorii din Mașloc au jucat în această după-amiază o partidă de pregătire pe ”Știința”, câștigată cu 1-2 (0-2) de ocupanta locului 8 după 7 etape din eșalonul patru.

”Violeții” vor găzdui ultimul meci al zilei de sâmbătă în etapa a VIII-a din Liga 2, de la ora 15, cu a patra clasată, CS Mioveni, dar a treia la capitolul goluri marcate, cu o medie de două reușite pe partidă, iar săptămâna viitoare întâlnirea eliminatorie cu Sepsi OSK, din 16-imile de finală ale Cupei României, marți 25 septembrie de la ora 16:30. O zi mai apoi, miercuri de la ora 16:30, și CS Mioveni va disputa 16-imea de finală, la CS Sporting Liești.

Dificil examen în campionat cu galben-verzii din Mioveni, câștigători ai ultimelor 4 confruntări oficiale consecutive, 5-0 acasă cu Metaloglobus, 2-0 la Târgoviște cu Chindia, 3-1 la Târgu Jiu și calificare contra Pandurilor din turul 4 al Cupei României și 2-1, cel mai recent, pe teren propriu, cu Energeticianul. CS Mioveni se numără între cele doar 4 grupări din Liga 2 fără remiză în cont în primele 7 runde, fiind în schimb unica formație care i-a smuls puncte liderului la zi Academica Clinceni, 2-1 în etapa inaugurală, după care ceda cu 2-0 în deplasările la Sportul Snagov și Pandurii.

Cosmin Petruescu n-a apelat astăzi la titularii utilizați duminică după-amiază la Ploiești, începând amicalul cu Munteanu – Jurj, Szasz, Coadă, Cojocaru, Plămadă, Lazea, Miholca, Ghinescu, Călin Popescu și Bănică.

Iar seria barelor lovite astăzi de ASU Politehnica, a cărei organigramă a fost completată de luna aceasta cu Adrian Miron, a fost inaugurată de Plămadă cu o lovitură de cap de la 14 metri lateral în minutul 12: transversală. Puțin mai apoi, gol, 0-1, Darius Vițan trimițând de la 14 metri în dreapta portarului, sub transversală, în minutul 14.

Avea să fie chiar 0-2 în minutul 36 dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de același Vițan, sus, în dreapta portarului. Scor la pauză, căci Ghinescu a ratat în minutul 41 o ocazie rarisimă, de la numai 3 metri, cu latul, pe lângă poartă…

Avantaj pentru ACS Voința Mașloc, a opta în Divizia D Timiș, cu o singură înfrângere în 7 apariții și numai opt goluri primite, a treia între cele mai ermetice defensive ale întrecerii dar și la 3 puncte de liderul ierarhic, următoarea sa apariție fiind programată la matineul de sâmbătă, acasă cu ASO Deta.

În partea a doua, alte 3 bare în contul gazdelor, mai întâi prin Cojocaru, în minutul 56, iar după ce Miholca a redus din handicap în minutul 60 în urma unei lovituri de la 11 metri, 1-2, și prin Lazea în minutul 67, cu un șut din afara careului, respectiv prin Coadă cu o tentativă la colțul lung în minutul 87.

Și Gașpar putea egala un minut mai apoi, printr-un șut expediat pe jos dar respins de Amarinei, cu care rămăsese față în față, însă și Voința a mai avut oportunitățile sale.

La secund divizionari au mai intrat și Borbei, Bîrlovan, Gașpar, Amir și Istrătescu, pe când învingătorii au început amicalul cu Amarinei – Gabără, Hrițcan, Vițan, Chiricescu, Haruț, Ignea, Glodean, Neag, Ilie și Șchiopu, pe parcurs mai jucând Șuleap, Asztalos, Andrei Novac, Ciobanu, Filip, Onița, Bolborea și Frenț.

Brigada de arbitri de pe ”Știința”, Bogdan Gheorgheoiu – Ioan Şerban şi Alexandru Bardan.