Între nou-promovate: Girocul, al doilea 1-0, Cocoșul – gâtuit a patra oară

Duel pe vreme rea în ultima miercuri din august, cu ocazia primei intermediare din D Timiș, între nou-promovate din ”Județ”: CS Unirea Giroc – Cocoşul Orţişoara 1-0 (1-0).

Această etapă a IV-a a opus cele două promovate în eşalonul patru, Unirea Giroc şi Cocoşul Orţişoara, iar câştig de cauză au avut elevii lui Orlando Trandu, care au înscris în prima repriză unicul gol al meciului, în minutul 8, prin Ioviţă, după ce a driblat şi portarul şi a reluat din 6 metri în poarta goală.

În minutul 58 Orlando Trandu a trimis din lovitură liberă de la 20 de metri în transversală. După numai 3 minute jocul a fost întrerupt de arbitru din cauza fulgerelor şi a fost reluat după alte 10 minute. Din minutul 73 gazdele au rămas în 10 jucători, Aga fiind eliminat pentru un fault violent asupra unui adversar.

În minutul 80, oaspeţii puteau egala dar mingea trimisă de Micu din lovitură liberă de la 18 metri a nimerit transversala. După terminarea partidei, în afara bazei sportive a Girocului, oaspeţii au ţinut o şedinţă mai bine de 40 de minute, cu primarul din localitate, probabil analizând insuccesele de la începutul campionatului. Patru la număr…

Girocenii sunt în schimb la al doilea 1-0, cu care au 6 puncte…

Giroc: Coca – Gherghel, Cocora, Trandu, Aga, Maftei (min. 75, Soreanu), Cătău, Pascu (min. 65, Ardelean), Bizău (min. 90, Marincu), Duţu, Ioviţă (min. 82, Cerbe).

Antrenor: Orlando Trandu. Pe bancă: Sere.

Orţişoara: Carlaonţ – Racoţi, Ivănescu (min. 46, Cornea; min. 70, Bobuţ), Miţă, Franzoc, Zbârcea, Roman, Colţ, Micu, Stanciu (min. 50, Vlad Cornea), Balint (min. 80, Apostol).

Antrenor: Lucian Belenceanu. Pe bancă: Moisă, Bodea şi Danci.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.