Junilor, felii egale pe reprize: Crișul Chișineu Criș – Fortuna Becicherecu Mic 8-2 (4-1)

Juvenila formație timișeană a marcat sâmbătă primele goluri în acest campionat, în etapa a III-a din Seria 8 în Liga 3, dar n-a putut împiedica o drastică înfrângere pe terenul gazdei neînvinse de pe podium: CS Crișul Chișineu-Criș – ACS Fortuna Becicherecu Mic 8-2 (4-1).

Victorie fără emoţii pentru arădeni, care au profitat de erorile oaspeţilor şi i-au taxat cu 3 goluri încă din primul sfert de oră, încă unul până la mijlocul primei reprize. Crișul a înscris tot de 4 ori și în partea secundă, adăugând un triumf categoric succesului de săptămâna trecută de la Timișoara, 0-2 la ACS Poli.

Cele 10 goluri au fost marcate de: Sergiu Sabău în minutul 6, Andrei Sulea (9 și 74), Florin Tăședan (11, 58), Nicu Modan (21), Sebastian Budur (80) și Andrei Haloș (84), respectiv Alexandru Gașpar (36) și Demetris Cristodulo (82), din lovitură de la 11 metri, cu replicile Fortunei.

Bănățenii vor juca pe 2 septembrie de la ora 15 la ACS Poli, în etapa a IV-a. Rezultatele rundei a III-a, programul viitor și clasamentul, pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal.

*

Iulian Prodana (antrenor Fortuna): ”A fost un joc modest făcut de echipa noastră, ne-am hazardat după acel 0-0 din etapa trecută şi pe acest fond am fost taxaţi uşor cu goluri primite în primul sfert de oră. Este adevărat că am întâlnit un adversar bun, care de câte ori ne-a prins, a marcat aproape la fiecare fază. Vom trece şi peste acest duş rece şi vom merge cu încredere la ACS în etapa următoare”.

*

CS Crișul: Zamfir – Pătlăgică (min. 54, Haloş), Sabău, Nistor, Siminic – Mihuța (min. 60, Susan), Suşlak (min. 46, Budur), Tăşedan – Ciornei (min. 46, Clej), Modan (min. 46, Pavel), Sulea.

Antrenor principal: Adrian Abrudean.

Pe bancă: Pășcălău, Tanbua, Lazăr.

Fortuna Becicherecu Mic: Toroc (min. 46, Casian) – Bot, Bîrlovean, Mintaş (min. 13, Icma), Eperieş – Gaşpar, Kuhn (min. 53, Velcan) – Ehling, Alexandru Prodana (min. 75, Stamate) – Jorza (min. 53, Ursu), Cristodulo.

Antrenor principal: Iulian Prodana.

Pe bancă: Trifa, Huminic.

Au arbitrat: Andreea Klein – George Suciu (ambii Cluj-Napoca) şi Ludovic Zifceac (Oradea). Observator de arbitri Sorin Ciotlăuș, delegat de joc Călin Marius Orbonaș (ambii din Deva).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.