Liderul, la prima înfrângere din acest retur

Campionatul Municipal, liga a VI-a, a programat în etapa a XIX-a derby-ul seriei a doua, între primele două clasate, Arsenal şi Real, duel care s-a ridicat peste nivelul eşalonului unde evoluează cele două combatante: Arsenal Armata Timişoara – Real Dragşina II 3-1 (2-0).

Arsenal Armata - Real Dragşina II 3-1, în Seria a II-a a Campionatului Municipal

Iar oaspeţii puteau deschide scorul chiar din primul minut, cînd însă mingea trimisă din apropiere de Rigo nu a nimerit cadrul porţii, în replică Arsenal Armata deschizînd scorul deja în minutul următor, prin Pârvulescu, cu un şut la colţul lung din 16 metri lateral: 1-0.

În continuare s-a jucat pe contre dar după alte cinci minute avea să fie 2-0, prin reuşita lui Ciucu, care a finalizat cu un şut de la 14 metri, jos, lângă bara din dreapta portarului Tcaciuc. În minutul 30 am asistat la cea mai controversată fază a jocului, atunci când Chiroced a scăpat singur spre buturile adverse, a intrat in careu, l-a driblat şi pe portarul oaspeţilor, care însă l-a tras de tricou în momentul şutului, dezechilibrându-l, iar arbitrul a lăsat jocul să continue, în loc să acorde lovitură de la 11 metri.

La reluare, după numai două minute, oaspeţii au redus din diferenţă, prin Rigo, care  a transformat o lovitură liberă de la 18 metri lateral, direct la colţul lung. În continuare, ocaziile au curs la ambele porţi iar cu două minute înainte de final Arsenal Armata a reuşit majorarea scorului, prin Marius Berbecaru, care a executat impecabil o lovitură liberă de la 17 metri. De menţionat ca în minutul 82 drăgşinenii au rămas în zece jucători, Viorel Filip fiind eliminat pentru al doilea galben.

Arsenal Armata: Ioan Maftei – Nicolae Heber, Cosmin Miroş, Constantin Ciocan (min. 53, Marius Berbecaru), Petrică Bodnar, Marius Porumba, Costel Pârvulescu (min. 46, Adrian Ola), Petre Andrei, Andrei Chirocid, Viorel Tănăsescu (min. 70, Alin Mic), Codruţ Ciucu. Antrenor: Valentin Cuclea.

Real II: Gabriel Tcaciuc – Dumitru Jitariuc (min. 35, Viorel Filip), Ioan Sârb, Doru Jurcă (min. 46, Roland Ritter), Augustin Feer, Stelian Cerna, Andrei Rigo, Ionuţ Amorăriţei, Alin Jurcă (min. 65, Csoba Polhe), Traian Anghel (min. 80, Andrei Hegheduş). Antrenor: Andrei Hegheduş.

Arbitri: Cosmin Paşca- Ovidiu Glodean, David Şvaia. Observator: Constantin Candet.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu, Sport de masă și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.