LPS Banatul Timişoara, draw cu mare cântec, cu gazdele. Nastor: „Sunt mândru de băieţi, au jucat excelent! Sunt roşii de efort dar…”

Juniorii D de la LPS Banatul s-au ales cu un punct în condiţii de adversitate la debutul în turneul semifinal al Campionatului Naţional al categoriei 2001-2002, început astăzi la Sibiu.

Alb-albaştrii timişoreni au remizat cu gazda Interstar Sibiu, 1-1, la pauză 1-0 pentru bănăţeni, în primul meci al „triunghiularului” de pe Cibin, în cadrul căruia „Banatul” va mai juca şi luni de la ora 10, cu CS Sporting Juniorul Vaslui, grupare moldavă care va încheia apoi întrecerea marţi dimineaţă, contra gazdelor, miza fiind ocuparea locului 1 şi calificarea în finala pe ţară.

Ultimul act va opune câştigătoarea acestei serii semifinale învingătoarei triunghiularului de la Braşov, dintre Academia de Fotbal Gheorghe Hagi, Şcoala de Fotbal Gică Popescu şi gazda CS Forex.

Până atunci însă, să notăm că LPS Banatul a deschis scorul în jocul acestei dimineţi prin Vlad Rusu, în minutul 3, după care, la 1-0, a ochit de 3 ori barele şi s-a menţinut în avantaj graţie portarului Ştefan, care a parat un prim penalty acordat gazdelor sibiene.

Portarul timişorean n-a mai apărat şi o a doua lovitură de pedeapsă acordată ardelenilor, în ultimele zece minute ale întâlnirii: 1-1. Iar apropo de penalty-uri, şi oaspeţii au solicitat unul, pentru henţ în careu, fără însă a fi acordat.

La egalitate după 60 de minute, juniorii D au trecut la executarea loviturilor de pedeapsă, în cursul cărora centralul şi-a mai făcut o dată simţită prezenţa, dispunând repetarea unei execuţii ratate de Interstar Sibiu, a treia din seria gazdelor, pe motiv că goal-keeper-ul timişorenilor s-ar fi plasat în spatele liniei porţii. Cei de pe Cibin au marcat la repetarea loviturii şi s-au impus la penalty-uri, obţinând astfel două puncte, faţă de unul singur în contul timişorenilor, de la care au transformat Bogdan şi Ilinca, ratând în schimb Piţuc şi portarul Ştefan.

Antrenorul Flavius Nastor, care a aliniat la start formula în care „Banatul” se califica săptămâna trecută în dauna celor de la Plimob Sighet, dintr-un total de 17 juniori convocaţi şi efectuând 3 înlocuiri pe parcurs, ne-a spus că „sunt mândru de băieţi, au jucat excelent! Sunt roşii de efort, dar acum să vedem cum vor evolua în meciul de mâine!”

Electrica Timişoara era eliminată în urmă cu 11 zile în fief-ul Interstarului Sibiu, 3-1 pentru ardeleni, în cadrul turneului zonal al Campionatului Naţional de juniori D, un alt joc cu cântec, pe marginea căruia Sporttim consemna http://sporttim.ro/fotbal/interstar-sibiu-isi-atinge-telul-dar-intrebare-pentru-frf-care-i-castigul

Astăzi a arbitrat la centru Mihai Domşa, din Aiud.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.