Progres: UTA – Viitorul Constanța 1-0 (0-0)

După trei luni, echipa Viitorul s-a reîntors la Arad, cu ocazia meciului inaugural al fazei pe grupe valorice în Liga 1, de această dată fiind învinsă de UTA. Într-adevăr, în ultima vreme UTA câștigă și pe teren propriu, ceea ce constituie un real progres. Ieri seară arădenii au întâlnit un adversar dezorientat și probabil bulversat de numeroasele schimbări de antrenori.

Începutul jocului nu a fost favorabil arădenilor, portarul Florin Iacob accidentându-se din minutul 9; a mai rezistat opt minute pe teren, ulterior fiind înlocuit. Partida a fost dominată de gazde, care puteau să marcheze chiar în prima repriză, când Denis Rusu a șutat periculos, dar peste poartă.

Repriza secundă a început în nota de dominare a gazdelor, reușind golul victoriei prin Hora, care nu prea se văzuse până atunci. După golul primit, FC Viitorul a efectuat mai multe schimbări, fără însă ca jucătorii nou intrați să îmbunătățească jocul.

Arădenii mai puteau înscrie, dar de fiecare dată portarul Cojocaru a fost atent. Așadar UTA a câștigat această partidă pe care a dominat-o pe tot parcursul ei iar astfel a urcat pe primul loc în play-out. Un cuvânt de încurajare pentru Adrian Petre, care se află într-o perioadă mai puțin fastă pentru el.

Și urmează deja deplasarea la Dinamo, marți seară de la ora 21:30, tot săptămâna viitoare, vineri de la 17:30, arădenii jucând acasă cu Hermannstadt. Următoarea deplasare, tot marțea, pe 27 aprilie de la 17:30, la Pitești, după care mijlocul fazei-play out, acasă cu Chindia în jur de 1 mai. Ulterior, pe rând la Astra, acasă cu ieșenii dar și Gaz Metan, iar în runda finală, în jur de 19 mai, la FC Voluntari.

În celălalt joc din seara inaugurală a fazei pe grupe valorice în Liga 1, tot în play-out, Astra – Dinamo 0-0. În grupa a II-a valorică a zonei locurilor 7-16, UTA conduce cu 22 de puncte, urmată de Astra, FC Argeș și Chindia cu câte 20 fiecare, Gaz Metan Mediaș cu 17 puncte, FC Voluntari și FC Viitorul cu câte 16, Dinamo cu 15 iar Hermannstadt și CSM Poli Iași cu câte 13. În continuarea etapei I în play-out, sâmbătă de la ora 15 Chindia – Hermannstadt iar de la 17:30 Gaz Metan – FC Voluntari, duminică de la 13:30 jucându-se FC Argeș – CSM Poli Iași.

Play-off-ul Ligii 1 începe sâmbătă seară cu U Craiova – Sepsi, de la 20:30.

*

UTA – FC Viitorul 1-0 (0-0)

Arad, 16 Aprilie 2021; arena Francisc Neumann; teren bun.

A marcat: 1-0 Hora (min. 63), care a reluat mingea în poartă din apropiere în urma unei lovituri libere executate de Roger.

UTA: Fl. Iacob – cpt. (min. 17, Balauru) – Tomozei, Da Silva, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Roger (min. 87, Bustea), Albu, Vorobjovas, D. Rusu (min. 87, Miculescu) – Hora (min. 80, C. Rus), A. Petre (min. 46, Antal).

Antrenor: Balint Laszlo.

Pe bancă: Melinte, Roșu, Buhăcianu, Voinea.

FC Viitorul: Cojocaru – Dussaut (min. 24 Pitu; min. 82 Hristovski), Mladen (cpt.), Dobrosavlevici, Boboc – Matei (min. 82, Andronache), Grameni, Ciobanu – Jo Santos (min. 70, Haită), Tsoumou, Grădinaru (min. 70, Pedroso).

Antrenor: Cătălin Anghel.

Pe bancă: Căbuz, Buta, Dănuleasa, Grosu.

Cartonașe galbene: Fl. Ilie, Vorobjovas, Miculescu, Grădinaru, Haită.

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești) – Daniel Mitruți (Craiova), Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare). Observatori: Viorel Ilinca (Pitești), Sajtos Laszlo (Sibiu).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.