Primul punct pentru Atletico Timişoara, cu ACS FC Srbianca: 3-3 (2-1). FOTO. Un fost internațional român, Sorin Vlaicu, în liga a VI-a ”Promoție” pentru ”Atleti”

Mijloc de săptămână cu vreme de toamnă autentică dar și un alt meci jucat în Seria a III-a ”timișoreană” după cel disputat zilele trecute la inaugurarea etapei în curs, în liga a VI-a ”Promoție”. Desigur, cât suflarea arenelor nu căzuse încă în plasa mascaradei ”pLandemiei”, și un asemenea duel local nu era parte a ”Promoției” ci a Campionatului Municipal Timișoara, însă vremurile s-au mai schimbat radical sub bocancul noii ordini.

Luni a fost CFR – Auto 3-5 la startul etapei a V-a în seria ”timișoreană” din eșalonul 6 ”Promoție”, astăzi după-amiază a fost Atletico Timişoara – ACS FC Srbianca 3-3 (2-1).

Zoltan Rada – în minutul 20, Cristian Condescu (min. 37) şi Alex Buzatu (min. 60) au marcat pentru primul punct al celor de la Atletico în noul campionat, răsturnând scorul până la pauză, după ce Ciovincă ”Mile” deschidea scorul în minutul 5 din lovitură de la 11 metri. Același ”Mile” a semnat ”dubla” iar Dan Noje a semnat egalarea în minutul 87.

Iar oaspeţilor le-a fost anulat un gol perfect valabil, înscris de același Dan Noje în minutul 43 cu un şut de la 45 metri direct la vinclu. Arbitrii s-au consultat si au acordat minge de arbitru.

La gazde a jucat de exemplu Sorin Vlaicu – recent legitimat la clubul Atletico, dar și Bungău, Cristian Dancia, Constantin, Luţă sau Popescu, fără a lipsi însă juniori născuţi în 2006 precum Alex Buzatu, Marius Daniel Hojda, Dorian Santa ori Vascan Nikolas.

Iar de la oaspeţi veterani precum Crişanov, Rupa, Nohai, Noje, Mita, Laviniu Stănescu, Hodoşan, Topală şi finanţatorul echipei, Trăiculescu. Cu delegat al echipei Râpa, într-o glisare de la handbal la fotbal. Şi nu în ultimul rând Adrian Şeţu…

Meciul începea cu 5 minute după ora de start programată inițial dat fiind că portarii celor două echipe, Alin Dăbâcă de la gazde și Daniel Haidău de la vizitatori, n-au ”semnat condica” în timp util, preluându-și în cele din urmă locul între buturi.

Altfel, de menţionat și că echipa gazdă a fost nevoită să îmbrace peste tricouri niște maieuri gălbui, o altă culoare, întrucât avea aceeași culoare a echipamentului precum partenerii de întrecere.