România, în urna 3 la Euro 2016, cu Cehia, Suedia, Polonia, Slovacia și Ungaria

Reprezentativele Suediei și Ucrainei au completat marți seară lista celor 24 de selecționate care vor participa la turneul final Euro 2016 din Franța, aceste ultime verdicte conturând și componența celor 4 grupe valorice ale întrecerii din Hexagon.

După ce aseară Jon Walters califica prin golurile sale Republica Irlanda în dauna Bosniei și Herțegovinei, cu un 2-0 la Dublin după 1-1 în meciul tur din Balcani, marți seară s-au disputat și ultimele două manșe secunde ale barajului play-off din preliminarii.

Danemarca – Suedia s-a încheiat 2-2 (0-1), Yussuf Poulsen, în minutul 81, și Vestergaard (90+1) revenind tardiv pentru gazde, după ce Ibrahimovic înscria în minutele 19 și 76 pentru galben-albaștri, câștigători în tur, acasă, cu 2-1.

Ca și suedezii, oaspeții jocului Slovenia – Ucraina au obținut biletele pentru Hexagon, Yarmolenko egalând în minutul 90+7, 1-1, după ce Cesar dădea speranțe ex-iugoslavilor deja din minutul 11, în tur fiind 2-0 pentru ex-sovietici.

Ucraina s-a calificat cu scorul general de 3-1, urmând a intra în urna a doua valorică, iar Suedia cu 4-3, regăsindu-se în aceeași grupă valorică precum România, a treia.

Dar iată împărţirea pe grupe valorice a finalistelor la Euro 2016:

Urna 1: Spania, Germania, Anglia, Portugalia, Belgia, Franța.

Urna 2: Italia, Rusia, Elveţia, Austria, Croaţia, Ucraina.

Urna 3: Cehia, Suedia, Polonia, România, Slovacia, Ungaria.

Urna 4: Turcia, Irlanda, Islanda, Ţara Galilor, Albania, Irlanda de Nord.

Tragerea la sorţi a grupelor pentru turneul final al Campionatului European din 2016 va avea loc peste 3 săptămâni și jumătate, pe 12 decembrie, la Palatul Congreselor din Paris, competiția fiind programată între 10 iunie şi 10 iulie, în Franţa.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.