Scor de 13-1 într-o rundă cu oaspeţii la putere. Divizia D Timiş, etapa a 16-a: rezultate, marcatori, echipe, golgheteri. Ionuţ Iacob, SOS solidar cu Petre: „Nu-i normal, pentru o declaraţie reală, să-l suspende. Iar noi toţi trebuie să tragem un semnal de alarmă, dacă se va continua tot aşa, vom avea noi de suferit! Nu-i primul suspendat pe nedrept”

Numai şi numai 3 formaţii gazdă s-au impus în etapa a 16-a din liga a patra judeţeană, fruntaşa CSM Lugoj chiar doar la limită, cei din Ciacova cu 3-0 într-un „duel al sudului” dar pe de altă parte secund clasata CS Timişul Şag cu nu mai puţin de 13-1 în dauna Comloşului Mare, runda fiind însă în general favorabilă vizitatorilor, cu 4 succese şi 3 remize. Dar iată în continuare detaliile, pe când rezultatele, programul viitor şi clasamentul actualizat sunt enumerate pe coloana datelor tehnice a seţiunii Fotbal în Sporttim.

Etapa 16 a furnizat scorul campionatului Diviziei D Timiş, la Şag, unde CS Timişul a zdrobit-o pe CS Comloşu Mare, Drăghici înscriind 6 goluri. Altfel, cele 48 de goluri marcate au fost înscrise de nu mai puţin de… 39 de jucători, plus un autogol.

CSM Lugoj – CS Progresul Gătaia 3-2 ( 1-0).

Au marcat: Andrei Rus (min. 26) şi Dorin Mărmăneanu (min. 75, 83, ambele din lovitură de la 11 metri), respectiv Alex Radovan (min. 63) şi Levente Parvany (min. 90+2).

În minutul 70, Claudiu Cruceru a fost eliminat de la oaspeţi pentru împingere reciprocă.

CSM Lugoj: 1. Cristian Birăescu – 4. Andrei Rus, 19. Miroslav Radak – cpt., 2. Flavius Vlădia, 3. Octavian Popescu, 8. Ioan Petresc, 6. Dorin Mărmăneanu, 22. Liviu Herci, 7. Ioan Mihoc, 10. Alex Maier, 5. Beniamin Dobra.

Antrenori: Arpad Laczko şi Dafin Danciu.

Au mai intrat: 11. Marian Talpă, 8. Răzvan Rus, 16. Valentin Grigore, 14. Raul Repede,

Pe bancă: 12. Eduard Răducanu, 13. Adrian Sepco, 15. Răzvan Avădanei, 9. Răzvan Răgălie. Delegat Cristian Cîrstinoiu.

Progresul Gătaia: 99. Ciprian Toth – 5. Claudiu Cruceru, 6. Petru Gîtin, 3. Răzvan Solomon, 4. Darius Apro – 18. Miodrag Ichim, 10. Gabriel Cruceru – cpt., 89. Daniel Vlădulescu, 16, Andrei Luca, 2. Andrei Mîţu, 11. Alex Radovan.

Antrenori: Flavius Ion şi Manu Roşu.

Au mai jucat: 23. Andrei Firan, 9. Adrian Dan , 14. Radu Pîrvulescu, 8. Denis Dorobanțu, 7. Levente Parvany.

Pe bancă: 1. Emanuel Fişteag, 15. Alexandru Bolea.

Antrenorul Arpad Laczko a declarat: „Noi ne-am făcut meciul greu, căci dacă ar fi fost 5-0 la pauză, nu era mult. Ei au avut două şuturi la poartă şi au marcat de două ori. A fost un teren foarte greu, iar şi timpul nefavorabil a influenţat jocul nostru. Despre arbitraj, eu nu am comentat niciodată, dar şi noi putem spune că am avut un 11 metri neacordat. Victoria noastră a fost meritată, în opinia mea. Important este că am luat cele trei puncte!”

Antrenorul secund al Progresului, Manu Roşu, a spus: „A fost japcă pe faţă, un jucător de-al nostru a fost eliminat gratuit, s-au bruscat reciproc şi numai pe-al meu l-a dat afară. În schimb, la faza următoare, arbitrul Gaitin a acordat un 11 metri total eronat, nici vorbă de fault. Aşa s-a scris istoria la acest meci!”

CS Timişul Şag – CS Comloşu Mare 13-1 (7-0): Octavian Drăghici 6 goluri, Bogdan Moroşan două goluri – unul din lovitură de la 11 metri, Andrei Făgărăşanu, Alexandru Munteanu, Ovidiu Semeniuc, Petre Ivanovici şi un autogol, oaspeţii marcând în minutul 75.

Ocupanta locului secund a folosit următorii jucători: Bota – Pascu, Marius Semeniuc, Munteanu, Ivanovici, Briciu, Gologan, Făgărăşanu, Ovidiu Semeniuc, Moroşan, Drăghici. Au mai intrat: Grigoriu, Banu, Palade şi Podină.

CSO Deta – CS Sânandrei-Carani 0-0.

Este al doilea rezultat alb consecutiv al elevilor pregătiţi de Ionuţ Iacob. În schimb, oaspeţii l-au avut doar în tribună pe antrenorul Narcis Petre, care a fost suspendat pe nedrept miercuri de către Comisia de Disciplină a AJF Timiş, la sesizarea conducătorului forului, după ce săptămâna trecută tehnicianul grupării de pe podium a rostit adevărul, adevăr mereu într-atît de inconvenabil atunci când este exersat în orice situaţie din viaţă, ceea ce n-a căzut pare-se deloc bine celor care conduc destinele fotbalului judeţean. Şi care, în loc de-a se supăra absolut fără rost, mai bine ar îmbunătăţi activitatea sportului în 11 din Timiş.

N-au fost aşadar goluri, în schimb trei cartonaşe roşii, două gazdelor, lui Vlad Straţi (min. 40) şi Gheorge Pais (min. 60), respectiv lui Alin Precup (min. 82).

Antrenorul gazdelor, Ionuţ Iacob, a remarcat după remiza cu oaspeţii de pe locul 3 că „a fost un meci frumos, cu mult peste acest nivel şi cu mari ocazii de ambele părţi, mai ales din partea noastră. Puţin mai atenţi, în final puteam câştiga. Nu pot decât să-mi felicit echipa pentru efortul depus şi dăruire, ţinând cont că am jucat în 9. Antrenorul Narcis Petre a privit meciul din tribună, iar chiar dacă suntem rivali pe terenul de fotbal, suntem şi buni prieteni, şi este strigător la cer ce i s-a întâmplat. Nu este normal pentru o declaraţie reală să-l suspende, iar noi toţi trebuie să tragem un semnal de alarmă, dacă se va continua tot aşa, vom avea noi de suferit! Nu este primul care a fost suspendat pe nedrept.”

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Millenium Giarmata 0-4 (0-0): Caius Marta (min. 59, din lovitură de la 11 metri), Adrian Sevici (min. 83, din lovitură de la 11 metri), Eduard Balint (min. 90) şi Sebastian Stoica (min. 90+5).

Universitatea de Vest: Filip – Stemate, Bîrloveanu, Tod, Florin Olariu, Narcis Popovici, Ţugui, Mihai Olariu, Broşneanu, Marco Contescu, Jorza.

Antrenor Ovidiu Olariu.

Rezerve la start: Bîrsan, Andreca, Vegh, Alex Contescu, Balabuc, Bondor, Porav, Arjocu, Turdean.

Giarmata: Ulmet – Sofronea, Capstrâmb, Balint, Ştefan, Popovici, Vida, Ehling, Marta, Stoica, Sevici.

Antrenor principal: Vasile Luţă; secund, Daniel Moraru.

Au arbitrat: Norbert Rus – Călin Cimponeriu şi Dragoş Ghinea. Observator de arbitri, Zaharie Ciev, iar delegat de joc, Ilie Dumbravă.

Pobeda Star Bîşnov – Flacăra Parţa 1-3 (1-2).

Au marcat: Fabian Novac (min. 20), respectiv Goran Paunchici (min. 19), Alexandru Nichiforel (min. 34) şi Robert Ştefan (min. 75).

Pobeda: Petcov – Augustinov, Muntean, Ienovan, Rad, Vincu, Mirciov, Budur, Meszaroş, Novac, Todorovici.

Antrenor: Petru Romanov.

Au mai intrat: Karaciov și Boboiciov.

Parţa: Ionescu – Alexin, Opriş, Alin Roşu, Daniel Nicolaescu, Goran, Bobină, Sabău, Ştefan, Natanticu, Nichiforel.

Antrenor: Cosmin Goia.

Au mai intrat: Ruben Nicolaescu, Caragea şi Cristian Nicolaescu.

Au arbitrat: Raul Ciev – Vlad Maier şi Florin Alexandru Argatu. Observator de arbitri Cornel Făniţă, delegat de joc Adrian Miron.

Progresul Ciacova – CSC Liebling 3-0 (1-0): Marius Stănilă (min. 20), Gabriel Gînju (min. 62) şi Adrian Boghian (min. 72, din lovitură de la 11 metri).

AS FC Unirea Jimbolia – Cocoşul Orţişoara 0-1 (0-0).

Cu antrenorul-jucător Adrian Bungău în teren din minutul 80, care şi-a ispăşit pedeapsa de 3 etape de suspendare, Cocoşul a dat lovitura la chiar prima sa atingere de balon, centrând în faţa porţii iar golgheterul echipei, Denis Ştefoni, punctând decisiv şi „urcând” la „borna” a 11 reuşite.

AS Gelu – Gloria Moşniţa Nouă 1-1 (0-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 25 prin Daniel Crişan, iar gazdele au egalat în prelungiri (minutul 90+5) prin Andrei Păianu.

Unirea Sânnicolau Mare – Voinţa Maşloc 3-3 (2-3).

Au marcat: Tomas Cozma două goluri şi Flavius Tulcan din lovitură de la 11 metri, respectiv Patrick Niţă, Sorin Avramescu şi Cosmin Saizu.

Cosmin Saizu, marcatorul golului trei pentru Voinţa, a remarcat: „Un meci greu, de luptă, pe o ploaie torenţială mai bine de 60 de minute şi un teren foarte greu. Prima repriză, am fost mult peste ei, dar din două greşeli personale am luat două goluri uşoare. A doua repriză, luptă pe mocirlă, fără prea multe ocazii şi cu un penalty dat mult prea uşor după părerea mea, la un contact corp la corp, bărbăteşte. Am ratat victoria astăzi, suntem supăraţi cu acest rezultat de egalitate!”

Avântul Topolovăţu Mare – CSC Belinţ 3-6 (1-1): Marius Anişoreac, Vasile Dziţac şi Mario Iakab, respectiv Mihai Socaci, Roberto Ardelean, Costel Vieru, Răzvan Dragomir şi Sergiu Precupanu cu două goluri.

În minutul 68, Florin Băran a fost eliminat de la gazde pentru două cartonaşe galbene.

***

Clasamentul golgheterilor după etapa a 16-a, marcatori a minimum trei goluri.

28 goluri… Octavian Drăghici (Timişul Şag).

17 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare),

16 goluri… Dan Silaghi (Sânandrei-Carani), Bogdan Moroşan (Timişul Şag).

13 goluri… Petre Ivanovici (Şag), Deian Pecarov (Sânandrei-Carani).

11 goluri… Denis Ştefoni (Cocoşul Orţişoara), Caius Marta (Millenium Giarmata), Adrian Sevici (Giarmata), Patrick Niţă (Mașloc).

10 goluri… Adrian Cioată (Comloșu Mare), Alex Nichiforel (Parța),

9 goluri… Alexandru Maier (Lugoj), Dorin Mărmăneanu (CSM Lugoj), Mihai Socaci (Belinț), Cristian Melinte (Moșnița Nouă).

8 goluri… Florin Nanu (Deta), Alex Radovan (Gătaia), Sebastian Lobonea (Comloșu Mare), Adrian Boghian (Ciacova), Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare),

7 goluri… Marco Muscă (Șag), Vasile Vincu (Pobeda Star Bișnov), Alex Birău, (Sânandrei-Carani). Marcus Antemie (Jimbolia), Gabriel Gînju (Progresul Ciacova), Sorin Avramescu (Voința Mașloc),

6 goluri… Adrian Butura (Cocoșul Orțișoara), Cosmin Saizu Mașloc), Eugen Pistrițu (Liebling), Bogdan Andriucă (Moșnița Nouă), Dacian Bîrză (Șag), Liviu Herci (CSM Lugoj), Lucian Stoica (Moșnița Nouă),Mihai Socaci (Belinț).

5 goluri… Răzvan Rus (Lugoj), Ifeany Anagor (Mașloc), Sânnicolau Mare), Raul Briciu (Șag), Andrei Luca (Gătaia), Andrei Hodiș și Marius Rus (Sânandrei-Carani), Robert Anton (Jimbolia), Marius Stănilă (Ciacova), Daniel Crișan (Moșnița Nouă),

4 goluri… Miroslav Radak, Beniamin Dobra și Valentin Grigore (Lugoj), Daniel Grigoriu (Șag), Andrei Țugui și Florin Olariu (Universitarea de Vest din Timișoara), Alexandru Olar (Orțișoara), Cristian Berbece (Gelu),Flavius Petrișor, Ovidiu Agapie (Liebling), Darius Croitoru (Sânandrei-Carani), Alex Vlad (Liebling), Emanuel Michi (Unirea Sânnicolau Mare), Darius Covaci (Jimbolia), Ovidiu Semeniuc (Șag), Sebastian Stoica (Giarmata), Andrei Păianu (Gelu),

3 goluri… Răzvan Pițigoi, Ionuț Mihoc (Lugoj), Adrian Sebastian (Ciacova), Florin Călin (Deta), Mircea Casian, Gheorghe Pais (Deta), Moses Wamala (Universitatea de Vest din Timișoara), Daniel Nicolaescu (Parța), Petru Gâtin (Gătaia), Alessandro Prială (Topolovățu Mare), Claudiu Roșie, Marian Talpă (Lugoj), Răzvan Popovici (Moșnița Nouă), Peter Patrick (Deta), Rocky Tranculov, Nicu Făgețan (Pobeda), Robert Szalkai (Sânandrei -Carani), Mădălin Ciurariu (Ciacova), Alin Muntean (Topolovățu Mare), Fabian Novac (Pobeda Dudeștii Vechi), Sergiu Precupanu (Belinț).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.