Tot de pe dreapta, Suciu, Făgărăşanu şi Vişan spulberă Giarmata

Millenium Giarmata a pornit cu stângul în returul seriei a V-a a Diviziei C, cedând sâmbătă după-amiază fără drept de apel pe teren propriu în faţa lui CFR Simeria, scor 0-4 (0-2), în ultimul joc al unei etape a 16-a subţiate şi mai mult prin retragerea din competiţie a echipei Termo Drobeta Turnu Severin. Elevii lui Călin Cojocaru au plătit tribut erorii portarului Nariţa în debut, ce avea să-i prefaţeze mâinile nesigure, precum şi lipsei de aplomb ofensiv în faţa unei formaţii bine organizată şi mult, mult mai rutinată.

Pentru o primă zi în această săptămână, zona Timişoarei a fost graţiată de temperaturile cu minus, însă termometrul oprit la 1,5 C a dezgheţat suprafaţa de joc, moale, pe alocuri noroioasă în zona celor două careuri şi chiar băltită la centrul terenului din Giarmata. Arena „Dinu Moraru” n-a atras pe asemenea frig un număr mai mare de 50 de curioşi la startul jocului început la ora 15, dar măcar pentru execuţia de excepţie de la golul trei, a unşpearului căpitan Constantin Vişan, şi a meritat dârdâiala…

Pe frig şi un vânticel ce ar fi putut umfla pânzele Milleniumului în prima parte, vârful stânga Dan Suciu a exploatat deja în minutul 8 o gafă a goalkeeperului gazdelor, Sergiu Nariţa, căruia i-a jucat festa şi noroiul din gura porţii, de unde a scăpat în faţă balonul centrat speculativ de pe dreapta de Andrei Făgărăşanu.

Suciu, pe fază, a ţâşnit în preajma careului mic şi a reluat în poartă, aidoma unui vârf pur sânge: 0-1. În condiţiile unei suprafeţe de joc tot mai desţelenite odată cu trecerea fiecărui minut, Millenium n-a avut nici coeziunea, nici incisivitatea pentru a dezlega rebusul cifrat de noul antrenor Marius Opric în faţa buturilor proprii, aşa încât gazdele au aşteptat până în minutul 30 pentru a periclita poarta lui Iancău, care a deturnat de sub bară o reluare cu capul în urma unei centrări de pe dreapta.

Avea să fie un simplu foc de paie, stins de CFR Simeria înaintea pauzei, când Răzvan Riviş a pătruns în două rânduri pe flancul stâng, nestingherit, în minutul 35 lobul său pe lângă Nariţa, ieşit în întâmpinare, fiind prea slab, iar cel din minutul 38 fiind respins din aer, de pe linia porţii, de Francescu, autor al unei spectaculoase foarfeci salvatoare.

Nimeni nu s-a mai putut însă opune în minutul 42, când autorul centrării de la primul gol, Andrei Făgărăşanu, a reluat calm de la 14 metri, pe jos, la colţul lung, balonul boxat din careul mic de Nariţa, în urma celui de-al doilea corner succesiv expediat tot de pe dreapta de Riviş. 0-2 şi meciul era ca şi jucat…

Un eurogol şi o reluare cu capul în urma altui corner executat de Riviş tot de pe dreapta au dublat la reluare avantajul Simeriei, care a galopat pe cinste pe un teren al Giarmatei tot mai nămolos. Avea să fie mai întâi 0-3 în minutul 67, mignonul ex-polist Constantin Vişan reluând splendid, de la 25 metri, cu extreriorul piciorului drept, peste un Nariţa surprins de efectul imprimat mingii. Golul plutise în aer, după o prelungită acţiune ofensivă a Simeriei. N-aveau să treacă decât şapte minute şi nouarul Dan Suciu înscria şi cu capul, reluând plasat de la opt metri, din centrul careului mare, în dreapta lui Nariţa, în urma altui corner expediat de pe flancul drept de Răzvan Riviş. 0-4 în minutul 74.

Culmea ironiei, puţin după golul patru s-a auzit în preajma arenei şuieratul unei locomotive… CFR mai e doar cu numele dar Simeria a trecut aidoma unui expres printr-o simplă haltă.

Duelul timişeano-hunedorean continuă, CFR Simeria fiind vineri gazda lui Poli II, pe când Millenium trebuie să aştepte pentru a-şi spăla ruşinea în faţa propriilor spectatori până în 18 martie, la sosirea temutei FC Hunedoara.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.