Trenduri

Nu s-au stins încă ecourile legate de ratarea calificării echipei naționale la turneul final al Campionatului European, că a apărut o nouă șansă de calificare, un fel de ”last minute” pentru echipele care s-au clasat pe locurile secunde din grupele competiției Cupa Națiunilor. Drumul nu e chiar atât de ușor, deoarece trebuie susținute două meciuri de baraj. Primul joc se va desfășura cu echipa Islandei pe terenul acesteia, iar în cazul fericit al unei victorii, vom întâlni formația Ungariei sau a Bulgariei.

Până atunci va trebui numit un nou antrenor în locul lui Cosmin Contra, care a demisionat. O mare susținere o are Mirel Rădoi, actualul antrenor al echipei de tineret U 21. Acesta a reușit un tur de forță, în doi ani a promovat bacalaureatul și a obținut licența Pro. Dacă va fi înconjurat cu înțelegere, care nu a fost în cazul lui Contra, poate va avea mai multe șanse. Pe de altă parte, Răzvan Lucescu a câștigat cu Al Hilal Liga Campionilor Asiei, dar nimeni nu se gândește la el.

În liga întâi, liderul CFR Cluj a reușit o victorie concludentă cu Chindia Târgoviște, ceea ce-i conferă o mai multă încredere pentru jocul cu Lazio Roma din Europa League. Tandemul George Becali – Bogdan Vintilă nu a reușit să învingă ”rebelii” care au trecut pe la FCSB: Alibec, Budescu, Tamaș, Răduț și Enache, Astra impunându-se relativ ușor pe Arena Națională.

Dinamo nu a reușit să învingă Clinceniul și deocamdată prezența în competiția play-off este doar la nivel de intenție. Perspectiva unei victorii la Iași i-a inhibat pe cei de la Voluntari, care, deși au condus cu scorul de 2-0 , s-au văzut egalați la final.

UTA este campioană de toamnă în liga a doua, chiar dacă mai are o restanță de disputat cu Concordia Chiajna. FRF a programat această partidă la 48 de ore după partida cu Farul Constanța, ceea ce a creat o oarecare tensiune la UTA.

Ripensia nu a putut învinge acasă, permițându-și luxul de a rata o lovitură de pedeapsă. ASU Politehnica a reușit un rezultat de egalitate la Cluj cu Universitatea, ceea ce face ca visurile de promovare ale clujenilor să se îndepărteze.

În cel de-al treilea eșalon, U Craiova 1948 își vede de marșul ei spre promovare, învingând și la Dăești. Două rezultate atrag atenția, Progresul Pecica – Gloria Luca Teuz Cermei 1-2, respectiv CSC Dumbrăvița – CS Hunedoara 3-4. Probabil echipele gazdă s-au săturat de bine și doresc să intre în anonimat.

În ultimul minut al prelungirilor partidei ACS Poli – Crișul Chișineu Criș, la scorul de 1-2, gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Portarul oaspeților, Rafael Zamfir, a reușit să pareze lovitura, un tânăr portar la care UTA a renunțat prea ușor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.