Zicu nu mai ratează: Poli – ACU 1-0, la Jimbolia

Ianis Zicu a transformat un penalty în timpul regulamentar de joc după ce în urmă cu exact o săptămână rata de pe punctul cu var la lovituri de departajare, contra Ucrainei, înscriind unicul gol al jocului amical disputat de FC Timişoara marţi de la ora 14, la Jimbolia, cu o secund-divizionară, ACU Arad, care are în componenţă 5 jucători împrumutaţi de alb-violeţi.

Cei trei selecţionabili în reprezentativa României, eliberaţi de obligaţiile convocării în turneul de pregătire cipriot al lotului lui Răzvan Lucescu, au intrat marţi la joc în ceea ce a fost penultimul meci amical al poliştilor înaintea redebutului în Liga 1, la finele săptămânii viitoare.

Zicu, Pantilimon şi Alexa au fost noutăţile introduse de Dusan Uhrin jr. în formula de start polistă comparativ cu meciul de sâmbătă de la aceeaşi oră, câştigat cu 2-0 în dauna maghiarilor de la Bocs KSC, făcându-le loc portarul Taborda, respectiv Helder şi Goga, titulari cu 3 zile în urmă pe flancul drept, şi care s-au numărat între cei opt jucători introduşi la pauză şi în mitanul secund.

Poli, care s-a impus graţie penaltiului smuls de Lukas Magera, faultat de goalkeeperul arădean, a început în faţa tribunei pline a Fotbal Club Marcel Baban Jimbolia în alcătuirea Pantilimon – Luchin, Ghionea, Cisovsky, Ignjatijevic – Rocha, Alexa, Tameş, Zicu – Axente, Magera. La pauză au intrat Scutaru, în locul lui Cisovsky, Goga, înlocuindu-l pe Tameş, iar în atac Nikolic şi Ricketts, primul accidentându-se în minutul 81. Mai apoi, în minutul 60, Burcă i-a luat locul lui Luchin iar Popovici cel al lui Rocha, iar cu un sfert de oră înaintea încheierii amicalului au fost înlocuiţi şi noii sosiţi la club, Ghionea şi Ignjatijevic, cu Helder respectiv Matei.

Urmează Vojvodina Novi Sad, sâmbătă de la ora 14, tot pe terenul cu gazon natural II din complexul „Dan Păltinişanu”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.