Cu infirmeria plină și alte noi accidentări, CFR Timișoara egalează pe final într-un derby de podium

Congestionatul program competițional de dată recentă, scoțîndu-le astăzi în cale un al optulea joc în ultimele 35 de zile, inclusiv cu deplasări la Baia Mare, Brazi, Brașov și Cluj, cam multișor pentru niște tinere care mai și lucrează sau studiază, le-a jucat festa ceferistelor cînd le era lumea mai dragă, în jocul direct pentru locul secund în Liga 1, din runda a patra a play-off-ului, acasă cu AS FCM Târgu Mureș.

Abordat de timișorence cu o mini-infirmerie, care pur și simplu s-a dublat pînă în minutul 75, Cojocaru, Diana Buză și Ionela Voica ieșind și ele accidentate. În ciuda acestor nefericite împrejurări, ceferistele au dat dovadă de o nemărginită ambiție, egalînd cu mult sacrificiu și cînd puțini mai credeau, în minutul 87, prin Larisa ”Săgeata Carpaților” Sîrbovan, care, după ce a driblat cîteva adversare, în ciuda faptului că a fost faultată, a împins mingea cu un ultim efort în plasă: 2-2.

A fost așadar 2-2, după ce ceferistele au condus pentru foarte scurt timp în prima parte, și s-au văzut apoi conduse, după pauză. Draw care le lasă pe locul 3, dar la egalitate de puncte cu egalele lor din Mureș, superioare la capitolul golaveraj.

Și totuși, o remiză cît o victorie, una morală.

Venite după un 15-1 înregistrat miercuri cu FC Brazi, scorul fazei play-off, prin care mureșencele au săltat pe locul 2 în elita feminină, la golaveraj peste CFR Timișoara, învinsă marți cu 10-0 de campioana Olimpia UT, sub Feleac, oaspetele au răsturnat rezultatul în jocul din spatele Gării de Nord, din această penultimă rundă a turului în competiția pentru titlu a primelor 6 grupări de fete din țară, luînd o serioasă opțiune pentru obținerea statutului de vicecampioane.

Duelul direct ”de la Gara Mare” pleca așadar de la egalitate de puncte, cu cîte 9 în contul celor două combatante de pe podium, deja ușor distanțate de jumătatea a doua a ierarhiei, dar și rămase în urma liderului campion Olimpia UT Cluj.

Obosite după cele două jocuri în decurs de 48 de ore, de duminică și marți, timișorencele pregătite de Florin Bugar au înregistrat pentru prima oară după mult timp două înfrîngeri la rînd, o noutate pentru garnitura alb-vișinie, care pînă săptămîna trecută acumula 6 victorii și o remiză în partidele din 2013.

Ceferistele aveau să deschidă scorul în minutul 13, în urma incursiunii lui Ababei pe dreapta, de unde centrarea în fața porții a găsit-o într-o ideală poziție pe Elena Obrad: 1-0.

Însă fără un portar de meserie, lacună pe seama accidentărilor survenite în lot, ba chiar și fără goal-keeper-ul de circumstanță al timișorencelor, Claudia Buză, accidentată la rîndul ei, CFR a fost egalată, 1-1 în minutul 15, prin Kopacs, cu un lob de la 18 metri peste jucătoarea de cîmp care tot circumstanțial a preluat astăzi mînușile, Melisa Sodincă.

Cam după un sfert de oră din partea a doua, în minutul 61, aceeași Kopacs Barbara, căpitan al târg-mureșencelor, a marcat în urma unui corner, 1-2.

+

CFR Timișoara: Sodinca – Diana Buză (46, Trancău), Durlă, Heisu, Molnar, Ababei, Manuela Voica, Cojocaru (28, Bistrian), Obrad, Sîrbovan, Ionela Voica (75, Abrudan).

Pe bancă: Usain, Munteanu, Lucescu, Novotni.

FCM Târgu Mureș: Părăluță – Popos, Șipoș, Fleșeriu, Sandu, Mate (78, Roca), Herczeg, Kopacsi, Meleșcan, Goder (57, Goria), Barbazi.

Pe bancă: Bayko – Haan, Saroszi, Ambrus.

Antrenor: Szekes Carol.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.