GALERIE FOTO. „Verzii” şi „violeţii” ajung şi pe iarba naturală, 0-0 pe „Dan Păltinişanu” cu o… vulpe dând târcoale, la al doilea joc la rând al dumbrăviţenilor fără gol marcat cu o echipă din Liga 3

CSC Dumbrăviţa n-a marcat în cel de-al doilea meci amical la rând din pregătirile de iarnă, şi tot în compania unei formaţii din Liga a III-a, de astă dată Politehnica Timişoara, „verzii” remizând alb cu două săptămâni înaintea reluării Ligii a II-a printr-o partidă acasă cu Unirea Slobozia.

După verificări în Timiş dar şi în judeţe limitrofe, de două ori la Covaci iar tot de două ori şi pe terenul sintetic al Sântanei, în Aradul vecin şi pe suprafaţa artificială de la Şega, în plus şi la Simeria, cei de la Pădurea Verde au ajuns în sfârşit să joace în noul an şi în Timişoara, pe un gazon bun cu iarbă naturală, binevenit şi pentru polişti, până acum doar pe „sinteticul” Bazei II – UPT. Bună fiind şi starea vremii, plăcută, în ciuda norilor.

Iar alb-violeţii, cu alte două săptămâni în plus la dispoziţie până la reluarea returului Seriei 8, tot acasă, cu cei din Cermei, au fost salvaţi de bară în ultimele minute ale întâlnirii amicale de la ora 12 de pe arena „Dan Pătinişanu”, scorul rămânând nemodificat: 0-0.

CSC Dumbrăviţa s-a bazat astăzi pe 21 de jucători, „verzii” în vişiniu efectuând primele două schimbări în sfertul de oră după pauză iar încă una la mijlocul reprizei a II-a, ulterior alte 3 modificări pentru ultimele 20 de minute ale partidei iar cele mai multe, 4, la intrarea în ultimul sfert de oră: Toroc – Morariu (minutul 76, Băluţoiu), Scutaru (min. 65, Moţiu), Zurbagiu – cpt. (76, Horcea), Gladun (71, Ghinescu) – Ristin (76, Cibi), Salhi (59, Răuţă) – Bruce Nortey (55, Ekmekci), Gavra (71, Olaru), Martinov (78, Tismonar) – Paulevici (71, Sofran).

„Verzii” au deţinut în prima parte mai mult posesia mingii, însă poliştii au fost cei mai periculoşi încă de la finele primului sfert de oră de joc, prin Marincu, intrat pe centru şi rămas doar cu Paul Toroc în faţă, salvat de execuţia „violetului”, peste poartă din preajma careului mic, ca mai apoi, în minutul 31, Haloş să centreze de pe dreapta iar David Popa să reia cu capul peste bară.

Politehnica, aliniată la primul fluier al lui George Roman cu Murariu – Haloş, Vlaicu, Bocşan – cpt., Radu Ciurel, Pamfile, Olariu, Marincu, Curescu, Prună şi Popa, a efectuat mai multe modificări la pauză, „violeţii” în echipament închis apelând din minutul 46 şi la Mikloş, Miclăuş, Tătaru, Istratie, Mura, Adam, David Ciurel, Oprea şi Boariu, iar divizionarii secunzi şi-au făcut mai simţită prezenţa în zona careului alb-violeţilor, testându-l pe fostul lor coechipier tocmai prin ex-„violetul” Gavra, care în minutul 50 a şutat din afara careului pe direcţia goal-keeper-ului, noul intrat Ekmekci finalizând în minutul 58 o acţiune personală cu un şut de la 18 metri puţin pe lângă bară.

Minutul 65 aducea incursiunea lui Martinov, care l-a depăşit în viteză pe portarul Mikloş, însă a intrat în unghi şi a trimis în plasa laterală, finalul de meci aducând şi cea mai mare ocazie, în minutul 87, când Olaru a reluat din lateral stânga în bara de la colţul lung, în urma cornerului lui Ghinescu.

Rămânea 0-0 în amicalul fără spectatori dar cu o… vulpe dând târcoale, şi a se vedea galeria foto de mai jos.

La final, antrenorul „verzilor”, Cosmin Stan, a început prin a-l felicita pe Paul Codrea „pentru echipa pe care încearcă să o construiască. O echipă destul de tânără, cred că acesta e şi mersul la Liga a III-a, să mizezi pe o echipă tânără. Chiar au o echipă bună, se vede clar că au crescut faţă de cum arătau când au început campionatul. Aşa am promovat şi noi, cu o echipă tânără. Cred că drumul lor e cel corect şi de aceea am ţinut să-l felicit pe Paul. Meciul nu a avut valenţe deosebite, nu a fost spectaculos. Chiar la final vorbeam cu Paul şi spuneam că, după atâtea antrenamente şi meciuri pe suprafaţă sintetică, când am dat de iarbă parcă ne-am dat seama că altfel sare mingea. Trebuie să ne reobişnuim cu iarba. Jocul modest al ambelor echipe îl pun pe seama faptului că ne-am pregătit mult în această iarnă pe sintetic. Toată lumea a participat la antrenamente în această săptămână. Excepţie face portarul al treilea, Şerban Secoşan, care încă mai trebuie să stea între o săptămână şi 10 zile. E bine că şi azi au ieşit toţi sănătoşi de pe teren. În mod normal, luni reluăm antrenamentele în formulă completă. Intrăm în linie dreaptă, mai sunt două săptămâni până începe campionatul şi avem foarte mult de lucrat pe parte tehnico-tactică, dacă până acum am făcut-o mai mult pe partea fizică. Relaţiile de joc nu sunt aşa cum ar trebui, jucătorii trebuie să se cunoască mai bine între ei, trebuie să creăm automatismele cât mai repede. Timpul nu ne iartă, timpul zboară şi trebuie să fim într-o formă sportivă foarte bună încă de la primul meci. Cred că acesta va fi lotul. Noi am mai vrut un junior de 2006, pentru că am avut nişte probleme în această iarnă cu Cibi și Ristin, cu accidentările lor. Cum avem doar trei de vârstă mică şi cei de la Galaxy, care sunt un pic cam cruzi la 2007-2008, am zis că am mai avea nevoie de unul. Am avut negocieri cu UTA, chiar şi de la Poli am vrut un jucător, dar în cele din urmă nu s-a materializat nimic. Să vedem până luni, când se încheie perioada de transferuri. Există o probabilitate, e adevărat, destul de mică, să mai luăm un junior de 2006. Zic 2006 pentru că am vrea să se obişnuiască cu echipa, iar din vară juniorul mic va fi de 2006, iar această trecere de trei luni i-ar fi benefică”.

La rândul său, antrenorul polist Paul Codrea a remarcat că dacă o luăm pe hârtie, a fost cel mai important test, cu o echipă de Liga a doua, nu mai avem meci cu echipe de Liga 2, doar de Liga 3. Băieţii au răspuns bine, pentru noi era un meci mai tare şi eu zic că ne-am ridicat cel puţin la nivelul lor. A fost un meci echilibrat, au avut şi ei o şansă două şi noi vreo două. Până la urmă e un rezultat echitabil. Şi eu vreau să-l felicit pe Cosmin pentru munca de doi ani-trei ani, Liga 2, cu tot cu promovarea, şi încă se descurcă destul de bine, au totuşi 19 puncte şi sunt la trei puncte de zona de play-off nu e situaţia aşa de gravă. Se vede şi la ei că sunt în lucru, şi la noi de altfel. Am abordat jocul în repriza a doua cu foarte mulţi copii. De 2006, 2007, 2005, asta mă bucură, că au făcut faţă şi nu am luat gol în repriza a doua.”

*Toate ierarhiile la zi şi programul viitor, pe coloana clasică a datelor tehnice în secţiunea Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.