ÎN DIRECT de la ora 16, din Divizia D Timiş: Giroc – Chişoda 2-4: Ardelean 43, Cătău 45 – Vereşteanu 27, Viţan 34 – penalty, Asoltanei 44, Aldea 63

Fluier final, grăbit şi acesta. Timpul se comprimă, fotbalul scade sub 90 de minute. Şi cîteodată se joacă în devans dar şi cu lovitura de start înaintea orei anunţate iniţial. Ura şi la gară. Rezultat final, 2-4. Girocul rămâne aşadar cu o unică victorie acasă, un 1-0 în etapa a patra coincizând cu singurul meci aici în care n-a primit gol, pe când CS Chişoda are chiar şi mai puţine partide în care n-a încasat, de fapt una singură, un 0-0. E echipa cu cele mai multe goluri primite în actualul sezon, dar totuşi pe 7, la un punct în urma ocupantei locului 4.

În schimb mare fair-play, fără cartonaşe galbene.

Minutul 75. Gherman, scăpat singur cu portarul, ratează. Iar Adi Şeţu îl înclocuieşte. Cu Rigo.

Minutul 70. Berceanu, înlocuit cu Ilcău. Iar Trandu, antrenorul-jucător al gazdelor, cu Pascu, care a ajuns în cele din urmă la meci. Tinerii mai şi lucrează.

Iese Şoreanu, intră Râmneanţu. La oaspeţi, Asoltanei a ieşit după gol, înlocuit cu Golea. E mijlocul părţii a doua, 2-4.

Minutul 63. Corner Asoltanei, înalt în careu, iar Aldea înscrie: 2-4. Asta după ce Ioviţă şi Cătău puteau egala.

Minutul 60. Petrovici iese, Aldea intră. Ca schimbări, Ioviţă şi Rudăreanu au fost înlocuiţi de Bizău şi Baicu.

Viţan, în minutul 46, nu înscrie din 6 metri, dar la fel şi Cătău, în minutul 53. Tot 2-3.

Minutul 45. Imediat mai apoi, 2-3. Cătău finalizează, la cursa lui Ardelean. Imparabil, de la 6 metri. Şi pauză, 2-3, gazda fiind condusă după o primă parte cu vântul din spate. A, şi-au mai venit ceva spectatori, să tot fie vreo 50.

Minutul 44. 1-3, Asoltanei, sub transversală, la aşezarea lui Gherman, frumos, cu călcâiul.

Minutul 43: 1-2. Ardelean, şut de la 16 metri, jos, lângă stâlpul din dreapta al porţii apărate de Sîrbu. La chiar primul şut pe poartă al gazdelor.

Oaspetea CS Chişoda a concretizat uşoara dominare teritorială. Gazda, CS Unirea Giroc, e lipsită de incisivitate.

Minutul 34: Şoreanu îl faultează în careu pe Asoltanei. Căpitanul Darius Viţan transformă: 0-2.

0-1, minutul 27. Optarul Vereşteanu, excelent servit de Asoltanei, de pe dreapta, unde a driblat 2 adversari şi a pasat. Şutul, de la 10 metri, Coca atingând balonul cu ambele palme dar deturnându-l în plasă.

Se joacă la mijlocul terenului. Totuşi, în minutul 17, „liberă” de la 18 metri, Bungău peste transversală.

Nu doar că e în devans, dar a mai şi început mai repede, la „fără 5”. Cineva se grăbeşte…

Un derby local, al comunei Giroc, între „albaştrii” lui Oli Trandu şi cei în alb-negru, oaspeţi antrenaţi de Ştefan Şeţu.

Timp frumos, gazon excelent, dar doar vreo 20 de spectatori, cuibăriţi împotriva vântului.

Giroc: Coca – Dumitru, Cocora – cpt., Trandu, Gherghel – Ioviţă, Ardelean, Rudăreanu, Cătău – Şoreanu, Duţu.

Pe bancă: Bizău, Maftei, Baicu, Sere, Râmneanţu, Marincu, Pap.

Chişoda: Sârbu – Vasîncă, Viţan – cpt, Petruş, Berceanu – Asoltanei, Bungău, Petrovici, Vereşteanu – Crişanov, Gherman.

Pe bancă: Rigo, Golea, Aldea, Ilcău, Stanciu.

*

Arbitri: Horea Mureşan – Alin Botaş, Alexandru Filip. Observatori: Remus Avram, Ionel Bolog.

Şi aici, în comentariu live text, un duel local în primul joc al etapei a XIV-a din Divizia D Timiş, între o gazdă nou-promovată fără victorie în ultimele 9 etape, şi CS Chişoda, care s-a redresat cu două victorii, după 5 runde fără gustul succesului.

Meciul în devans este disputat de giroceni, situaţi pe locul 15, cu 7 puncte, şi Chişoda, doar a opta, cu 19 puncte, la 3 în urma unui grup de trei formaţii.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.