Juniorii B de la ACS Poli, conduşi la pauză, cîştigă cu 4-1 la Motru

Plasaţi la startul rundei pe un loc calificant, patru, şi ajunşi la finalul zilei chiar pe poziţia a treia, juniorii B de la ACS Poli Timişoara, de la care fundaşul Kovacs se deplasează în această seară la o convocare la lotul generaţiei 1996, s-au impus astăzi cu 4-1 la codaşa Minerul Motru, în runda ce marchează mijlocul întrecerii returului în Campionatul Naţional juvenil, dar doar după ce au fost conduşi la pauză, deja din minutul 1.

Aşadar Kovacs se alătură între convocaţii actuali colegilor mai mari Bocşan, integralist, şi Bărbuţ, cu 80 de minute jucate vineri la Mogoşoaia contra Statelor Unite, într-un 1-1 al selecţionatei conduse de Ionel Augustin, revanşa avînd loc tocmai la această oră, iar juniorul B timişorean se prezintă la lot cu un nou succes al alb-negrilor lui Roberto Ivan, survenit însă abia după o bună dublă înlocuire, la pauză.

Cu acest 4-1, ACS Poli are linia de clasament 17 11 1 5 43-21 34 puncte, urmînd a juca duminica viitoare acasă cu Colegiul Naţional Sportiv Cetate Deva, în etapa a 18-a din Seria 6.

Nici n-a început bine jocul din Gorj şi, la o gravă greşeală defensivă a lui Jivcovici, cei din Motru au reuşit deschiderea scorului, ca o surpriză, ţinînd cont că Minerul strînsese doar 10 goluri în 16 partide, cu o victorie şi 4 remize în cont. Era abia minutul 1, în disputa de pe un foarte bun teren sintetic, dotat cu instalaţie de nocturnă, la Motru.

Tot o eroare defensivă comisă de Jivcovici ar fi putut complica soarta oaspeţilor, dar Rusu a respins mingea, după această fază din minutul 25 jocul curgînd spre un 1-0 la pauză.

Roberto Ivan a efectuat înaintea părţii secunde două înlocuiri, care se vor dovedi foarte inspirate, Sorescu şi Pîrvulescu intrînd bine în joc. Iar egalarea a survenit rapid, Balaure şutînd de la 25 metri în minutul 44, iar portarul a respins pînă la Sorescu, care i-a pasat lui Nicoară pentru 1-1.

Nicoară a avut apoi o incursiune pe dreapta, trimiţînd puternic paralel cu linia de 6 metri, iar balonul, ajuns la Gligorovici, a fost centrat ca la carte, pentru capul lui Balaure: 1-2 în minutul 51.

N-au trecut nici 5 minute şi Simionov a majorat diferenţa din interiorul careului de 16 metri, 1-3. Iar ca totul să fie sigur, Balaure a marcat printr-un şut în colţul scurt: 1-4.

Trebuie remarcat că alb-negrii au practicat un joc confuz în prima parte dar în cea de-a doua au jucat la adevărata lor valoare, doar indecizia la finalizare făcîndu-i să nu mai înscrie. A fost a treia victorie consecutivă a juniorilor mici, aflaţi pare-se pe drumul cel bun.

ACS Poli, juniori B: Rusu (Bercuci) – Mărghitan (Miculaş), Jivcovici (Pîrvulescu), Kovacs, Gligorovici – Yazji, Dalea, Simionov, Buzducea (Sorescu), Balaure, Nicoară (Golda).

Pe bancă: Stolojescu, Stan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.