Lider egalat în prelungiri la Orţişoara, urmăritoarele Şag şi Sînandrei-Carani se apropie. Divizia D Timiş: rezultate, marcatori

CSM Lugoj părea a conserva în totalitate la intrarea în ultimele 5 minute avantajul avut încă din minutul 28 la Orţişoara, 3-1 în etapa a 13-a a Diviziei D Timiş, dar numărul s-a dovedit a fi cu ghinion pentru fruntaşi, egalaţi dintr-un autogol în prelungiri, „strângând” cursa la titlu. Rezultatele complete ale unei runde a gazdelor, cu 6 victorii şi o remiză în 9 întâlniri, precum şi programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi a secţiunii Fotbal.

Liderul ligii a patra judeţene, din Lugoj, a scăpat astăzi victoria printre degete la Orţişoara, pe când Timişul Şag şi CS Sînandrei-Carani s-au apropiat astfel la un singur punct de ocupanta primului loc, înaintea ultimelor 6 etape ale toamnei.

Antrenorul Srgian Luchin s-a ales în schimb cu o suspendare de… 20 de etape, aşadar până după mijlocul returului din sezonul de primăvară, pe când Voinţa Maşloc s-a prezentat în cele din urmă acasă, deşi dădea semne de… abandon, şi a învins greu „lanterna roşie”, după ce a fost condusă, dar jucătorii încă mai aşteaptă salariile.

CS Cocoşul Orţişoara – CSM Lugoj 3-3 (1-3): Denis Ştefoni (min. 19), Andrei Balaci (min. 87) şi Miroslav Radak – autogol (min. 90+4), respectiv Miroslav Radak (min. 6), Liviu Herci (min. 7) şi Octavian Popescu (min. 28).

CS Timişul Şag – ACS Pobeda Star Bîşnov 10-0 (7-0): Bogdan Moroşan 4 goluri, Petre Ivanovici, Marco Muscă, Daniel Grigoriu, Răzvan Banu două goluri şi un autogol.

Fără golgheterul campionatului, Octavian Drăghici – accidentat de trei etape, dar şi fără antrenorul principal Srgian Luchin – suspendat 20 de etape şi penalizat sportiv cu 1.000 de lei, fiind eliminat de pe teren după ce l-a scuipat, înjurat şi îmbrâncit pe arbitrul asistent Radu Udroiu la sfârşitul meciului de „Promoţie” cu „circ” ulterior şi la vestiare CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 3 – FC Srbianca Moşniţa Nouă, vizitatori la care ex-internaţionalul juca pe fals, CS Timişul a învins la un scor de maidan.

CS Sânandrei-Carani – AS FC Unirea Jimbolia 8-1 (3-0).

Marcatori: Deian Pecarov 3 goluri, Dan Silaghi două goluri, Andrei Hodiş, Robert Szalkai şi Alexandru Birău, respectiv Robert Anton.

ACS Voinţa Maşloc – Avântul Topolovăţu Mare 5-3 (2-2).

Au marcat: Denis Baban (min. 33), Cosmin Saizu (min. 35 şi min. 87, direct din corner), Patrick Niţă (min. 75, din lovitură de la 11 metri) şi Ifeany Anagor (min. 90), respectiv Vasile Dziţac (min. 2), antrenorul-jucător Alin Muntean (min. 46 şi 65, din lovitură de la 11 metri).

Gloria Moşniţa Nouă – Progresul Ciacova 0-1 (0-0).

Gazdele, la a şasea înfrângere consecutivă, prin autogolul lui Mario Popescu în minutul 64.

CSC Liebling – Progresul Gătaia 0-1 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Răzvan Solomon, cu capul, în minutul 70.

CSC Millenium Giarmata – CS Unirea Sânnicolau Mare 2-0 (1-0): Sebastian Stoica (min. 33) şi Robert Ehling (min. 90+3).

CSC Belinţ – CS Flacăra Parţa 3-2 (2-1): Eugen Miculescu (min. 20), Sergiu Precupanu (min. 30) şi Alin Miclăuş (min. 61), respectiv Alin Roşu (min. 25) şi Goran Paunchici (min. 87). Oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 65, prin Daniel Nicolaescu, şutând peste transversală.

CS Comloşu Mare – AS Gelu 2-1 (0-1): Adrian Cioată (min. 55) şi Giani Pașcu (min. 71), respectiv Mircea Casian (min. 12).

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – CSO Deta a fost amânat întrucât studenţii au plecat miercuri seara în China pentru a participa la Campionatul Mondial Universitar, debutul lui UVT fiind programat luni la ora 11 a României contra argentinienilor.

*

Clasamentul golgheterilor după etapa a 13-a, marcatori a minimum trei goluri.

17 goluri… Octavian Drăghici (Timişul Şag).

14 goluri… Bogdan Moroşan (Timişul Şag).

13 goluri… Deian Pecarov (Sânandrei-Carani).

12 goluri… Dan Silaghi (Sânandrei-Carani), Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare).

10 goluri… Adrian Cioată (Comloșu Mare).

9 goluri… Petre Ivanovici (Şag).

8 goluri… Caius Marta (Millenium Giarmata), Eugen Pistrițu (Liebling), Alex Nichiforel (Parța), Vasile Vincu (Pobeda Star Bișnov), Adrian Sevici (Giarmata).

7 goluri… Florin Nanu (Deta), Gabriel Gînju (Progresul Ciacova), Dorin Mărmăneanu (CSM Lugoj), Gabriel Gînju (Ciacova), Sebastian Lobonea (Comloșu Mare), Liviu Herciu, (Lugoj), Denis Ștefoni (Orțișoara).

6 goluri… Mihai Socaci (Belinț), Andrei Rus (Lugoj), Bogdan Andriucă (Moșnița Nouă), Dacian Bîrză (Șag), Alex Radovan (Gătaia), Alex Birău, Andrei Hodiș (Sânandrei-Carani), Patrick Niţă (Mașloc).

5 goluri… Alex Maier (CSM Lugoj), Lucian Stoica și Cristian Melinte (Moșnița Nouă), Ovidiu Semeniuc, Andrei Boghian (Ciacova), Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare), Daniel Grigoriu și Mario Muscă (Șag).

4 goluri… Adrian Butura (Cocoșul Orțișoara), Marcus Antemie (Jimbolia), Alexandru Maier, Răzvan Rus, Valentin Grigore (Lugoj), Mihai Socaci (Belinț), Alex Marius Stănilă (Ciacova), Andrei Țugui (Universitarea de Vest din Timișoara), Cristian Berbece (Gelu),Ovidiu Agapie (Liebling), Raul Briciu (Timișul Șag), Ifeany Anagor (Mașloc).

3 goluri… Cosmin Saizu (Voința Mașloc), Răzvan Pițigoi, Ionuț Mihoc (Lugoj), Adrian Sebastian Andrei (Ciacova), Andrei Păianu, Alex Olar (Orțișoara), Emanuel Michi (Unirea Sânnicolau Mare), Darius Croitoru (Sânandrei-Carani), Robert Anton (Jimbolia), Alexandru Moricz (Orțișoara), Gheorghe Pais (Deta), Moses Wamala (Universitatea de Vest din Timișoara), Daniel Nicolaescu (Parța), Petru Gâtin (Gătaia), Alessandro Prială (Topolovățu Mare), Andrei Luca (Gătaia), Crișan (Moșnița Nouă), Darius Covaci (Jimbolia), Robert Ehling (Giarmata), Miroslav Radak (Lugoj).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.