LIVE TEXT. Liga 2, pe ”Știința”. ASU Politehnica – Metaloglobus București 0-2 (0-1): Ghenovici 42, rezerva Robu 90. Sava, transversală: cap 36. Plămadă în locul lui Stancu în primul 11 față de Târgoviște

Nou-promovata marchează spre finalul fiecărei reprize: 0-2 (0-1). Prim eșec pe ”Știința” pentru ASU Politehnica din 18 martie, de la 1-2 cu CS Mioveni. Au trecut 5 luni și 5 zile. 23 august e într-adevăr o dată de foarte tristă amintire.

Minutul 90: 0-2 FC Metaloglobus, prin rezerva Robu. Șut pe jos la colțul lung. Contraatac pe stânga, purtat de Ghenovici, cu centrare pe jos în careu.

ASU Politehnica, trei cornere consecutive.

ASU Politehnica insistă. Dar… fault în atac. Dominare sterilă.

86. Staicu, mare ocazie. Șut de la 15 metri, portarul deturnând de sub transversală: corner. Execută tot Ghinescu.

85. După un contraatac, Sorescu șutează de la 14 metri la colțul scurt iar portarul respinge în corner. Căpitanul respinge în urma cornerului.

83. Ghinescu, ”liberă” de la 35 de metri, de pe linia de margine, iar Poparadu reia cu capul peste bară.

81. Șesarul Krausz șutează de la 16 metri la colțul lung, în dreapta portarului, dar pe lângă bară.

Joc oprit. Îngrijiri medicale. Noul căpitan, Ghenovici, care a preluat banderola de la Stângă, e în semicercul careului mare, întins.

78. Robu îl deposedează pe Bădăuță, care a pivotat în colțul careului mic, după o lungă aruncare de la margine a lui Motreanu.

Și mai și, ajunge mingea în… stradă, balonul fiind degajat cu sete.

Oaspeții trag vârtos de timp.

În ansamblu, un meci foarte slab. Liga 2!?

76. Ghenovici, lovitură liberă de la 20 de metri. Portarul prinde de lângă bară.

75. Centrare a lui Ghinescu de pe stânga. Sorescu reia cu capul de la 10 metri, pe mijlocul porții.

67. Motreanu, aruncare de la margine, până în mijlocul careului mare. Mingea, la Ghinescu. Șut peste transversală, de la 13 metri lateral dreapta.

ASU Politehnica încă n-a marcat în noul campionat după minutul 55 al partidelor. O va face în această seară?

65. Primește cartonașul galben și Martin, la insistențele arbitrului de rezervă, care i-a semnalizat de la margine centralului o infracțiune a bucureșteanului.

ASU Politehnica domină și acest prim sfert de oră, însă fără efect. N-are vână și incisivitate.

62. Staicu, cartonaș galben. Fault la portar.

61. Bilia primește cartonaș galben.

58. Antrenorul reacționează și îl înlocuiește pe Stângă cu Popa. Iar Predescu e schimbat cu Staicu.

57. Dar îl încasează un minut mai târziu, pentru un fault asupra lui Bădăuță.

56. Duel mai aspru între cei doi căpitani. La 23 de metri lateral dreapta. Stângă merita ”galben”.

55. Iese Plămadă, intră Ghinescu.

46. Iese Gheorghe, intră Robu.

+

Pauză, 0-1. Metaloglobus încă n-a primit gol în deplasare în 135 de minute de fotbal, la Șiria și Timișoara. Cu FC Argeș era 1-1 la pauză, ”violeții” egalând atunci în minutul 40, dintr-un autogol. După 45 de minute, la Brăila conduceau timișorenii iar sâmbătă la Târgoviște era 1-0 pentru Chindia.

Minutul 42, 0-1 FC Metaloglobus. Optarul Ghenovici. Driblează doi oponenți și șutează din lateral dreapta, din marginea careului de 16 metri, la colțul lung. Ghenovici înscria și sâmbătă, contra Pandurilor.

Dar unii cu ratările, ceilalți cu golul. Căci…

41. Sorescu are o poziție favorabilă, la 8 metri lateral. Șut peste transversală. Bună oportunitate.

40. Bună ocazie. Predescu șutează de la 9 metri sub transversală iar portarul deturnează în corner.

39. Krausz șutează de la 20 metri pe lângă poartă.

36. Prim corner pentru oaspeți. Execută Ghenovici iar Sava reia de la 9 metri, cu capul: transversală.

34. Vlad șutează de la 25 de metri, mult peste poartă.

Este primul meci din noua ediție fără gol marcat în prima jumătate a reprizei I în care să fie implicați alb-violeții.

În general, dominare a timișorenilor în prima jumătate de oră a partidei. Nou-promovații pot fi însă la o adică periculoși pe contraatac.

24. Fază confuză în careul mare al oaspeților. Portarul prinde balonul, îl bate de gazon de două-trei ori, îl scapă, după care îl ia în brațe și îl degajează. Banca tehnică a gazdelor ”sare în aer”. Lovitură liberă indirectă. S-ar fi cuvenit, conform regulamentului.

19. Gheorghe ia în schimb cartonaș galben. Fault asupra lui Taub.

15. Bădăuță îl ”curentează” pe Caramalău. Centralul îl scutește de cartonașul galben dar jucătorul oaspeților, accidentat, e înlocuit. Cu Iordache.

13. Lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreapta. Predescu execută, Mera reia cu capul puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții.

11. Schimb de pase între Răileanu și Martin, ultimul șutând pe jos de la 14 metri. Portarul prinde.

Minutul 7. Sorescu șutează pe lângă colțul lung, în dreptul vinclului, din colțul careului de 16 metri.

5. Bădăuță, faultat pe partea dreaptă. La 17 metri lateral dreapta. Centrare în careu, expediată de Predescu, balon respins în aut.

Debut de meci cu ASU Politehnica în jumătatea adversă de teren.

Mai mulți spectatori pe partea arenei dinspre UPT, la umbră, decât în tribuna ocupată în mod uzual de galerie. Circa 350 de fani.

2. Centrare de pe partea dreaptă a lui Plămadă iar Predescu preia balonul și șutează la colțul scurt, portarul prinzând în 2 timpi.

Minutul 1. Ocazie! Portarul deturnează cu un ultim efort reluarea lui Plămadă de la 6 metri. Corner.

18.03. Bădăuță și Poparadu încep pentru gazde, în alb-violet, atacând în repriza I spre poarta de la tabela de marcaj. Oaspeții, în tricouri albastru deschis cu șort și jambiere albastru închis.

O noutate în primul 11 violet față de formula de start de la Târgoviște, și anume Plămadă în locul lui Stancu.

Echipele…

ASU Politehnica: 1. Markos Gakos – 22. Radu Motreanu, 3. Dănuț Bilia, 14. Ioan Mera – cpt., 13. Carol Taub – 5. Adrian Poparadu – 7. Deian Sorescu, 17. Cornel Predescu, 18. Ionuț Plămadă, 6. Raul Krausz – 9. Alexandru Bădăuță.

Rezerve: 30. Emanuel Fișteag – 8. Mădălin Stancu, 10. Răzvan Ghinescu, 4. Ionuț Coadă, 11. Marco Giuricici, 19. Marius Staicu, 20. Alin Crișanov.

FC Metaloglobus: 97. Robert Geantă (născut în anul 1997) – 3. Robert Gheorghe (1996), 4. George Caramalău (1995), 13. Andrei Sava (1991), 23. Raul Negotei (1998), 20. Mădălin Răileanu (1997), 19. Ștefan Stângă (1989) – cpt., 8. Valentin Ghenovici (1993), 17. Auraș Mariaș (1996), 16. Vlăduț Vlad (1998), 15. Mădălin Martin (1992).

Rezerve: 33. Mihai Nedelcu (1986) – 11. Andrei Roman (1996), 6. Floris Iordache (1998), 21. Antonio Popa (1995), 9. Mihai Bilciurescu (1996), 2. Alin Robu (1988), 19. Abdul Gafaru (1990).

*

ASU Politehnica a avut un start destul de dificil de campionat, cu deplasări lungi pe terenuri pe care nu mulți smulg puncte, la Brăila și Târgoviște, dar pe de altă parte intermediara etapei a IV-a îi aduce în cale pe ”Știința” o altă vizitatoare nou-promovată, Metaloglobus București, cu ocazia celui de-al doilea meci acasă după cel câștigat cu FC Argeș. Iar cum arena din centrul Timișoarei a devenit în ultima vreme o mică redută pentru ”violeți”, Mera și compania caută să nu rateze oportunitatea de a obține al 3-lea succes stagional.

Alb-violeții se aliniază în meciul de la ora 18 după pierderea primelor puncte în noua campanie, înfrânți fiind sâmbătă cu 2-0 de Chindia la Târgoviște, deplasare pe marginea căreia antrenorul principal Bogdan Andone a remarcat aceleași dificultăți cu care secund-divizionarii se confruntau și în runda inaugurală, la Brăila, legate de căldura greu suportabilă la ora jocurilor dar mai ales numeroasele ore petrecute incomod pe un parcurs rutier cât se poate de lung, îngreunând tot ceea ce înseamnă odihna și refacerea.

Din fericire pentru lumea fotbalului, starea vremii s-a mai schimbat, temperaturi acceptabile anunțând condiții propice la ora partidei din această seară, 18, ce va fi transmisă aici în comentariu LIVE TEXT. Fiind vorba despre o intermediară, echipele n-au prea avut același timp la dispoziție să se regrupeze după runda din weekend, în care și cei de la Metaloglobus au pierdut, chiar dacă au înscris primele lor goluri de la promovarea din Liga 3.

Bucureștenii, învinși acasă la debut cu 0-1 de Olimpia, au surprins apoi pe toată lumea smulgând un draw alb în etapa a II-a tocmai în fief-ul de circumstanță al arădenei UTA, la Șiria, dar s-au înclinat din nou pe teren propriu, 2-3 (0-2) în urmă cu 4 zile cu ex-prim-divizionara Pandurii, care se desprindea până la pauză iar apoi Dodoi refăcea avantajul în minutul 65, 1-3, elevii lui Bogdan Argeș Vintilă și Gigel Coman izbutind doar să se apropie la un handicap minim.

Campioană în luna mai a seriei sudice în Liga 3, nivel la care a activat în general bine plasată din anul 2012, FC Metaloglobus a avut parte așadar de la promovarea în eșalonul doi de dueluri deloc la îndemână, nefiind implicit de mirare că se numără momentan între cele 7 formații încă fără victorie. În primăvară, când tot o nou-promovată din București descindea pe ”Știința”, ”violeții” aveau câștig de cauză cu 2-1, depășind nimeni altul decât liderul detașat al Ligii 2, Juventus.

Acum, alb-violeții încearcă să mărească distanța ierarhică de 5 puncte față de oaspeții lor, ASU Politehnica revenind pe ”Știința” după cea mai bună serie a sa de rezultate de la promovarea în Liga 2, și anume nu mai puțin de 4 triumfuri, 2-1 cu CS Afumați, 2-1 cu Juventus București și 4-1 cu Dunărea Călărași – toate spre încheierea sezonului trecut, plus 2-1 cu nou-promovata FC Argeș, în urmă cu 11 zile. Victorie în urma căreia antrenorul Andone făcea referire la necesitatea întăririi efectivului, ceea ce pare a căpăta contur după ce și fundașul central Andrei Tânc s-a alăturat de ieri programului de pregătire al ”violeților”, fostul component al lui CFR Cluj completând astfel un duo al doritelor achiziții pe centrul defensivei cu Borislav Topic, sârb în vârstă de 33 de ani lansat de Jedinstvo Bihac și care a evoluat la rândul său sub culorile unui club ardelean, FCM Târgu Mureș, în primul eșalon, între 2010 și 2012, peste hotare mai trecând și prin Estonia.

Completări necesare prin prisma faptului că noul antrenor Andone a apelat în primele 3 runde la un total de numai 14 titulari, doi dintre aceștia, Bădăuță și Taub, înscriindu-se pe lista marcatorilor.

Arbitrează Denis Haidiner, asistat de Valentin Dumitru (Gherghița) și Doru Zamfir (Slatina), rezervă fiind deveanul Bălan iar observatori Sârbu (Hunedoara) și Szilaghi (Satu Mare).

Programul etapei a IV-a și a V-a, din weekend, când ASU Politehnica va juca la Clinceni, pe coloana dreaptă, a clasamentelor. Mai apoi, ”violeții” vor primi vizita lui CS Mioveni și se vor deplasa la Sibiu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.