Millenium Giarmata – Mama Mia 2-6: „Suntem singurii neînvinşi în deplasare şi câştigători cu toate cele 3 timişene”

Ultima clasată, fără gol marcat în precedentele 5 eşecuri la rând respectiv cu o serie neagră de 7 înfrângeri consecutive, a încheiat turul Seriei a IV-a în Liga 3 cu încă un eşec şi fără punct cucerit pe teren propriu, pe când formaţia din prima jumătate a clasamentului, dubla vicecampioană la zi a seriei, CS Nuova Mama Mia, a pus punct menţinându-şi invincibilitatea pe alte terenuri în stagiunea de toamnă.

antrenori becicherec

Sâmbătă de la ora 14, în etapa a XV-a şi ultima a turului în C4, a fost scor de… set în tenis pe arena „Nicu Moraru”: Millenium Giarmata – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-6 (2-3).

Marcatori au fost Diarra, în minutul 17, şi Corlăţeanu (43 – pen.) pentru gazde respectiv Bârză (4), Telescu (25 – pen., 69 – pen.), Perju-Silaghi (45, 76) şi Negruţ (90+4) pentru învingători. Gazdele în mare suferinţă în ceea ce priveşte punctele în clasament au egalat de două ori dar Mama Mia a preluat chiar de 3 ori conducerea în prima pauză, desprinzându-se apoi foarte clar.

CS Millenium a ajuns astfel la 7 înfrângeri acasă în tur, cu golaverajul la Giarmata de 4-22, astăzi marcând tot atâtea goluri câte înscrisese în precedentele apariţii pe arena „Nicu Moraru”. CS Nuova Mama Mia a încheiat în schimb campania de toamnă cu 5 meciuri fără înfrângere iar în deplasare fără vreun eşec, 6 3 3 0 12-5 12 puncte, fiind valabil şi pentru roş-albi că astăzi au înscris de tot atâtea ori de câte ori marcau în celelalte ieşiri din tur, precedenta victorie afară, cu 2-0 la Hunedoara, fiind consemnată la început de octombrie.

Clasamentul interjudețean Timiș în C4 are un lider care a învins inclusiv în două deplasări: 1. Mama Mia 3 3 0 0 10-2 9 puncte, 2. CSM Lugoj 3 2 0 1 3-1 6p, 3. ASU Politehnica 3 1 0 2 3-5 3p, 4. CS Millenium 3 0 0 3 3-11 0. Ultimii clasați au pierdut numai acasă cele 3 dueluri directe cu formații din județ.

Mama Mia, care n-a primit gol în 3 deplasări, a fost egalată astăzi în prima parte, fără efect însă în privinţa destinaţiei punctelor: Milenium Giarmata – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-6 (2-3). Nu a mai fost aşadar 1-2, ca în ediţia trecută, cu menţiunea că gazdele au jucat astăzi în echipament roşu, pe când oaspeţii în albastru complet, pentru a patra oară consecutiv, ceea ce le-a adus tot atâtea victorii. Se pare aşadar că albastrul îi poartă mai mare noroc trupei lui Sorin Bălu şi Narcis Petre.

Prima repriză mai bună, cu cinci goluri, gazdele revenind de două ori pe tabela de marcaj, prin Diarra şi Corlăţeanu (43 – din 11 metri), dar Bârză (4), Telescu (25 – din 11 metri) şi Perju-Silaghi (45) aducându-şi pe rând echipa în avantaj. În mitanul secund albaştrii au mai punctat de 4 ori, reuşind o victorie clară în deplasare prin golurile lui Telescu, în minutul 69, din nou din lovitură de la 11 metri, Perju-Silaghi (76) şi Dumitru Negruţ în ultimul minut din prelungiri.

*

CS Millenium: Luca – Soare, Domşa, Gârba, Diarra, Florin Olariu, Leucă (min. 85, Costea), Mihai Olariu, Butură (min. 46, Gaiţă), Stoica (min. 70, Kalanyos), Romică Corlăţeanu.

Antrenor: Răzvan Leucă.

Pe bancă: Toma – Josu şi Walter Corlăţeanu.

CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic: Mikloş jr. – Radu, Telescu, Todorov, Ştefănescu, Niţă (min. 60, Nicoară), Luţă (min. 82, Artimon), Zurbagiu, Negruţ, Silaghi Perju (min. 80, Jichici), Bârză (min. 89, Cioancă).

Antrenor: Sorin Bălu.

Pe bancă: Culda, Mărginean, Tăbăcaru.

Răzvan Leucă (antrenor principal CS Millenium): „Ne-a bătut conducerea lui Becicherecu Mic, în frunte cu Elti Neagoe, chiar dacă am reuşit o repriză bună. Dar aşa este când joci contra 14 oameni până în minutul 90, atunci sigur cedezi. Cu asta am spus totul, cu părere de rău…”

Narcis Petre (antrenor secund CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic): „Am reuşit un joc foarte bun, chiar dacă am întâlnit o echipă slabă, mai ales în partea secundă, când noi ne-am dat drumu la joc şi i-am sufocat. Au scăpat cu puţine boabe! Din punctul meu de vedere, cu această victorie, echipa noastră este singura care a rămas neînvinsă în deplasare şi a câştigat cu toate cele trei timişene. Din punctul meu de vedere Millenium e cea mai slabă echipă pe care am întâlnit-o în acest campionat. Am reuşit să marcăm de 6 ori şi mai puteam să marcăm tot atâtea. Când nu te pregăteşti, nu ai cum să obţii rezultate. Poate că şi lipsa de experienţă a echipei şi a antrenorului au făcut să fie singura din fotbalul românesc care să nu facă nici un punct pe teren propriu în prima parte a campionatului. Sper ca din retur să se organizeze mai bine fotbalistic şi să aducă un nou antrenor, ceea ce e spre binele fotbalului timişean”.

*

În celelalte meciuri ale zilei în C4: Minerul Motru – FC Hunedoara 0-0, Metalurgistul Cugir – CS U Craiova II 3-1: L. Itu (26, 72), Chelaru (86) – Jurj (13); ASU Politehnica Timişoara – Măgura Cisnădie 1-0: Vucea (38).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.