Radu şi Popa au semnat golurile victoriei Ripensiei în primul ei amical al verii, 2-1 în deplasare la Giarmata, cu divizionara C Millenium, nou-promovata fiind în faţa primului tur al fazei naţionale în Cupa României, de miercuri, reeditarea finalei judeţene, cu CS Ghiroda, de vinerea viitoare, şi un test cu o altă nou-promovată în Judeţ, ACS Poli, cu ocazia Zilelor Cartierului Fabric.

Primul amical din noul sezon a adus şi prima victorie pe care Ripensia Timișoara o obține împotriva divizionarei ˝C˝, Millenium Giarmata, după alte 4 confruntări directe în care milenarii s-au impus de 3 ori, ultima dispută încheindu-se la egalitate. Astfel, miercuri seara, fotbaliștii pregătiți de Radu Suciu și Ovidiu Olariu s-au impus cu 2-1 în fieful alb-albaștrilor, la capătul unui meci echilibrat în care galben-roșiii au avut însă acel plus de calitate în joc necesar pentru a câștiga.

Partida a început cu 15 minute întârziere din cauza unei furtuni zdravene, iar jucătorii ambelor formații arătau o poftă mare de fotbal. Au fost 20 de minute fără ocazii mari de poartă, cu cele două echipe împărțindu-și perioadele de ședere în jumătatea adversă. ˝Ripi˝ a fost prima care a marcat, deschizând scorul după o pasă de excepție expediată de Mogoș lui Radu, acesta din urmă depășindu-l pe goalkeeper-ul Gârlea și trimițând balonul în poarta goală. Deși nu a reușit să pună în pericol poarta lui Filip pe tot parcursul reprizei, trupa antrenată de Călin Cojocaru a reușit egalarea chiar înaintea pauzei, la o minge bîlbâită în apărarea noastră.

A doua repriză a adus multe modificări pentru ambele formații, jocul menținându-se însă la un nivel bun. Adrian Popa, ales de suporteri drept cel mai bun jucător al sezonului trecut, a reușit o fază de manual la 20 minute de la reluare, lăsând în urmă 2 adversari și trimițînd balonul cu stângul, din 18 metri, direct în vinclul porții adverse. Popa și Boghian au avut șansa dublării avantajului până la final, partida incheindu-se, până la urmă, cu victoria la limită a ripensiștilor.

Millenium: Gârlea – Furdean, Dancia, Oneț, Leucă, Bungău, Mihuța, Corlățeanu, Țăranu, Leucă, Călin.

Au mai jucat Mihai Marian, Zele, Gârba, Dobra, Kalanyos, Leonte, Zaluschi, Drăghici şi Feraru.

Ripensia: Filip – Firuţ, Hoța, Mureșan, Cărpinișan – Boangheș, Petrișor – Zsolley, Mogoș, Radu – Ungur.

Au mai intrat Rădulescu – Uzun, Popa, Boghian, Duţu, Anagor, Mihai, Cârstoiu, Bagiu și Uţă.

*

Amicale puternice pentru galben-roșii

Mai jos, programul meciurilor din următoarea perioadă, cap de afiș fiind amicalul de sâmbăta viitoarea, împotriva lui ACS Poli. Partida va avea loc cu ocazia Zilelor Cartierului Fabric.

miercuri, 17.07 – Cupa României – Turul 1 (nu se cunoaște adversarul)
vineri, 19.07, 18:30: CS Ghiroda – Ripensia
sambata, 20.07, 11:00: Ripensia – ACS Poli (Zilele cartierului Fabric)
miercuri, 24.07, 18:30: Unirea Sânnicolau Mare – Ripensia
sambata, 27.07, ?: Mama Mia – Ripensia
miercuri, 31.07 – Cupa (dacă e cazul)
sambata, 03.08, 11:00: Ripensia – CS Ghiroda
miercuri, 07.08, 18:30: Ripensia – Unirea Sânnicolau Mare

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Ripensia cîştigă primul amical al verii. Urmează turul I al Cupei României, miercuri